Mlha (Sceleton Crew)

 Skeletoncrewusa1985Mlhacr2007tomaskropacekMlha-cz-2014-pbSkeletoncrew-nlpbSceletoncrewukSkeletoncrew-supb

Dlouho očekávaný překlad velmi známé povídkové knihy Sceleton Crew, často v Čechách zmiňované jako Parta kostlivců (překlad je sporný, ale název je to obecně vžitý, takže nad tím nebudu dál spekulovat). Nakonec však byla sbírka vydána pod názvem nejdelší povídky ze souboru Mlha. Jako vždy vyvolala sbírka vlnu emocí, co je dobré a co ne. A jako vždy, i tahle obsahuje povídky, které vám utkví v paměti na hodně dlouho, a jiné rychle zapomenete. King je asi spíše mistrem románu, což odpovídá i Mlze, která je nejdelší z povídek, a taky nejpovedenější. Nechám na vás, kterou si z výběru 22 povídek vyberete:

Mlha  Nad Maine se snese hustá mlha jako mlíko. Pomalu se přibližuje krajem a uvězní tak skupinu lidí v menším supermarketu. Brzy poznají, že venku hrozí nejen zabloudění v mlze, ale i smrt v kusadlech hnusných podivných mimozemských tvorů, podobných gigantickému hmyzu... má někdo vůbec šanci na přežití? Rozjeďte se  zjistit, jaké další nástrahy čekají třeba i uvnitř marketu. (The Mist)
Zde jsou tygři  Malá literární hříčka, kratičký příběh hocha ze základní školy, který zase potřebuje na záchod. Jenže ta hnusná pedantská učitelka ho opět zesměšní. Přání malého kluka je asi jasné... a koho to na záchodě neobjeví... tygry, hladové, s velkými zuby. Kluk nemůže jít čůrat, ale nemůže se vrátit ani do třídy. Kdo vyhraje nad kým? Pootevřete  dveře, a pozor, koušou. (Here There Be Tygers)
Opice  Muž ve středních letech se setkává se svou rodinou na pohřbu tety. Tety, u níž žil se svým bratrem, když mu zemřeli rodiče. A tady se poprvé setkal s divnou hračkou, plyšovou opicí s činely. Už tehdy jako malý chlapec zjistil, že ta opice je ďábelská, zlá, smrtící... Teď, o mnoho let později, se ta potvora objeví znovu. Ponořte se do hlubin temné minulosti a objevte, kdo spustil činely tehdy i teď... (The Monkey)
I povstal Kain  Student po skončení dalšího semestru sleduje své spolužáky, jak odjíždí domů na prázdniny. On ne, on začne naplňovat své poslání, on začne pomáhat bližnímu svému. Vemte  nohy na ramena, na školním dvoře to nebude bezpečné... (Cain Rose up)
Zkratka paní Toddové  Výborná povídka, akční a svižná, stejně jako jízda věčně mladé paní Toddové. Vypráví ji postarší usedlík, který vzpomíná na báječnou paní Toddovou, které občas něco opravil a zařídil a kterou velmi obdivoval. A jednou si vyzkoušel její zkratku. Projeďte se s bláznivou Ophelií a najděte své mládí... (Mrs. Todd's Shortcut)
Jaunt  V blízké budoucnosti je možné cestovat díky báječnému vynálezu na obrovské vzdálenosti. Také mladá rodina vědce, která, až na něj, poprvé cestuje za pomocí jauntu na Mars, je zvědavá, jak vlastně jaunt vzniknul. Otec rodiny se pustí do vyprávění, jehož konec sám nedokáže odhadnout... Zaposlouchejte se, do historie vynálezu a neste následky své zvědavosti ... (The Jaunt)
Kšeft na svatbě  Povídka se odehrává někdy v 30. letech během hospodářské krize, rodícího se jazzu a vznikajícího rasismu v Americe. Skupina mladých chlapů měla kapelu a hrála dobře. Na jedné tancovačce dostal šéf kapely nabídku od místního irskýho bosse, aby zahráli na svatbě jeho sestry a nějakého italského mladíka. Bylo jasné, že kapela bude jen zástěrkou pro přehlušení kraválu, který se asi na svatbě strhne. Komu vlastně budou hrát? Protancujte se na pódium a bedlivě poslouchejte... (The Wedding Gig)
Prám  Povídka o skupince 4 studentů vysoké školy, kteří se během podzimního podvečera trochu posilněni alkoholem vydají na staré jezero, kde je ještě stále na hladině dřevěný vor. Správci ho vyndavají až při zamrznutí. Mládež přeplave jezero zhruba doprostřed, kde je prám umístěn. Náhle si však všimne divné skvrny na hladině, která zpočátku vypadá jako ropná. Co se v ní skrývá doopravdy? Vnořte se pod hladinu a plavte jak o život... (The Raft)
Textový procesor bohů  Richardův bratr a jeho rodina zemřou při autonehodě. Richard měl svého synovce moc rád a říkal si, jak je možné, že on má doma línou a hloupou ženu a syna ne o moc lepšího. Krátce nato mu přijde k narozeninám dárek od synovce, počítač. A Richard se nestačí divit. Rozbalte si velmi zvláštní dárek a přejte si nemožné... (Word Processor of the Gods)
Muž, který nepodával pravici  Vypravěč vzpomíná při hledání jednoho ztraceného muže na setkání s ním před pár měsíci. Přivedl na partičku bridge muže, jenž nikomu nepodával pravici. Dle jeho slov byl proklet v Indii a každý, koho se dotknul, zemřel. Nevěříte? Podejte  mu ruku a třeba přežijete... (The Man Who Would Not Shake Hands)
Plážový svět  Zvláštní povídka vypráví o astronautech, kteří uvízli se svou rozbitou lodí někde v poušti. Jeden z nich se nechává pohltit pískem a zcela ožívá pouští. Druhý chce přežít, a když zde přistane loď, která by je mohla zachránit, neváhá. Pustí ho planeta zpět domů? Odleťte, jak nejrychleji dokážete... (Beachworld)
Obraz smrtky  Muž pátrá po zvláštním zrcadle, ve kterém můžou lidé zhlédnout něco, co asi nechtějí. Navíc už o tom nemohou nikomu vyprávět. Nahlédněte jen kousek a zjistíte proč. (The Reaper's Image)
Nona  Tichý nesmělý mladík je zavřený ve vězeňském blázinci a nemá žádnou správnou odpověď pro své vyšetřovatele. Stále si mele svou, stále vzpomíná na Nonu. Dívku, kterou potkal v bistru u dálnice. Rozvažte mu jazyk a třeba zjistíte, kdo je ona dívka... (Nona)
Nezmar  Malá studie o tom, co je člověk ochoten udělat proto, aby přežil na opuštěném ostrově. A když má hlad a v okolí není nic jiného než jeho vlastní tělo. Chcete-li ochutnat, Prokousněte se tím málem, co na ostrově zbylo... (Survivor Typ)
Náklaďák strejdy Otta  Mladý synovec se jako jediný stará o svého teď už bláznivého strýce, který bydlí v domku školy, ve které se nikdy neučilo. Má výhled na starý červený náklaďák, o kterém věří, že ho zabije. Opravdu dokáže ten náklaďák někoho zabít? Zvedněte opatrně kapotu a utíkejte... (Uncle Otto's Truck)
Ranní rozvážky (Mlékař1)  Mlékař při své ranní rozvážce má skutečně vražedné myšlenky. Rozvážení mlíka je totiž fakt nuda a ti lidé jsou tak důvěřiví. Kdo přežije ranní mléko, zjistíte za dveřmi nevinné dodávky... (Morning Deliveries (Milkman #1))
Bourák: Příběh z prádelny (Mlékař 2)  Mladý rozháraný chlapík nesnáší zdejšího mlíkaře, který přebral mu holku. Jenže teď potřebuje opravit svou káru a tak se vydává do lesů za starým kamarádem. Co nebo koho tam najde, mu asi milé nebude. Projeďte se ve čtyři ráno a dávejte pozor na vedlejší silnicie... (Big Wheels: A Tale of The Laundry Game (Milkman #2))
Babička  Výborně vypointovaná povídka o malém klukovi, který jedno odpoledne zůstane doma sám se svou babičkou, které se strašně moc bojí. Má proč, babička je taková skrytá čarodějka. Bojíte se jako on? Měli byste. Radši se schovejte někam pod stůl... (Gramma)
Balada o pružné kulce  Na večírku si mladý nadějný spisovatel vyslechne příběh vydavatele o jiném nadějném spisovateli, který už nežije. Spáchal sebevraždu. Věřil, že v jeho stroji žije malý človíček, malý forment, který mu pomáhá psát a nosí mu štěstí. Spisovatel se nechá ovlivnit natolik, že mu v hlavě přestanou fungovat závity. Zavzpomínejte, jestli vám doma něco neběhá mezi klávesami. (The Ballad of the Flexible Bullet)
Úžina  Úžina odděluje pevninu od ostrova Goat Island, kde žila celý život Stella Flandersová. Pamatuje už mnohé, ale nyní začíná být čím dál víc polekanější. Stále častěji totiž vídá svého mrtvého manžela. Přemlouvá ji, aby přešla přes zamrzlou úžinu. Projděte se se Stellou do náruče smrti... (The Reach)
Ve sbírce je ještě přebásněná Paranoia, a báseň Pro Owena... K tomu ani nemám co dodat.

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  1985  Rok vydání v ČR:  2007
 První vydání v USA:  G.P. Putnam's & Sons  První vydání v ČR:  Beta
 Autor obálky:  Tomáš Kropáček  Překlad:  David Petrů
 Žánr:  horor, thriller  Typ:  povídka
 Hl. postava:  xx  Počet stran:  552
 Hodnocení čtenářů:  84%  Zpracování:  pevná/vázaná s přebalem
 Další zpracování:  viz jednotlivé povídky  Vydání:   vydání


Poznámka:

Sbírka vyšla podruhé v r. 2014 ve stejném překladu v rozsahu 632 stran v paperbacku.

 

Zajímavosti

Skeletoncrew-ru  Hodinadesucr1992naroznikMlha-cele-bgSceletoncrewhuSceletoncrewspaSceletoncrewhr

Kniha r. 1986 získala hlavní cenu Locus Awards v kategorii Collection, ve stejném roce pak byla ještě nominována na cenu World Fantasy Awards ve stejné kategorii (Anthology/Collection).

Kniha je opatřena úvodem, ve kterém King píše o vzniku některých povídek a vůbec o psaní, na konci knihy je pak několik stránek poznámek k jednotlivým povídkám s vysvětlením jejich vzniku. Všechyn povídky byly již předtím zveřejněny časopisecky či v jiných sbírkách.

Povídkovou sbírku psal King v rozpětí 17 let. Začal na vysoké, skončil s Baladou o pružné kulce  v roce 1983, kdy měl za sebou romány jako ŽhářkaCujo  či první díl Temné věže.  Někteří z jeho přátel se ho ptali, zdali má smysl vůbec psát povídky, když mu vydělávají především romány. King jim odpověděl, že samostatně možná ne, ale ve sbírkách...

V r. 1985 vyšla rovněž limitovaná edice v nákladu vydavatelství Scream/Press v počtu 1.000 ks ilustrovaná J. K. Potterem, která obsahovala navíc povídku The Revelations of 'Becka Paulson  (Zjevení Becky Paulsonové), která vyšla původní v letním čísle magazínu Rolling Stone (7/1984). Později byla zahrnuta do románu Tommyknockeři  (The Tommyknockers, 1987), jehož původní název zněl Night Moves  (Noční kroky).

Několik povídek dal King do projektu Dollar Baby shorts film, filmová práva prodal za $1.

A tentokrát mě velmi potěšil milý úvod (respektive jeho závěrečná část): Fajn - konec reklam. Teď se mě chyťte za ruku. Držte se pevně. Zavedu vás na několik hodně temných míst, ale nebojte se, cestu znám. Jen se mě nepouštějte. A kdybych vám v té tmě dal zničehonic pusu, neberte to až tak vážně; prostě vás mám rád. Tak, a teď poslouchejte:

Podle Kinga je totiž román jako milostný vztah, jako manželství. Na delší trať. Ale povídka je jako letmý polibek kdsi ve tmě. Takový polibek má v sobě příslib i prchavý okamžik pomíjivosti, který mu dodává osobitou přitažlivost.

V Čechách vyšly některé povídky v různých sbírkách "po česku". Např. Hodina děsu, která obsahovala povídky Zkratka paní Toddové,  PrámTextový procesor bohůNona  a Úžinanebo Problém cely č. 13 a jiné povídky (Kšeft na svatběči ve sbírce The Best Horror Story: Povídky 3  (Nezmar). 

Řada povídek vyšla samozřejmě i v různých jiných sbírkách, např. The Year's best Horror Stories, Tales of Witchcraft a mnoha dalších.

Názor redakce

Skeletoncrew-thajskopbSkeletoncrew-chinapbSkeletoncrew-fraSkeletoncrew-deSkeletoncrew-grpbSkeletoncrew-ita

Další sbírka povídek a řekla bych, že další se stejným osudem. Asi nemůže být všechno perfektní, jen prostě Noční směně  se nic nevyrovná. V Partě kostlivců (mám tenhle název radši, více odpovídá originálnímu názvu sbírky a více vyjadřuje její duch) jsou povídky jak vynikající, tak ty slabší a taky ty strašné. Dá-li se to tak o dílu Stephena Kinga říct. Většina čtenářů se shodne na Mlze  jako skvělé povídce (je to ta nejdelší, snad právě proto nejlepší?), u ostatních se názory už liší. Takže tak půl na půl. Každý si najde tu svou. Mně se líbila i povídka Zkratka paní Toddové  pro ten svůj nádech tajemného dobrodružství. Často cestuji, jezdím autem, jezdím rychle a jezdím po různých zkratkách a občas jsem se ocitla v místech, kam se mi už po druhé nechtělo. Na druhou stranu mě to strašně bavilo a ne že bych omládla (cha), ale ten pocit vzrušení mě vždy naladil a zlepší náladu a bylo mi hned o něco méně. A v tom je právě kouzlo těch povídek. Každý si přisvojí nějakou, protože si k ní najde vztah. Něco zažil a ta povídka mu to připomene. Tím, jak King dokáže barvitě psát a udělat z telefonního seznamu thriller, tak vtáhne do děje zainteresovaného čtenáře raz dva. A už se nad ním zavře voda. Nesoudila bych tedy knihu jako celek špatně, ale dobře, a je na každém, co si na ní najde.

Jen ty dvě básnické cosi jsem nedala. Začala jsem u Hrubína, pokračovala k Seifertovi a skončila u Erbena. Víc po mně nechtějte.

Skeletoncrew-brazile-bookSkeletoncrew-jppb-1-dilSkeletoncrew-jppb-2-dilSkeletoncrew-jppb-3-dilSkeletoncrew-plpb