Černočerná tma (Full Dark, No Stars)

 Full-dark-no-stars-USA-2010Cernocerna-tma-cr-2011-michal-kubaCernocerna-tma-ukCernocerna-tma-spaFull-dark-no-stars-skCernocerna-tma-de

Čtyři temné příběhy, které spojuje znepokojivá kombinace hrůzy a všednosti. Zločin, jakkoli promyšlený a dramatický, ostatně mnohdy končí banálním čistěním krvavých skvrn nebo zoufalými pokusy o zahlazení nečekaných důsledků. V této knize nám mistr napětí Stephen King prostřednictvím svých smutných hrdinů připomíná, jak iluzorní je bezpečí známého prostředí a každodenního života. Nejenže si nemůžeme být jisti, jestli opravdu známe své nejbližší (ani náhodou, ušklíbá se King v Dobrém manželství, kde žena zjistí, že žije s masovým vrahem), my totiž ani nevíme, čeho jsme sami schopni. "V každém z nás se skrývá cizinec...," tvrdí autor. Znásilněná žena v povídce Velký řidič nepochybně neměla tušení, že dokáže převést svou teoretickou znalost vraždění do praxe (je spisovatelkou detektivních románů) a farmář z úvodního příběhu jenom toužil dál nerušeně hospodařit na svém pozemku. Ostatně ani v Prodlužování času, kde zdeptaný muž uzavře velmi podivnou smlouvu s velmi zvláštním obchodníkem, nakonec překvapivě není hlavním nositelem zla ďábel. Ve sbírce čtyř povídek King ukázal na ty cizince v nás. Podíval se na zločin z pohledu první oběti, která svou smrt přežila a zjistila, že dokáže svou pomstu dokonat do temného konce. Ač se to zdálo být pro některé z nich nemožné.

Seznam povídek:

1922  Arlette, žena Wilfreda z prvního příběhu pojmenovanémpo roce, kdy potkala svého cizince ve svém manželovi. A to jen proto, že se zmínila, že by mohl farmu prodat a odstěhovat se. Kolik řezných ran dokáže člověk přežít? Schovejte se pod postel a tichoučce sledujte, kdo s koho... (1922)
Velký řidič  Tess, něžná spisovatelka detektivek, se setká s cizincem, kterého nechtěla nikdy potkat. Nejdřív v podobě samolibého chlapa za volantem, který ji jako ženu volající o pomoc s rozbitým autem na cestě, znásilní a pohodí jako mrtvou do příkopu. Pak v podobě cizinky jménem Tess, která už není tak něžná a která podezřele dobře zná své řemeslo. Jak vraždit. Přečtěte si návod, jak na to. (Big Driver)
Prodlužování času  Nejodpornější a zároveň nejzábavnější cizinec vás potká v nejkratším příběhu sbírky. Jmenuje se Dave Streeter a nejen, že uzavírá smlouvu s ďáblem, aby se zachránil před rakovinou, ale ještě nabídne jako proti účet svého nejlepšího přítele. Špíny je třeba se zbavit, tím pádem ji dát někam jinam. Někomu jinému. Co člověk udělá, aby se zbavil rakoviny a zároveň viděl štěstí ve svém životě tak, jak ho mají jiní? Jaký cizinec se v něm probudí, který je schopný napáchat tolik odporností? Spolkněte pilulku a čekejte na zázrak. (Fair Extension)
Dobré manželství  Darcy Andersonová objeví cizince ve svém domě, aniž by to po 20ti letém manželství čekala. A to zrovna ve chvíli, kdy je její manžel na své další služební cestě, a ona objeví při hledání baterií v garáži divnou krabičku. Její obsah ji natolik ohromí, až se jí zježí všechny chloupky na těle. Naprosto oněmělá hrůzou přemýšlí, co bude dál. Zajímá vás, co objevila Darcy v té krabičce? Pootevřete víčko Pandořiny skříňky... (A Good Mariage)

Stejně jako sbírka Čtyři roční doby nebo Čtyři po půlnoci se svými nezapomenutelnými povídkami "Shawshank" či "Stůj při mě", které byly úspěšně zfilmované, i tahle "čtyř" Černočerná tma odkazuje na Kinga jako na mistra podkladů dlouhých příběhů.

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  2010  Rok vydání v ČR:  2011
 První vydání v USA:  Scribner  První vydání v ČR:  Beta
 Autor obálky:  Michal Kuba  Překlad:  Linda Bartošková
 Žánr:  horor  Typ:  povídka
 Hl.postava:  Arlette, Tess, Dave, Darcy  Počet stran:  325
 Hodnocení čtenářů:  91%  Zpracování:  pevná
 Další zpracování:  film, TV film,  Vydání:  vydání

 

Zajímavosti

Full-dark-no-stars-lim-ilustr-edice-glenn-chadbourneFull-dark-no-stars-ruCernocerna-tma-plFull-dark-no-stars-fraFull-dark-no-stars-bulh

Sbírka získala hlavní cenu Horror Writers Association - Bram Stoker Awards - Superior Achievment in a Collection (2010) a o rok později zvítězila v kat. Collection v ceně British Fantasy Society - British Fantasy Awards.

Kniha vyšla rovněž v limitované edici např. v podobě "krabičky" s uzavírací sponou, některé kusy byly podepsané, a to vše v nakladatelství Cemetary Dance, které se na to specializuje. Paperbackové vydání z roku 2011 navíc obsahovalo novou povídku Pod psa (Under the Weather), která následně vyšla ve sbírce Bazar zlých snů (The Bazaar of Bad Dreams). Rovněž byla vydána ilustrovaná verze s kresbami Glenna Chadbournea.

Amazon zařadil knihu jako 25. nejlepší knihu roku 2010.

Ostatní zajímavosti najdete u jednotlivých povídek.

Názor redakce

Full-dark-no-stars-finFull-dark-no-stars-itCernocerna-tma-portugalskoFull-dark-no-stars-hu

Tyhle povídky mě opravdu pobavily. Byly natolik temné, aby z nich člověka zamrazilo, a natolik černé, až jsem se musela smát. No smát, spíše pomstychtivě pošklebovat. Přišlo mi, že po delší době se zase vrátil starý dobrý King a jeho temnota. Koho by napadlo sledovat boj o přežití z pohledu oběti jinak než s lítostí, co se jí stalo. Neříkám, že máme brát zákon do svých rukou, ale občas na tom něco je. Máte taky úspěšnějšího souseda a občas píchnete pneu? Držím palce, ať potkáte toho správného Golf Ball Guye. Stojí to za to. V těchle povídkách se King projevil jako fakt dobrej magor. Že by zase na něčem ujížděl?

 Fulldarknorstars-hupbFulldarknostars-israelpbFulldarknostars-chipbFulldarknostars-litvapbFulldarknostars-jppbFulldarknostars-nlpb