Čtyři roční doby (Different Seasons)

Ctyrirocnidoby-usa-1983Ctyrirocnidoby-cr-2003-martin-sustaCtyrirocnidoby-cr-2014-beta-michal-kubaDifferentseasons-ukDifferentseasons-itDifferentseasons-spa

Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří nejsou zrovna příznivci Mistra hororu. Sám King je označuje za "přirozeně šťastnou knihu" a uvádí, že " tři z nich nejsou horory". Se dvěma novelami se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historicky prvním vydání Kinga u nás vůbec - vyšly v roce 1991 v nakladatelství Práce pod názvem jedné z nich, Nadaný žák.
Kniha obsahuje tyto čtyři novely:
Nekonečné jaro naděje: Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank  Příběh nevinně odsouzeného muže Andyho Dufresneho za vraždu své ženy a jejího milence. Příběh muže, který svou zvláštní povahou si na svou stranu získá nemálo lidí, především pak veterána Reda z věznice Shaw Shank. Dokáže Andy najít cestu ven na svobodu? Odemkněte si tím správným klíčem a objevte odpověď. (Rity Hayworth and Shawshank Redemption).
Léto zkaženosti: Nadaný žák:  Mladý student Todd Bowden objeví staré noviny s fotkami, na kterých pozná obyvatele jejich městečka, pana Denkera. Tento starý uzavřený muž byl kdysi nacistickým velitelem Kurtem Dussanderem. Todd muže vydírá, ale trochu netradičním způsobem. Co bude Todd chtít po Dussanderovi za neobvyklé výkupné? Vydejte se do minulosti a nalistujte odpověď. (Apt Pupil).
Podzim nevinnosti: Tělo:  Partička čtyř malých kluků jde hledat tělo mrtvého stejně starého chlapce, kterého kus za městem srazil vlak. Jejich výprava je hodinu od hodiny nebezpečnější, sami málem přijdou o život, ale nakonec objeví něco, co možná ani sami nechtěli... Zajímá vás, co opravdu objevili?  Vystopujte správnou cestu za poznáním. (The Body)
Zimní příběh: Dýchací metoda:  V jednom newyorském klubu si starší pánové vypráví zvláštní, strašlivé i běžné historky, vymyšlené i ty pravdivé... a tuhle vypráví jeden lékář o Vánocích, o ženě Sandře, která se rozhodla porodit své dítě bez ohledu na možné následky, bez ohledu na to, že jí jaksi chybí nějaká část těla, celkem důležitá, že nemá čím dýchat, že ztratila hlavu... Porodila své dítě? Zaposlouchejte se  do tichého a přece silného příběhu ženské odhodlanosti... (The Breathing Method).

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  1982  Rok vydání v ČR:  2003
 První vydání v USA:  Viking Press  První vydání v ČR:  Beta
 Autor obálky:  Martin Šusta  Překlad:  I.Němeček a L. a L.Trávníčkovi
 Žánr:  beletrie  Typ:  novela
 Hl.postava:  Andy D., Red, Todd B., Teddy, Chris, Gordie  Počet stran:  472
 Hodnocení čtenářů:  92%  Zpracování:  pevná/vázaná s přebalem
 Další zpracování:  audiobook, film, film, film,  Vydání:  vydání

Poznámka:

Kniha vyšla v ČR v obnoveném vydání r. 2014 u stejného nakladatelství v rozsahu 534 stran od stejných překladatelů s obálkou Michala Kuby.

Zajímavosti

Differentseasons-estDifferentseasons-brazpbDifferentseasons-fraDifferentseasons-porpbDifferentseasons-gruzieDifferentseasons-typb

Sbírka získala v r. 1983 dvě nominace na ceny Locus Awards v kat. Single Author Collection a World Fantasy Awards v kat. Anthology/Collection.

Všechny povídky byly zfilmovány, a ta první je ze všechn nejslavnější. Její režisér předčil Kinga v pohledu na jeho vlastní literaturu. Spoustu dalších zajímavostí najdete u jednotlivých povídek.

Malou perličku z úst samotného spisovatele k povídce Mlha v jiné sbírce najdete u stejnojmenné povídky.

Názor redakce

Differentseasons-plpg Differentseasons-deDifferentseasons-rompbDifferentseasons-rupbDifferentseasons-finpbDifferentseasons-bgpb

Povídky Nadaný žák a Tělo vyšly v jiné sbírce v roce 1991. Tyhle dvě povídky mě vlastně přivedly ke Kingovi a úspěšně mě u něj udržely. Zvláště pak Nadaný žák jako holku ze Sudet mě velmi zaujal. Četla jsem jí na koleji v bývalém klášteře v západních Čechách, byl víkend a každý zvuk odrážející se od vysokých klenutých stropů mě děsil. Ač to není vyloženě horor, bestie v každém z nás se může ukázat velice rychle. Ritu Hayworthovou jsem nejdříve viděla jako film Vykoupení z věznice Shaw Shank a jen díky tomu, že často čtu i titulky, jsem se dozvěděla, že tenhle příběh napsal taky King. U nás však stále nevycházel. Naprosto úžasný příběh lidské síly, odvahy a naprosto krásného přátelství. To se prostě četlo samo. Poslední z povídek je už celkem hororová, i když člověk nikdy neví, co mu život připraví za překvapení, a kde by mohl ztratit hlavu...King jasně dokázal, že umí napsat naprosto kvalitní příběh, a nemusí to být horor.

Ctyrirocnidoby-cr-prace-1991-jirankovaDifferentseasons-nlpb