Ur (Ur)

Ze sbírky Bazar zlých snů

!! OBSAHUJE SPOILER !!

Zhrzený středoškolský učitel Wesley Smith, knihomol až do morku kostí, nemůže z hlavy vyhnat poslední větu jeho bývalky proč prostě nemůže číst knihy v počítači jako všichni ostatní. Inspirován její otázkou a povzbuzován jistým nápadem svého studenta, si objedná čtečku Kindle na Amazonu. Sice je mu trochu divné, v jakém přijde provedení, v jak rychlém termínu dorazí k jeho dveřím, jaké podivné menu má, ale kdo by odolal.

Zajímavosti

Ur

Povídka byla nejdříve speciálně napsáno pro Amazon Kindle jako e-book v únoru 2009. O rok později pak jako audiobook v nakladetelství Simon & Schuster.

Kinga čtečky jako takové fascinovali, spíše však z důvodu, jaké divné věci by mohly dělat. S jinými médii než s knihou už jednu zkušenost měl, Jízda na střele nebo Rostlina vycházely na netu. Jenže Kinga poněkud rozlaďovalo, že jeho čtenáři se neptali na tato díla kvůli jejich obsahu, ale obchodnímu aspektu vydávání díla na netu. Za vším hledej prachy. Napsal už knihy o zlovolných autech či počítačích nebo šílených mobilech, tak proč ne o čtečkách. A když o čtečkách, tak o Kindlech. V době, kdy přišel požadavek od Amazonu, zrovna přemýšlel nad příběhem mladíka, který dostával e-maily od mrtvých. V Kindlech tuhle cestu poněkud pozměnil a byla na světě povídka UR. Nedělal si nic z kritiky, že slouží šéfovi Amazonu, Jeffu Bezosovi a navíc ještě tak trochu podotknul, co vydělává peníze. Povídka napsaná pro časopis, třeba Playboy, mu určitě nevynese $80 000 jako napsáním e-booku pro Amazon. Kdo je víc?

Názor redakce

Jedna z nejlepších povídek sbírky. Skvělý nápad a v zpočátku rádoby uraženecké linii hlavního hrdiny se postupně probíráte a hrozíte, co dalšího se ještě dozvíte. Povídka, která má nejen napínavý děj, ale i skvělý konec (což zase u Kinga není tak často zvykem). Navíc propojení na Temnou věž je opravdu bonus (který však ocení pouze ti, kdo mají potuchy o Temné věži).

Úryvek

Úryvek

Hlavní postavy

 Wesley Smith   zhrzený učitel angličtiny
 ama  bývalka 
 ama  kolega za školy