Zelená míle (The Green Mile)

Thegreenmile-usa1999Zelena-mile-cz-2000

Jeden z nejoblíbenějších filmů dosud natočených s vysokým hodnocením skrz celý svět vznikl podle románu, jež nejprve vycházel v malých útlých 100 stránkových knížečkách. Napětí se dalo krájet a jednotlivé svazečky byly okamžitě pryč. King prostě testoval své čtenáře a trestal ty, co přeskakovali na poslední stránku jeho románů :-) Film natočený Frankem Darabontem, snad jediným režisérem, který Kingově dílů opravdu rozumí a umí číst mezi řádky, byste mohli citovat s knihou v ruce a plátnem před očima. Tak věrný je knižní předloze. Mysteriózní příběh z cely smrti dodnes budí emoce a i když v mnoha z nás vyvolal vodopád slz a zatnuté pěsti kvůli nespravedlnosti tak do očí bijící, budete se na něj klidně dívat třeba dvakrát, třeba třikrát, třeba desetkrát. Tak dobrý je.

Premiéra v USA: 10.12.1999 (V Čechách 16.3.2000)

ČSFD: https://www.csfd.cz/film/2292-zelena-mile/prehled/  93%

IMDb: https://www.imdb.com/title/tt0120689/?ref_=fn_al_tt_1   86%

Režie: Frank Darabont
Scénář: Frank Darabont
Předloha: Zelená míle
Hl. role: Tom Hanks (Paul Edgecomb), David Morse (Brutus Howell), Michael Clarke Duncan (John Coffey), James Cromwell (Warden Hal Moores), Michael Jeter (Eduard Delacroix), Doug Hutchison (Percy Wetmore), Sam Rockwell ("Divoký Bill" Wharton), Barry Pepper (Dean Stanton)
Hudba: Thomas Newman
Délka: 189min (dnes by to neprošlo, dnes by byl film rozdělen na dvě poloviny)

Film získal čtyři oskarové nominace, bohužel žádnou neproměnil Stejně jako Vykoupení z věznice Shawshank byl prostě uveden ve špatnou dobu. V tom roce bylo prostě moc dobrých filmů uvedeno najednou, např. Americká krása, Pravidla moštárny, Talentovaný pan Ripley, Šestý smysl a také Matrix (a řada dalších). To bylo těžké. Možná, kdyby počkali do dalšího roku, měl by větší šance, nebylo tolik opravdu dobrých snímků. Nominace získal i na Zlatých glóbech. 
Jinak ale film proměnil další nominace, např. cenu Saturn (herec ve vedlejší roli), cenu diváků a další. Celkem 15 cen a 33 nominací. A že to byl plodný rok.

A k zajímavostem určitě 15 vycvičených myší hrajících skrz celý film. Žádné myši nebylo během natáčení ublíženo. Kratší postel pro Coffeyho, aby vypadal více jako obr (jako by už nebyl obrem, měřil 196cm a vážil 142kg, zemřel však v pouhých 54 letech na infarkt). Tloušťce Toma Hankse, který po filmu musel rapidně zhubnout, protože točil Trosečníka. Vtipné. Natáčení v tak malých prostorech, že to hercům skutečně připomínalo skutečné vězení. Výkony herců byly pak opravdovější. Vtipné scénky z natáčení. Třeba ta, při niž se představitel Percyho Wetmorea (Doug Hutchison) se vsadil s komparzem, že kdo zopakuje jeho řeč u popravy Eduarda Delacroixe, již musel opakovat už po x-té, vzhledem k celodennímu opakování, bezchybně, vyhraje 20 dolarů. Netušil, že štáb za jeho zády prostě napsal text na obrovské cedule a lidé z komparzu to pak prostě jen přečetli. A tak herec přišel o nějaké ty dolary navíc :-)