I povstal Kain (Cain Rose Up)

Kain

ze sbírky Mlha

!! OBSAHUJE SPOILER !!

Kratičká povídka vyprávěná ve třetí osobě se více méně odehrává na chodbě kolejí, kde je ubytován mimo jiné (kuwa, fakt se blbě píše na klávesnici, když mám jeden prst ovázaný do fáče, jak jsem se řízla u prasátka a píšu všema deseti, tak sorry za případné překlepy) student Curt Garrish. Nijak nepopsaný, nijak nespecifikovaný student, který podle všeho nemá problém s prospěchem, narozdíl od jiných. Právě míří na svůj pokoj, když ti ostatní postupně mizí. Domů, za svými rodiči, na prázdniny. Ne tak Curt, ten jde za svým Bohem. Bohem, který se potřebuje nažrat. Zamyká dveře, nabije pušku, otevírá okno, zamíří a střílí. Oběti padají, umírají, Bůh má hlad. Curtovi spolužáci se mylně domnívají, že se chce zastřelit. Bůh má rád jiné maso.

Zajímavosti

Cain Rose Up - Ubris Spring 1968

Opět jako jedna z prvních zveřejněných povídek SK z dob jeho vysokoškolských studií vyšla v místním plátku Ubris.

Dalo by se říci, že byla jakousi předzvěstí poněkud rozsáhlejšího příběhu, novely Rage, která však u nás v českém překladu vydána nebyla (a nebude, vzhledem k zákazu od samotného SK o nevydávání této knihy).

Povídka byla r. 2010 zfilmována jako krátkometrážní film (18 min) pod názvem Cain Rose Up  s Curtem Garrishem v hl. roli.

Názor redakce

Takový spíše nápad na 6 stránkách, který se mohl rozvinout do slušně napínavého psychothrilleru. Toto téma je navíc speciálně v USA velmi žhavé prakticky pořád a nahlédnout do hlavy takovému studentovi, abychom snad zahlédli důvody jeho zrůdného činu, by bylo jistě hodně zajímavé. Nápad na pár stránek asi nedělá povídku, spíše možná mikropovídku, nebo možná jakýsi prolog (nebo i epilog) nějakého románu či novely, rozhodně stojí za zamyšlení. Krátké a trefné.

Zápočet (úryvek)

"Chceš něco slyšet?" zeptal se Garrish Bogieho. "Bůh se naštval na Kaina, protože Kain si myslel, že je Bůh vegetarián. Jeho brácha měl víc rozumu. Bůh stvořil svět k obrazu svýmu, a když nesežereš svět, svět sežere tebe. A tak Kain povídá bráchovi: ,Proč jsi mi to neřekl?´ A jeho brácha na to: ,Proč jsi mě neposlouchal?´ A Kain povídá: ,Fajn, tak poslouchám teď.´ No a tak zamorduje vlastního bratra a volá na Boha: ,Haló, Bože! Chceš maso? Tady ho máš! Budeš si přát pečeni nebo žebírka nebo Ábelburgery nebo co?´A Bůh mu povídá, ať se chystá, že začne tanec. No... co ty na to?"    Ale Bogie nic.

Garrish znovu vystrčil hlaveň z okna. Za keříkem se krčil nějaký kluk v kostkované košili s krátkými rukávy a se zoufalým soustředěním prohlížel okna kolejí. Chtěl se dát na útěk, Garrish to na něm viděl, ale nohy byly jako přikované na místě.  "Jdem se nažrat, Bože," zašeptal Garrish a stiskl spoušť.

Hlavní postavy

 Curt Garrish  student univerzity, vrah
 student  student univerzity
 Bogie  mystická postava, s níž Curt rozmlouvá