Bazar zlých snů (The Bazaar of Bad Dreams)

 Theazaarofadreamsusa2015nicolasoberyBazarzlchsncr2016nicolas-oberyobinrichtaBazaar-of-bad-dreams-deBazaar-of-bad-dreams-fraThebazaarofbaddreams-braz-pb

Nová povídková kniha slavného mistra napětí obsahuje i texty, které ještě nikdy knižně nevyšly! Každý příběh je navíc opatřen úvodem o tom, kdy a jak vznikal a co vedlo Stephena Kinga k tomu, aby ho vytvořil.
Povídky spojuje téma morálky, viny a posmrtného života – při čtení máme možnost si klást řadu závažných otázek, například co bychom udělali jinak, kdybychom viděli do budoucnosti nebo kdybychom mohli napravit minulost. „Ty povídky jsem napsal pro vás,“ říká King. „Zkoumejte je po libosti, ale buďte opatrní. Ty nejlepší mají zuby.“

Sbírka obsahuje povídky:

Míle 81  Na jednom opuštěném odpočívadle u míle 81 stojí stejně opuštěná prodejní dodávka, která rozdávala dříve hamburgery a pití. Pete Simmons cestou k ní  najde akorát tak pohozenou flašku vodky a lákadlo je na světě. V bistru je prázdno a špína, ale k ochutnání to stačí. Pár loků a Pete se propadá do hlubokého spánku. Nedozví se tak, jak se na parkoviště přihnalo podivné špinavé auto. Když se pootevřou jeho dveře, a nikdo z nich nevystoupí, Pete je vzdálený na míle daleko. Projíždějící pojišťovák Doug se objeví na stejném místě s pocitem, že musí někoho zachránit. Ach ti samaritáni. A pak už jen ty dvě malé děti a kůň. Máte v tom zmatek?  Pootevřete dvířka kousajícího auta, ale pozor... (Mile 81)
Premium Harmony  Ray a Marry Burkettovi jsou běžný manželský pár, tak trochu rozhádaný. Jedou nakoupit spolu se svým psem Bizem dárek pro neteř a pro Rayovy cigarety Premium Harmony. Ray čeká v autě, Mary je v nákupáku. Po určité době, když se Mary nevrací, zavolá Ray do obchodu. Události nabírají obrat. Kdo je ve skutečnosti Ray? Zde se dozvíte víc... (Premium Harmony)
Batman a Robin mají spor  Sanderson jezdí jednou týdně se svým starým otcem, který ho vychoval a který nyní trpí Alzheimerovou chorobou, na pravidelný stále stejný oběd se stále stejnou konverzací. Ale jednou jejich oběd něco naruší. Jiný chlapík asi není tak klidný, jako Sanderson. Jenže nikdo jiný k vyřešení jejich sporu tam prostě není. Nebo ano? Poslechněte si, co řešili, je to hodně zajímavé. (Batman and Robin have an Altercation)
Duna  Penzionovaný floridský soudce Harvey Beecher zdědil po svém dědovi, nabyvateli majetku poněkud nestandardním způsobem, malý ostrov, k němuž jezdí na kajaku prakticky každý den. Stane se to jeho závislostí. Ostrůvek má malou písečnou dunu, poklad, slovy jeho dědečka Černovousa, která k němu promlouvá. A ty informace, tak trochu morbidní, změní životy mnoha lidí. Zajeďte si na ostrov a naslouchejte... (The Dune)
Zlý chlapeček  Georgesovi Hallasovi se život nenávratně změní po té, co pochopí, že ten tajemný chlapec, ten zlý spratek je příčinou úmrtí jeho blízkých. Nyní je ve vězení a čeká na popravu. Jen svému advokátovi dokáže říct, jak se z obyčejného účetního stane vrah malého kluka. Naučte se porážet zlo ve všech jeho podobách... (Bad Little Kid)
Smrt  Jim Trusdale ke konci 90. let 19. století zažije noční můru při zatýkání. Těsně před sloučením Spojených států je obviněn z vraždy nalezené dívky v Dakotě. Nikdo nevěří v jeho nevinu. Budete to vy? (A Death)
Kostnice  Poeticky podaný příběh jedné nešťastné expedice do džungle. Zjistěte, co se stalo a kdo přežil? (The Bone Church)
Morálka  Chad je učitel, jeho žena Nora dělá ošetřovatelku penzionovanému reverendovi. Jako spousta lidí v jejich situaci, na tom nejsou finančně zrovna dobře. Nora se se svým zaměstnavatelem sblíží a on jí podá velmi neslušný návrh. Nalistujte dál, co provedl... (Morality)
Posmrtný život  Investiční bankéř William Adrews zemře 23.9.2012. Spatří svůj život po životě. Opravdu chce znovu zažít vše, co dosud? A nebude to mít náhodou nějaké podmínky? Zkusíte to taky? (Afterlife)
Ur  Zhrzený středoškolský učitel Wesley Smith, knihomol až do morku kostí, nemůže z hlavy vyhnat poslední větu jeho bývalky proč prostě nemůže číst knihy v počítači jako všichni ostatní. Inspirován její otázkou a povzbuzován jistým nápadem svého studenta si objedná čtečku Kindle na Amazonu. Sice je mu trochu divné, v jakém přijde provedení, v jak rychlém termínu dorazí k jeho dveřím, jaké podivné menu má, ale kdo by odolal. Prostudujte další nabídku neočekávané povídky... (Ur)
Herman Wouk stále žije  Brenda vyhraje s losem bezmála tři tisíce dolarů. Splní si svůj sen, pronajme si malý mikrobus a spolu s nej kamarádkou Jasmine a se svými sedmi dětmi si udělají výlet do rodného městečka. Cestou potkají v protisměru dva básníky, bývalé milence, kteří putují na vystoupení na Mainské univerzitě. Jejich osudy se nenávratně propletou v nezaměnitelný konec. Nasedněte do mikrobusu a kochejte se realitou, dokukd to stihnete ... (Herman Wouk is still Alive)
Pod psa  Franklin, tvůrce reklamních upoutávek, má vyšlápnuto na dobrou kariéru. Ale má nemocnou ženu, je jí, jak se tak říká, pod psa. Ale Franklin svou ženu potřebuje, je mu inspirací a má jí rád. Kdyby zemřela, byl by velmi smutný. Zjistěte, co udělal Franklin proto, aby to tak nebylo... (Under the Weather)
Blokáda Billy  Baseballový hráč William "Blokáda Billy" Blakely hrál za Titány. Mohl být jedním z neslavnějších hráčů všech dob, ale jeho skvělé úspěchy byly navždy vymazány z knihy rekordů. Bill Blakely měl totiž v sobě něco temného, co mohlo způsobit nenapravitelný skandál. Skutečnost však byla mnohem mnohem horší. Chcete znát pravidla baseballu? Tady je máte... (Blockade Billy)
Pan Mňamka  Není to příběh o AIDS nebo o tom, jaké je to být gayem. Je to o brutální moci lidského pohlavního pudu. Dopřejte si dobré menu... (Mister Yummy)
Tommy  Báseň o tom, že spolužák Tommy se nejmenoval Tommy a nezemřel, ale jinak to takhle chodilo, v těch dobách, kdy jsme si všichni mysleli, že budeme žít navěky. Načtěte si trochu poezie... (Tommy)
Zelený bůžek agonie  Nechutně bohatý zhýčkaný chlap prožívá neskutečná muka bolesti, ale nikdo mu to moc nevěří. Najde však spasitele. Navštivte ho v jeho apartmá a objevte, co nikdo nečekal...(The Little Green God of Agony)
Ten autobus je jiný svět  Wilsonův příběh o tom, kterak jel do nového zaměstnání a cestou potkal autobus. A možná viděl, co neměl. Wilson se musí rozhodnout, zdali má světu oznámit své zjištění a přijít tak o práci, a nebo to ignorovat. Nahlédněte do oken a zjistěte, co tam viděl... (That Bus is Another World)
Nekrology  Možná není jednoduché psát nekrology, ale psát nekrology posměšné a hanobící mrtvou osobu, to už chce trochu umění a kuráže. Mike zjistil, že mu to jde. Začal mít úspěch, fanoušky a dostal práci. Vše je v pohodě až do té doby, než ze srandy napíše nekrolog na živou osobu. Nebojte se ho následovat... (Obits)
Opilé rachejtle  Chudí lidé, sůl státu Maine, často opilí chlapíci, co odpalujou rachejtle přes jezero, aby těm bohatším na druhé straně ukázali, že jsou tu také. Občas se ale může stát, že se to celé vymkne kontrole. Zajímá vás, co provedli chudší těm bohatším? (Drunken Fireworks)
Letní bouře  Příběh o konci světa. Příběh o monžá posledních dvou lidech na planetě Zemi. Přečtěte si nejsmutnější závěr celé knihy... (Summer Thunder)


Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  2015  Rok vydání v ČR:  2016
 První vydání v USA:  Scribner, div. Simon & Schuster  První vydání v ČR:  Beta
 Překlad:  Linda Bartošková  Autor obálky:  Nicolas Obéry (Robin Brichta)
 Žánr:  mystery, thriller  Typ:  povídky
 Hl. postavy:  lidi  Počet stran:  472
 Hodnocení čtenárů:  78%  Vazba:  vázaná s přebalem
 Další zpracování:    Vydání:  vydání


Poznámka:

V knize jsou prakticky v naprosté většině povídky, které již byly zveřejněny, ať časopisecky, nebo v podobě ebook či jako epizoda nějakého seriálu.

Zajímavosti

Bazaar-of-bad-dreams-ua Bazaar-of-bad-dreams-nlBazaar-of-bad-dreams-amazon-ukThebazaarofbaddreams-hupbBazaar-of-bad-dreams-it

Jak poměrně často začalo být zvykem u Kinga, i tato kniha obsahuje komentář k jednotlivým povídkám, kde, kdy, jak a proč vlastně vznikly. Opět pro fanoušky, opět pro začínající či již etablované spisovatele, opět pro zájemce. Kdo nechce číst, nemusí. Některé povídky dosud nikdy nespatřily světlo papíru, jiné byly přepsány či zrevidovány.

Každá z povídek je někomu věnována. U všech povídek také najdete, kdy a kde vyšly poprvé.

Názor redakce

Bazaar-of-bad-dreams-ru-1 Bazaar-of-bad-dreams-plBazaar-of-bad-dreams-trBazaar-of-bad-dreams-ruBazaar-of-bad-dreams-spaBazaar-of-bad-dreams-gr

A i tady, jako obvykle, se najdou povídky horší a povídky lepší. Bohužel, těch opravdu brilantních je fakt pomálu (ani na prstech jedné ruky nedojdete k malíčku), část jich je průměrem a některé, no, neměl by King tu poezii už jen číst? Celkově by se dalo říct, že sbírka je z těch lepších, i když Noční směně se prostě žádná z nich už nevyrovná. King tak trošku přestává být temným, Bachmana v sobě zabil už asi definitivně. Škoda. Z povídek určitě doporučuji poslední tři, obzvláště tu poslední. Tam mu Bachman mával z hrobu.