Vlci z Cally (Wolves of the Calla)

Dt5-wolves-of-the-calla-usa-2Tv5-vlci-z-cally-cz-2004Dt5-wolvesofthecalla-usa2003grant-artisted-Dt5-wolvesofthecalla-mexpbDt5-wolvesofthecalla-hupbDt5-wolvesofthecalla-it

Rolain Deschain a jeho ka-tet pokračují na jihovýchod lesy Středosvěta a dostanou se ke Calla Bryn Sturgis, poklidné údolní komunitě farmářů a rančerů na hranicích Středosvěta. Za městem se zvedá skalnatá země až k mohutné temnotě Hřmění, zdroji děsivého utrpení, které pomalu uchvacuje jednotlivé členy komunity. Jedním z obyvatel města je i Pere Callahan, někdejší kněz, který stejně jako Susannah, Eddie a Jake, prošel jedním z portálů, které vedou do i z Rolandova světa.

Když otec Callahan vypráví ka-tet svůj úžasný příběh o tom, co se stalo po jeho hanebném odchodu z Maine v roce 1977, vyjasňuje se jeho spojení s Temnou věží, i nebezpečí číhající na růži na prázdné parcele u Second Avenue uprostřed Manhattanu. Na východ od Calla Bryn Sturgis se kupí nebezpečí jako bouřkové mraky. Přicházejí Vlci Hřmění a jejich nepopsatelné pustošení. Vzdorovat jim znamená riskovat vše, ale to je něco, na co jsou pistolníci zvyklí a tak dokáží lidem z Calla dát jak odvahu, tak mazanost. Avšak, jenom pistole stačit nebudou. Podívejte se za temnotu, kdo se skrývá pod maskou Vlků....

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  2003  Rok vydání v ČR:  2004
 První vydání v USA:  Donald M. Grant  První vydání v ČR:  Beta
 Překlad:  Linda Bartošková  Autor obálky:  Tomáš Kropáček - Studio Sigit
 Žánr:  Fantasy  Typ:  román (série)
 Hl. postavy:  Roland, Eddie, Susannah, Jake, Ochu, Callahan  Počet stran:  640
 Hodnocení čtenářů:  91%  Vazba:  pevná
 Další zpracování  audiobook, film  Alternativní název:  


Poznámka:

Kniha vyšla znovu ve stejném překladu Lindy Bartoškové r. 2009, pouze ve zmenšeném vydání tvrdé vazby.

Zajímavosti

Dt5-wolvesofthecalla-it  Dt5-wolves-of-the-calla-plDt5-wolves-of-the-calla-suDt5-wolves-of-the-calla-chinaDt5-wolves-of-the-calla-hebrejDt5-wolves-of-the-calla-ru

Kniha získala hned 4 nominace na literární ceny, a to: Horror Writers Association - Bram Stoker Award - Novel (2003), International Horror Guild Awards - kat. Novel (2003), dále Locus Awards - kat. Fantasy Novel (2003) a nakonec Deutscher Phantastik Preis - Bester internationaler Roman (2004), kde ho předběhla pouze J. K. Rowlingová se svým Harry Potterem (a Fénixův řád).

Sám King přiznal, že při psaní tohoto dílu ho inspiroval Akira Kurosawa a jeho film Sedm Samurajů  (Seven Samurai), což byl takový předchůdce nám velmi známého filmu Sedm statečných  (The Magnificent Seven) od Johna Sturgese. Vliv na tento román měla rovněž trilogie Sergia Leoneho, především pak postava "muže beze jména", jehož ztvárnil Clint Eastwood v "spaghetti westernech" Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc a Hodný, zlý a ošklivý.

V románu je použito i mnoho dalších odkazů na populární kulturu, ať už zpracováním nebo přímo vyprávěním. Např. vlci nesoucí zbraně, které připomínají světelné meče ze Star Wars,  poštovní robot, který se podoba robotu C-3PO ze stejného filmu nebo robot jménem Andy, kterého vyrobila firma Positronics jasně ukazuje na knihu Isaaca Asimova Pozitronový muž,  jejímž hlavním hrdinou je právě robot Andrew. Samotní vlci jsou fyzicky podobní doktorovi Doomovi z komiksu Marvel Comics.

Létající granáty připomínají zlatonku z knih o Harry Potterovi (a famfrpálových utkání). Dokonce mají na sobě vyraženo "Harry Potter Model". Obecně jde říct, že v románu je použito několik drobných narážek a podobenek z knih o Harry Potterovi, vč. použití stejného grafického fontu písma pro názvy kapitol.

Samotná postava otce Callahana, kterou známe dobře z jiného Kingova románu Prokletí Salemu  (Salem's Lot), který zde vypráví o Salemu jako o fikci. Jeho objevení knih v jeskyni, skrz níž se měli dostat pryč, v něm vyvolá šok. Někdo, kdo si říká Stephen King, napsal o něm a o jeho setkání s upíry v Salemu. Vtipné.

Rovněž zde potkáte děti, které se nakonec mají ocitnout v péči Teda Brautiganea, jehož známe především z povídky Ničemní muži ve žlutých pláštích  (Low Men in Yellow Coats) ze sbírky Srdce v Atlantidě  (Hearts in Atlantis) a díky čemuž konečně pochopíte jeho roli v celém příběhu.

A nakonec, prolínáním postav z jedné reality do druhé odkazuje na nezařazenou povídku z 05/1988 Přemístění  (The Reploids), která skvěle popsala pocit člověka přemístěného do jiné reality, kde může vládnout např. prezident Chadbourne (jasný odkaz na oblíbeného kreslíře Glenna Chadbournea). Nakonec byla vydána ve sbírce Temné vize  (Dark visions) ve společnosti povídek dalších 2 autorů.

 

 

Názor redakce

 Dt5-wolves-of-the-calla-deDt5-wolvesofthecalla-jppb-2dilDt5-wolves-of-the-calla-jpDt5-wolves-of-the-calla-rumDt5-wolves-of-the-calla-nlDt5-wolves-of-the-calla-por

Po čtvrtém dílu jsem byla v očekávání, jaké další pokračování si pro nás King připravil. Přece jen to byla menší odbočka, která spoustu čtenářů překvapila (a zklamala). V pátém dílu se Roland sice znovu ocitl se svými společníky na cestě Paprsku k Temné věži, ale jak věděl každý pistolník, žádost o pomoc se neodmítá, a tak se všichni ocitli v malé vesnici Calla Bryn Sturgis a zůstali v ní celý román. Ale i přesto se příběh hodně posunul dál, leccos se jím vysvětlilo a naopak díky němu vznikly další a další otázky. Vlci Vás tedy trochu zdrží, trochu rozčílí, ale i trochu pobaví. Nakonec pátý díl přečtete rychlostí letící orizy a narazíte na spoustu překvapení, zároveň se dočkáte i nějaký těch poetických odstavečků, tak proč si nezařádit s plechovými bojovníky?! Jen směle do toho.

Úryvek

Dt5-wolvesofthecalla-brazilDt5-wolvesofthecalla-espDt5-wolvesofthecalla-frapbDt5-wolvesofthecalla-estDt5-wolvesofthecalla-bgpbDt5-wolvesofthecalla-fipb

Úryvek

Hlavní postavy

 Roland Deschain  pistolník
 Eddie  pistolník
 Susannah  pistolnice
 Jake  pistolník
 Ochu  Jakeův brumlák
 Otec Callahan  farář ze západního Maine, ze Salemu