Žhářka (Firestarter)

Zharkausa1980Zharka-beta-1998-petr-bauer Zharka-cr2008beta-jpkrasnyZharka-2016-pbPodpalacka-sk1989pravda-jankrizik

Andy McGee utíká se svou osmiletou dcerou před agenty tajné vládní organizace Dílna. Utíká pro to, že před mnoha lety se se svou budoucí manželkou zúčastnil pokusu s novou syntetickou drogou P6. Poté se u něj vyvinula mírná schopnost mentální dominance a jeho dcera Charlie má velmi silnou schopnost pyrokineze. Agenti Dílny se neštítí žádné špinavosti, včetně vraždy, aby malou Charlie dostali do svých laboratoří. Charlie je tak přinucena použít svou nebezpečnou zbraň, kterou ještě nedokáže plně kontrolovat...
Případy spontánního zapalování (tzv. pyrokineze) vzrušují mysl laiků i odborníků na celém světě. Existuje množství záznamů z reálného života považovaných za ověřené, kdy se generují takřka nepředstavitelné teploty, a některé vlády do výzkumu těchto jevů investovaly mnoho prostředků. Není proto divu, že tento záhadný úkaz neunikl pozornosti současného světového mistra všech záhad Stephena Kinga. Třebaže je Žhářka pouhým románem, stěžejní příběh dívky obdařené tímto „divokým talentem", ale i množství dalších motivů románu jsou založeny na skutečných událostech. Autor podle svého vyjádření nám ovšem nechce vnucovat, že řetěz událostí, tak jak jsou v knize popsány, je možný, či dokonce pravděpodobný, tvrdí jen to, že náš svět, třebaže osvětlený miliony zářivek, výbojek a neonů, má stále svá temná zákoutí a znepokojivé pukliny, a doufá, že čtenářům připravil mnoho příjemných a vzrušujících chvil. Sledujte nevšední smutně strhující příběh malé dívenky...

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  1980  Rok vydání v ČR:  1998
 První vydání v USA:  Viking Press  První vydání v ČR:  Beta-Dobrovský
 Překlad:  Miloš Chlouba  Autor obálky:  Petr Bauer
 Žánr:  fantasy  Typ:  román
 Hl. postavy:   Charlie McGee, Andy McGee  Počet stran:  410
 Hodnocení:  83%  Vazba:  pevná/vázaná s přebalem
 Další zpracování:  audiobook (Dennis Boutsikaris), film,  Vydání:  vydáníZajímavosti

Firestarter-de1 Firestarter-bgpbFirestarter-estonskoFirestarter-brazFirestarter-argpb

Kniha získala získala v r. 1981 nominaci na cenu Balrog Awards (kat. Novel), dále na cenu British Fantasy Society August Derleth Award a na cenu Locus Awards v kat. Science Fiction Novel. V témže roce získala hlavní cenu American Library Association Best Books for Young Adults a o rok vyhrála hlavní cenu New York Public Library Books for the Teen Age.

V některých zemích byla vydávána rovněž pod názvem Charlie, tedy po hlavní hrdince.

King knihu věnoval americké spisovatelce Shirley Jackson, které si vážil a jejímiž příběhy se rovněž nechal inspirovat. (asi nejznámnější je její gothický horor Dům na kopci - The Haunting of Hill House  - ve kterém čtveřice pátračů po nevysvětlitelných jevech přijede prozkoumat jeden dům na kopci, každý za svým účelem. - Silně mi to připomnělo Kingův scénáristický počin Dům v růžích  (Rose Red)).

Tato kniha byla první, k níž namaloval obálku v limitované edici Phantasia Press Michael Whelan, vydaná byla v nákladu 725 podepsaných výtisků.

Román byl v r. 1984 zfilmován pod názvem Ohnivé oči  (Firestarter) v režii Marka L. Lestera. V hlavních rolích se objevili Drew Barrymore jako Charlie a David Keith jako její otec.

Názor redakce

Firestarter-fiFirestarter-itpbFirestarter-jppb-1dilFirestarter-jppb-2dilFirestarter-fra

Jeden z dalších "prvních" a kratších románů, jehož hrdinkou byla opět dívka, tentokrát devítiletá Charlie. Na románu je sice trochu znát, že King ještě nebyl tak vyzrálý nebo tak sjetý spisovatel, jeho obvyklý nešvar pomalého začátku a uspěchaného konce je zde vcelku znát, nicméně poklad Žhářky je v něčem docela jiném. Nejde o pyrokinezi, nejde o další paranormální jevy, jež ovládá její otec. Jde o psychologický rozbor jedné malé dívenky, která byla ne vlastní vůlí obdařena darem, či prokletím, se kterým si prostě stále ještě neumí poradit. Jde o skvělou sondu do myšlení rodičů nadaného dítěte, do myšlení malé holky, která je tak strašně sama, protože umí to, co umí. Její nadání zcela svlékne do naha charaktery spousty lidí okolo ní a naplno ukáže, kdo je kdo. Po přečtení Žhářky si asi spousta lidí rozmyslí, že být supermanem není zase tak velká výhra, jak by se mohlo zdát. Nehledejte v románu fantasy prvky, hledejte tam silný lidský příběh jedné neobvyklé dvojice lidí, kteří svádí marný boj v honu kočky na myš.

Úryvek

 Firestarter-supbFirestarter-nopbFirestarter-izraelpbFirestarter-espFirestarter-thajpbFirestarter-plpb

Úryvek

Firestarter-gbFirestarter-rupbFirestarter-hupbFirestarter-nlpbFirestarter-usa1980-michaelwhelan

Hlavní postavy

 Charlie McGee (Bobbi Burton)  dcera Andyho, žhářka
 Andy McGee (Frank Burton)  otec Charlie, manžel Vicky
 Vicky McGee  matka Charlie, žena Andyho
 Kapitán Hollister  šéf Top Shopu, který chce talent Charlie využít k ovládnutí světa
 Dr. Herman Pynchot  doktor v Top Shopu, který sledoval Andyho a Charlie
 James Richardson  člen sledované skupiny Lot 6
 Albert Steinowitz  agent Top Shopu, jež chytil Andyho a Charlie
 Dr. Joseph Wanless  dozorce skupiny Lot 6
 George Waring  jeden z únosců Charlie
 Ralph Baxter  zaměstnanec Top Shopu, který se staral o administrativu skupiny Lot 6