Žena v pokoji (The Woman in the Room)

ze sbírky Noční směna

!! OBSAHUJE SPOILER !!

Mladý muž Johny navštěvuje svou nemocnou matku v nemocnici. Trpí rakovinou v posledním stádiu a už jí nebude pomoci. Od lékaře ví, že maminka zemře, a podle všeho to nebude nic příjemného. Trpí bolestmi. Jako mladší syn by se o ni staral stejně dobře jako její starší syn Kevin, ale ten bydlí daleko. Rozhodnutí, jak a kdy pomoct od silných bolestí zůstává tedy na něm. Maminka je dávno rozhodnutá a tak trochu nepřímo vlastně Johnyho žádá, aby pro ní tuhle poslední službu udělal. Oba ví, kde ty správné prášky jsou, oba ví, jak to zařídit, aby z toho nebyl nikdo obviněn. Nebo když už, tak sama nemocná. Jenže udělat právě tohle rozhodnutí stojí Johnyho mnoho  sil a váhá, jestli to má, nebo nemá, udělat. Bolí ho představa, že tu matka nebude, že ji zabije, zároveň ho bolí i pohled na její nesnesitelné utrpení. A navíc, bude vrah. Matkovrah. Nakonec malá příprava velkého rozhodnutí učiní vše potřebné docela snadným úkolem a Johny odchází domů. Maminka taky.

Zajímavosti

Jako jedna z mála z této sbírky byla povídka poprvé publikována až v Noční směně.

V Čechách vyšla ve dvojím překladu stejné sbírky (Tomáš Eben 1996, Ivan Němeček 2009).

King povídku napsal krátce po matčině smrti, kdy propadl ještě větším depresím a když ještě více pil.

Povídka b yla několikrát zfilmována, mezi roky 1983 - 2015, z toho jednou ve francouzské produkci, vždy pod názvem The Woman in the Room.  První zpracování (1983) v délce 30min si napsal a natočil dokonce Frank Darabont jako svůj debut (režisér tak slavné Zelené míle  či  Vykoupení z věznice Shashank).

Názor redakce

Velice smutná, spíše dojemná povídka o roli soudce a kata v jedné osobě. Nikdo nechce zabít, ale utrpení, zvláště někoho tak blízkého jako je vlastní máma, je rovněž nesnesitelné. Jak by se zachoval každý jeden z nás v podobné situaci, kterou King navíc podtrhl depresivním popisem nemocničního prostředí a napůl umrlých pacientů (trochu moc zdlouhavé, ale výstižné a pro danou povídku podstatné k vyjádření atmosféry a možného dalšího podnětu k rozhodnutí syna nemocné ženy). Pravděpodobně se v této povídce projevil smutek nad ztrátou vlastní Kingovy matky (rovněž zemřela na rakovinu) a jejím bojem o bezbolestný odchod z tohoto světa.
Nečekejte žádný horor, temnotu v tom kingovském stylu. Prostě jen závěrečný smutek na závěr sbírky.

Myslíš ty prášky ze skříně? (úryvek)

Pacienti mu připomněli filmový horor Noc živých mrtvých. Všichni chodí pomalu, jako by někdo odzátkoval jejich vnitřní orgány jako džbány s majonézou a oni se báli, že jejich tělesné tekutiny začnou cákat kolem dokola. Někteří mají hole. Jejich pomalé kolování po chodbách nahání hrůzu, ale je i svým způsobem důstojné. Je to chůze lidí, kteří pomalu kráčejí nikam, chůze absolventů univerzity v čepicích a talárech, řadících se u vstupu do promoční síně.

Dává jí další. A další. Žvýká je se stejně neurčitým výrazem. Dává jí už čtvrtou. Ona se na něj usměje a on s hrůzou vidí, že její jazyk je žlutý. Kdyby ji teď praštil do břicha, mohla by je ještě vyzvracet. Ale to nemůže. Nikdy by svou matku neudeřil.

Hlavní postavy

 nemocná žena
 nemocná žena, matka Johnyho a Kevina
 Johny
 mladší syn
  Kevin
 starší syn