Zelená míle (The Green Mile)

Greenmile2000usaZelenmle-cz-2001-kninklub-studio-jsZelenmle-cz-2008-studio-jsZelenmle-cz-2014-ichalubaGreenmile-deGreenmile-srbskopb

 Ve věznici Cold Mountain, v bezútěšné řadě cel známých jako Zelená míle, čekají na smrt vrazi tak zvrácení jako psychopat William Wharton a tak posedlí jako Eduard Delacroix. Dohlíží na ně několik dozorců: slušný Paul Edgecombe či naopak sadistický Percy Wetmore. Ale ať dobří, či zlí, ať nevinní, nebo ničemní, nikdo z nich se dosud nesetkal s někým tak brutálním, jako je obr John Coffey, násilník a vrah dvou holčiček. Je Coffey ďábel v lidské podobě? Nebo je někým úplně jiným? Mezi nebem a zemí je víc zázraků, než si kdokoli v Cold Mountain umí představit – a pravda vychází najevo v tlakových vlnách, které dokáže vyvolat jen Stephen King, a v explozivním finále, které čtenáři vyrazí dech. Doprovoďme společně Johna Coffeyho na jeho poslední cestu po zelené míli...

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  2000  Rok vydání v ČR:  2001
 První vydání v USA:  Scribner  První vydání v ČR:  Beta (Knižní klub)
 Překlad:  Miloš Chlouba  Autor obálky:  studio jš
 Žánr:  mysteriozní thriller  Typ:  román 
 Hl. postavy:  J. Coffey, W.Wharton, E.Delacroix, Paul E.  Počet stran:  345
 Hodnocení čtenářů:  95%  Vazba:  pevná
 Další zpracování:  audiobook (Frank Muller), film, audiokniha  Vydání:  vydání 

Poznámka:

Kniha vyšla nejdříve jako 6 dílná série 100 stránkových malých paperbackových knižek, které byly u nás vydávány v letech 1997 - 1998.
Jednotlivé díly najdete jako samostatné knihy:

1. Dvě mrtvé holčičky  (Two Dead Girls)
2. Myš na míli  (The Mouse on the Mile)
3. Coffeyho ruce  (Coffey´s Hands)
4. Mizerná smrt Eduarda Delacroixe  (The Bad Dead of Eduard Delacroix)
5. Noční výprava  (Night Journey)
6. Coffey na míli  (Coffey on the Mile)

Zajímavosti

Greenmile-brazpbGreenmile-subterraneanpress-limit-ed-all-usa2007Greenmile-subterraneanpress-limit-ed-markgeyer-usa2007Greenmile-subterraneanpress-limit-ed-letter-ed-usa2007

Někteří kritici Kinga obvinili, že iniciály J.C. jsou trapně banální symbolika, ale King jim kontroval: "Pro koho to píšu? Pro astrofyziky?" No tak, hoši.

Tato ucelená verze 6in1 byla vydána v USA v r. 2000, tedy 4 roky po vydání posledního ze 6 dílů. Už nebyl důvod trápit další čtenáře nedočkavostí na další díl, když už byly všechny vydané.

Vydání knihy na 6 dílů Kinga napadlo ze dvou důvodů. Prvním z nich bylo zjištění, že řada čtenářů obrácí už v začátcích na konec knihy a zjišťuje, jak to skončí. To je neodpustitelný hřích. Právě kvůli nim si tak King udělal malou hříčku a rozhodl se i tyhle věčné koncaře trochu potrápit. A pak při vzpomínce na vydávání románů na pokračování ze starých dob přišel na nápad, jak to udělat, jako třeba při vydávání knih z doby Charlese Dickense, jehož knihy na pokračování vycházely v 19. století. Jeho romány byly velmi oblíbené a lidé je četli opravdu rychle, takže čekání na další díl bylo pro leckoho utrpením. Ve Spojených státech tak čekala v přístavu spousta čtenářů na loď, která přiveze další díly románu, např. na poslední díl Starožitníkova krámu, a jakmile loď v Baltimoru přistála, vrhla se část nedočkavých čtenářů do vody, kde se bohužel řada z nich utopila. King v předmluvě malých knížek varuje před touto pošetilostí, i když naštěstí okupace letiště nedočkavými čtenáři dnes asi nehrozí. Nicméně předmluva rozhodně stojí za přečtení, třeba jen pro získání informace o tom, jak bylo Kingovi vyhrožováno fotografií spoutaného plyšového medvídka podmiňující vydání dalšího dílu Temné věže.

Nicméně právě k 10 letému výročí vydání 6 dílné série nakladatelství Subterranean Press vydalo limitovanou edici ve složení: dárková 2 000 ks (6 knížek v pevné vazbě a v papírové krabičce, zelené vydání, $150), číslovaná (148 ks šesti podepsaných dílů v pevné vazbě a v papírové krabičce, modré vydání, $900) a ohláskovaná (místo čísel písmena) (52 ks šesti podepsaných dílů uložených v polstrované krabičce, $2500). Všech 2200 ks je zároveň ilustrováno Markem Geyerem.

Kniha získala v r. 1996 nominaci na cenu British Fantasy Society - Best Novel, o rok později rovněž nominaci na cenu Locus Awards - Horror Dark Fantasy Novel a v r. 1996 vyhrála cenu Horror Writers Association - Bram Stoker Award (kat. Novel).

Podle knihy byl v  r. 1997 natočen jeden z nejlepších filmů, jaké se dají shlédnout (dle ČSFD je to 3. nejlepší film) pod stejnojmenným názvem Zelená míle  (The Green Mile) v režii Franka Darabonta. V hlavních rolích se famózně zjevil dosud ne moc známý Michael Clarke Dunkan (aby ne, 150kg a skoro 2 metry) v roli Johna Coffeyho, dále pak Tom Hanks jako Paul Edgecomb a další známí herci.

Greenile-it-1996Greenile-lotysGreenile-ruGreenmile-argpbGreenmile-azerbajdjanpbGreenmile-bgpb

Názor redakce

Greenmile-brazpbGreenmile-libanonpbGreenmile-hupbGreenmile-chipbGreenmile-jppb-1dilGreenmile-jppb-2dil

Úžasný příběh o síle lidské duše, o daru, který může být požehnáním, ale i prokletím. Četla jsem tehdy ještě tu 6-ti dílnou verzi a čekala jsem na každý díl, protože ty maličké knížečky se daly přečíst za jeden večer. Nepokládám ho za horor, ale za naprosto dojemný slaďák, za vítězství dobra nad zlem, za silný příběh, který vás dostane. A musím říct, že i film natočený podle Zelené míle Frankem Darabontem je jednou z mála adaptací, která je prakticky výhradně podle knížky. Hodně z větiček vyslechnutých na plátně můžete přímo číst z knížky. Tohle fakt stojí za přečtení i shlédnutí. Stačí si vybrat.

Greenile-fraGreenmile-fipbGreenmile-gbGreenmile-espGreenmile-dkpbGreenmile-gruziepb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úryvek

Greenmile-mexpbGreenmile-trpbGreenmile-nlpbGreenmile-nopbGreenmile-plGreenmile-supb

 Úryvek

Hlavní postavy

 John Coffey  hlavní podezřelý
 William Wharton

 odsouzený k trestu smrti

 Eduard "Del" Delacroix  odsouzený k trestu smrti, chová malou myš
 Paul Edgecombe  vypravěč příběhu, hlavní dozorce
 Percy Wetmore  dozorce, synovec guvernérovy ženy, magor
 Brutus "Brutal" Howell  zástupce hlavního dozorce 
 William "Wild Bill" Wharton  odsouzený na smrt, skutečný vrah dvojčat, 
 Pan Jingle  neobyčejně chytrá myš, jež pozná zázrak Coffeyho na vlastní kůži
 Hal Moores  ředitel věznice, jeho žena má rakovinu
 Melinda Mooresová  žena ředitele věznice, Coffey ji vyléčí
 Dean Stanton  dozorce napadaný Stantonem, po žádosti o přeložení na jiný blok zavražděn jiným vězněm
 Kathe a Cora Detterickovy  dvojčata zavražděná Whartonem
 Klaus a Marjorie Detterickovi  rodiče Kathe a Cory