Mé druhé já

King jako zavedený autor nechtěl příliš zatěžovat trh značkou "King" tím, že vydá více jak jednu knihu (běžná zvyklost v USA) a tak si vymyslel pseudonym a umluvil svého tehdejšího nakladatele, aby pod ním vydal knihu Thinner (Zhubni).

King chtěl zároveň vyzkoušet, jestli lidé kupují jeho knihy, protože se jim líbí a rádi je čtou nebo proto, že je to od Kinga. Jestli je tedy dítětem štěstěny, nebo fakt spisovatel. Původně měl vystupovat pod jménem Gus Pillsbury, po dědečkovi své matky, ale nakonec si zvolil právě Richard Bachman. Toto jméno poskládal ze dvou částí. Richard jako poctu spisovateli Donaldu E. Westlakeovi a jeho pseudonymu Richard Stark (vzpomenete si na Georgea Starka, vzniklý oživlý zlý pseudonym v knize Temná půle ? Původ jména už je vám tedy jasný). Bachman si naopak vypůjčil od rockové kapely Bachman - Turner Overdrive (samozřejmě s jejich svolením).

Bohužel, tajemství nezůstalo dlouho v utajení. Jeho první kniha (Thinner, 1984) se prodala v nákladu 28tis. výtisků. Když veřejnost objevila, kdo je ve skutečnosti R.Bachman, náklad stoupl na desetinásobek.

King vytvořil pro Bachmana vlastně celý život. Narodil se v New Yorku, sloužil u pobřežní hlídky, na obchodní lodi, usadil se v New Hampshire. Měl ženu Claudii Inez, která získala cenu za fotografii svého muže na přebalu knihy. Vlastnil menší farmu na mléko, knihy psal po nocích. Další různé střípky ze života Bachmana se objevovaly postupně, aby byl autor opravdu "živý", jako např. že měl syna, který ale zemřel nešťastnou náhodou v šesti letech. Bachmanovi pak objevili v r.1982 nádor na mozku, který mu byl chirurgicky odstraněn.

Když vešla ve známost skutečná identita Bachmana, vyšla v tisku zpráva, že Richard Bachman zemřel na "rakovinu pseudonymu" a vzácnou formu schizonomie (1985).

Velkou podobnost tak najdete v Temné půli, kde pseudonym ožil a páchal zločiny. Však i Kingův Bachman byl zamýšlený jako ten zlejší ze dvou "Kingů". Určitě se mu to v některých románech povedlo. Např. Dlouhý pochod je skutečné psycho. Jesti někdo chodíte dlouhé organizované pochody i v noci (např. já kdysi 100km Potůčky - Žihle), tak tohle prostě předtím nečtěte. Budete se bát zastavit i na vyčůrání.

V podsekcích níže si prohlédněte, co vyšlo pod tímto pseudonymem a jak se povedlo splnit účel zamýšleného krytí.