Temná vize

Budoucnost.... ani King není věčný a ani on nebude vydávat knihy i po smrti. Z jeho tří dětí si každý našel svou cestu. Dva z nich, synové, se stali rovněž spisovateli.

Říkala jsem si, co budu dělat, až nebudu mít co číst od Kinga ? Už je to dávno, ale myšlenka mě docela neopustila, když jsem náhodou narazila na knihu Černá krabice. Autor jménem Joe Hill mi sice někde cinkal v hlavě, ale jen potichoučku. Román jsem si přečetla a ten styl, způsob, zvolená slova....a hlavně to nevyslovitelné jméno jednoho jezera mě stále navádělo směrem ke Kingovi. Bylo by možné, aby dva spisovatelé použili i pro Američany tak strašné slovo ? No jo, google to zachránil a budoucnost byla na světě.

Joe-hill-portret

Přečetla jsem další knihy od Joe Hilla, tedy Rohy a temnou Vánoční říši  (nyní vydávanou i pod názvem NOS4A2) a bylo mi jasno. Mladej King sice jde svou cestou, ale z táty toho získal fakt hodně. Poslední román, který pubilkoval, je Ohnivý muž. Velmi zajimavá sonda do jakéhosi post apo světa, kde je jisté nadání považováno za strašlivou nemoc a jako takové je krutě potíráno. Těhotná hrdinka vás vezme do světa temnoty a naprosté beznaděje. Při každé trochu lepší vizi na šťastné zítřky počítejte s tím, že procitnete na samém dně tmavé hlubiny. 

Do ruky se mi dostaly také povídky, sebrané povídky i od jiných autorů, ty mě však zase vrátily zpět do pekla. Co to je? Povídka Joe Hilla (Černý telefon) se dala číst a slibovala větší strašidelný příběh, ty ostatní mě fakt odradily. Pokračoval v další tvorbě, především povídkové, u nás tedy vyšly hned dvě sbírky. Bobby Conroy vstává z mrtvých (s již zmiňovanou povídkou Černý telefon), která nyní vyjde v novém pod názvem právě této povídky. S povídkami jen od Joe Hilla pak vyšly ještě sbírky Divné počasí (2018) a Na plný plyn (2020). První z nich obsahuje 4 rozsáhlejší povídky, či chcete-li malé novely s velmi svéráznými tématy, druhá pak se třinácti povídkami o věčném souboji lidstva a strojů. Některé z nich jsou opravdu děsivé. 

A pak jsem ještě objevila komiksové klíče. Přesněji Zámek a klíč (v originále lépe znějící Locke and Key). Šestidílná série rodiny Zámkových (jooo, hrozné, mohli klidně nechat Lockeových, když už počešťujeme) a jejich dům plný tajných klíčů a ještě tajnějších dveří. Zajímavé ilustrace, tajemný příběh. A následně jeden z fragmentů komiksu dal vzniknout dalšímu, pod názvem Plášť

Tolik k české stopě nadějného pokračování Stephena Kinga. Jaká tedy bude budoucnost pokračovatele rodu? To si budeme muset počkat, ale temná vize synova myšlení je určitě nezanedbatelná.

V podsekcích tedy zahrnu i knihy od tohoto mladého autora a uvidíme, jestli si časem zaslouží i vlastní stránky.