Srdce v Atlantidě (Hearts in Atlantis)

Heartsintlantisusa1999Srdcevtlantidc2001tudiojSrdcevtlantid2015obinbrichtaHeartsintlantisusa-1Heartsintlantispl

Sbírka povídek Srdce v Atlantidě vyvolala zuřivé diskuze mezi příznivci Stephena Kinga považovaného za mistra moderního hororu. Jednotlivé příběhy se odehrávají v časovém rozmezí čtyřiceti let. Od začínajícího konfliktu ve Vietnamu, viděného očima univerzitního studenta, který má problémy se závislostí na karetní hře, až po následky, které tato válka zanechala v duši válečného veterána, snažícího se zapomenout na prožité hrůzy. Srdce v Atlantidě je Kingova nová sbírka příběhů, jež jsou vzájemně - ať tak či onak - propojeny. Tradičně se zde prolínají prvky hororové s realistickými. Nic neubírá na vynikající pověsti a vyhledávanosti autora.

Kniha obsahuje 5 povídek:

Ničemní muži ve žlutých pláštích  Ted Brautigan se přestěhuje do činžáku, v němž bydlí 11ti letý Bobby Garfield a z obou se stanou dobří přátelé, až moc dobří. Bobby získává Tedovy zkušenosti a nechtěně zjistí, že Ted asi nebude obyčejný člověk. Co se skrývá za jeho tajemstvím? Navíc po něm pátrají divní lidé a to dost zvláštním způsobem. Bobyho zjištění, že život není zrovna fér, dokáže zlomit srdce i tvrdším lidem. Co všechno se naučí při záchraně života své nej kamarádky Carol spolu s Johnem Sullivanem a co všechno už dokáže zjistit v novinách? Přečtěte si pár odstavců navíc... (Low Men in Yellow Coats)
Srdce v Atlantidě  Peter Riley, nový student na vysoké škole, se pomalu stává závislým na hře Srdce, která se hraje na třetím patře jeho koleje na mainské univerzitě. Studenti, kteří tuto hru rovněž hrají, jeden po druhém zjišťují, že zůstávají pozadu ve své práci, ale hra Srdce je jejich jediným opravdovým potěšením v životě. Rozchod s jeho dívkou Carol a hrozba odvodu do války, v kterou nevěří, ho však nedokážou odlákat od závislosti na hře. Zahrajte si spolu s ním o cestu do války... (Hearts in Atlantis)
Slepý Willie  William Shearman a jeho přátelé zbili jako děti Carol Gerberovou. Svým způsobem se tím, že vystupuje jako slepý Willie Garfield, trestá za věci, které udělal ve svém životě. Vydejte se za ním, abyste zjistili, jaký má Willie den... (Blind Willie)
Proč jsme byli ve Vietnamu  John Sullivan prožívá své osobní peklo. Obklíčen vzpomínkami na válku ve Vietnamu, prochází relativně úspěšným životem. Nahlédněte za zeď vzpomínek, které Johnovi ničí život... (Why We're in Vietnam)
Nebeské stíny noci padají  Tato část je napsána spíše jako závěr ke čtyřem předešlým novelám. Skoro čtyřicet let po tom, co začíná první příběh, se Bobby Garfield setká s Carol a uzavře tak cestu. Přečtěte si, proč se Bobby uvidí zrovna se svou první láskou... (Heavenly Shades of Night are Falling).

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  1999  Rok vydání v ČR:  2001
 První vydání v USA:  Scribner  První vydání v ČR:  Beta
 Překlad:  Linda Bartošková  Autor obálky:  studio jš
 Žánr:  beletrie  Typ:  povídky
 Hl. postavy:  Boby, Brautigen, Peter, Willie, Carol  Počet stran:  470
 Hodnocení čtenářů:  80%  Vazba:  pevná
 Další zpracování:  audiobook, film  Vydání:  vydání


Poznámka:

Kniha vyšla znovu v r. 2015 ve stejném překladu na 528 stránkách v brožovaném vydání.

Zajímavosti

 HeartsintlantisfinHeartsintlantisruHeartsintlantisuaHeartsinatlantis-nopbHeartsintlantishu

Všechny povídky se více či méně dotýkají rovněž série Temná věž. Především pak první z nich, Ničemní muži ve žlutých pláštích, jehož ústřední protagonista, Ted Brautigan sehraje svou úlohu v životě Roland Deschaina. Ničemní muži se pak znovu objeví v povídce Ur  (Ur) ze sbírky Bazar zlých snů  (The Bazaar of Bad Dreams).
Postava Raymonda Fieglera, která se objeví v závěru povídky Slepý Willie, jako vůdce aktivistů, který dokáže zabránit Carol, aby sebrala dosud nevybuchlou bombu, velmi připomíná "zlo" v dalších Kingových románech a povídkách. Nejznámější je pod jménem Randall Flag (opět iniciály RF), i v této povídce využívá slabých a slabostí navenek silných, skvěle manipuluje lidmi (i Carol) a přesto vždy zmizí bez sebemenší stopy podezření.

V knize měla být ještě jedna povídka, nazvaná Četa D (Squad D), původně napsaná pro dosud nevydanou antologii Harlana Ellisona (Last Dangerous Visions - Poslední nebezpečné vize). King ji sice dostal zpět k přepsání, protože má prý skrytý potenciál a potřebuje jen vylepšit, ale zatím nikdo neví, jestli to tak dopadlo. Oboje je stále nevydáno.

Kniha v r. 2000 získala 5. místo v ceně Locus Awards (kat. Collection), dále byla novminována ve stejném  roce na cenu World Fantasy Awards (kat. Collection), v r. 1999 a 2000 pak na cenu British Fantasy Society (kat. Best Short Story), v r. 2000 vyhrála cenu Deutscher Phantastic Preis Awards (kat. Best International Novel) a v. 1999 byla nominována ještě na cenu Horror Writters Asociation - Bram Stoker Award (kat. Fiction Collection).

Novela Ničemní muži ve žlutých pláštích  byla vcelku zdařile zfilmována v r. 2001 pod názvem celé knihy Srdce v Atlantidě  (Hearts in Atlantis) v režii Scotta Hickse, v hlavní roli Anthony Hopkins jako p. Brautigan a Anton Yelchin jako Bob Garfield. Až na ten konec, který zcela neodpovídá závěru povídky, King přeci jen napověděl, jak to s Bobym bude pokračovat, a to špatně. Ale to se moc do amerických adaptací nehodí :-)

Názor redakce

Heartsinatlantis-deHeartsinatlantis-nlpbHeartsinatlantis-fraHeartsinatlantis-southkorpbHeartsinatlantis-bgpb

Nevím ani proč, ale skoro jsem zapomněla, že Srdce v Atlantidě obsahuje jiné povídky než Ničemné muže. Vlastně jsem všechny ostatní příběhy zazdila za smutné strhující story Bobbyho Garfielda. Možná to je tím, že Ted Brautigan sehraje celkem klíčovou roli v Temné věži. Po přečtení krátkých obsahů povídek se mi vybavil i Slepý Willie a Srdce v Atlantidě, ale spíše matně. Takže nebýt Ničemných mužů, skoro bych na ně zapomněla.

Heartsinatlantis-espHeartsinatlantis-argpbHeartsinatlantis-jppb-1-dilHeartsinatlantis-jppb-2-dilHeartsinatlantis-porpbHeartsinatlantis-itpb