Vykoupení z věznice Shaw Shank

Shawshankusa1994Shawshankcr1995

Pro mnohé neznámá povídka byla Frankem Darabontem převedena do jednoho z nejlepších filmových počinů všech dob. Vysoce ceněný snímek je opravdu věrným obrazem knižní předlohy a velkou část příběhu byste mohli citovat přímo z knihy. Frank Darabont umí přečíst duch povídky mezi řádky a jako jeden z mála pak převést na filmové plátno.

Premiéra v USA: 14.10.1994 (v ČR 6.7.1995)

ČSFD: https://www.csfd.cz/film/2294-vykoupeni-z-veznice-shawshank/prehled/   (95%)

IMDb: https://www.imdb.com/title/tt0111161/?ref_=nv_sr_1   (93%)

Režie: Frank Darabont
Scénnář: Frank Darabont
Předloha: Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank (ze síbrky Čtyři roční doby)
Hl. role: Tim Robbins (Andy Dufresne), Morgan Freeman (Ellis Boyd "Red" Redding), Bob Gunton (Warden Norton, ředitel věznice), Gill Bellows (Tommy), Clancy Brown (kpt. Hadley), Mark Rolston (Bogs Diamond), William Sadler (Heywood)
Hudba: Thomas Newman
Délka: 142min

Film byl 7x nominována na hlavní filmovou cenu Oscar. Bohužel ani jednu z nich neproměnil, protože ten samý rok měly premiéru další excelentní filmy jako Forrest Gump a Pulp Fiction. Takže prostě smůla. Shawshank tak vlastně dospěl, dozrál do své velikosti a o několik let později. V r. 2015 získal mezinárodní cenu Felix v kategorii nejlepší scénář a pro producenta jako nejlepší film. Ve stejných kategoriích film vyhrál cenu ACCA v roce natočení, v Japonsku v r. 1996 vyhrál hlavní cenu pro nejlepší zahraniční film a dalších mnoho cen. Nemluvě o nominacíchl.

Stephen King obdržel za práva k filmu šek, který si však nenechal proplatit. Naopak ho nechal zarámovat a poslal ho zpět Franku Darabontovi se vzkazem, že ho může využít, až bude potřebovat peníze na kauci :-)

Tim Robbins pro svou roli strávil několik dní na samotce ve vězení, aby se dokázal vžít do pocitů vězněného Andyho.

Film byl natočený v polepšovně "Ohio State Reformatory" (dnes je v ní muzeum), jejiž skutečný zaměstnanec (dozorce) si rovněž ve filmu zahrál epizodní roli, a v Mansfieldské státní věznici (kde je mmuzeum tohoto filmu a se spoustou originálních rekvizit). Ta však leží blízko letiště a čas přerušování natáčení kvůli hlučným letům donutilo produkci, aby si opatřila přesný seznam odletů a přítelů na dané letiště a vždy vyhlásila na daný čas pauzu. V Mansfieldu byla vybrána i velká část komparzu, o který byl velký zájem.

Číslo cely Reda je 237. Tak magické číslo pro Kingovy adaptace, použité jak ve filmu Osvícení (č. pokoje, kde se malému Dannymu zjevují jeho mrtví obyvatelé), např. ve filmu Stůj při mně (podle povídky Tělo, ze sbírky Ctyři roční doby, kde znamená částku drobných, jež zůstanou chlapcům na jejich výpravě za objevením mrtvoly i vlastní statečnosti).

Jediný stejný plakát, kterým si Andy vyvěšuje ve své cele, je právě ten s Ritou Hayworthovou. Ostatní dva (v povídce pak tři) patří odlišným herečkám.

Darabont získal práva na natočení filmu od Kinga po té, co autor shlédl jeho adaptaci povídky Žena v pokoji (ze sbírky Noční směna) natočenou v rámci Kingova projektu One Million Dolar Baby. Z dalších filmů je pak třeba jmenovat opět velmi úspěšnou Zelenou míli (podle románu Zelená míle) a skvělé zpracování povídky Mlha (ze sbírky Mlha).

Strom, u nějž měl Red najít vzkaz, byl mezi fanoušky velmi oblíbený. Stál v Ohiu a lidé k němu chodili jako k velké atrakci. V r. 2011 ho však zasáhl blesk a velmi ho poškodil. V červenci 2016 však padl. Zeď, kde najde Red vzkaz, pak museli filmaři speciálně pro tento film postavit, protože prostě nenašli vhodnou lokaci. Zeď stojí dodnes.

Kingovy otevřené konce se zde nekonaly. Film skončil happy endem, kdy se Red a Andy skutečně v Mexiku setkají. V povídce příběh opouštíme v momentě, kdy Red si přečte místo, kam má odjet a on se rozhodne, že pojede...

Morgan Freeman točil úvodní scénu s házením baseballovou míčku plných devět hodin, a to zcela bez odmlouvání. Druhý den pak musel levou ruku nosit v šátku, jak si ji odrovnal. I přesto je "Shawshank" jeden z jeho nejoblíbenějších filmů, ve kterých hrál.

Ve filmu zůstalo prohlášení postavy Reda: "Protože jsem Ir" i přesto, že oproti knížní předloze představitel Reda (jež je  v povídce bílý Ir s rezavými vlasy) černoch. V mysli Darabonta byl prostě Freeman jedinou správnou volbou.

Mnoho slavných herců bylo osloveno pro hlavní roli Andyho, vč. Toma Hankse (který odmítl kvůli filmu Forrest Gump, pochopitelně, ale zahrál si pak v  další Darabontově Kingovce Zelená míle), a Kevina Costnera (který sice na roli kývl a nadšeně, ale protože natáčení filmu Vodní svět se značně protáhlo, nemohl roli nakonec přijmou, a dodnes toho stále lituje).

Detail ruky Andyho plnící revolver náboji, a dále pak detail téže ruky, která vyklepává díry do zdi v Andyho cele, patří samotnému Darabontovi. Údajně proto, že jen on věděl a dokázal "zahrát" pohyb tak, jak si jej představoval.