Nadaný žák (Apt Pupil)

Differentseasons-thajp2Differentseasons-supb2nadany-zak

ze sbírky Čtyři roční doby

!! OBSAHUJE SPOILER !!

Povídka s podtitulem Léto zkaženosti skutečně vystihuje proces hniloby od sladkého povrchu k prohnilému jádru. Mladý student Todd Bowden objeví staré noviny s fotkami, na kterých pozná obyvatele jejich městečka, pana Denkera. Tento starý uzavřený muž byl kdysi nacistickým velitelem Kurtem Dussanderem. Todd muže vydírá, ale trochu netradičním způsobem. Nezajímají ho peníze, šperky, sláva. Zajímá ho pouze Dussanderova minulost, především ta, která se odehrávala v koncentráku. Chtěl, aby mu vyprávěl, jak mučili vězně, jak je popravovali a podobné likvidační metody. Dussander je v šoku, že  byl objeven, ale přeci jen se podvolí a přistoupí na hru zvrhlého studenta. Jen on ví, co se kdysi dělo a jen on ví, jak jednoduché je pracovat s lidskou psychikou s pomocí strachu. Todd se tak postupně propadá do dějin, do Dussanderova vlivu a do temnoty. Jejich spojenectví už není otázkou vyděrače a oběti, ale spíše otázkou důvěry a výhry, kdo s koho. Postupně se tak v okolí ztrácí psi, kočky, bezdomovci. Policie pátrá, Todd se ve škole velmi zlepšil, byl hvězdou každého týmu či soutěže, ale po dalších událostech v Dussanderově domě dochází k obratu. Zhoršuje se a nechtěně tak na sebe přitahuje pozornost. Jeho dívka, očividně s židovskými rysy, v něm vyvolává především představy, co by jí po vzoru nacistů provedl. Todd postupně ztrácí kontrolu sám nad sebou. Oba dva se tak dostávají na scestí a oba dva na tuto hru velmi doplatí. Todd pozbyl soudnosti a s puškou zabil učitele, který poznal, co Todd dělá, Dussander se po mozkové příhodě dostane do nemocnice, kde shodou náhod na druhém lůžku leží další starý člověk, přeživší koncentrák. A lovců fašistů je na světě ještě dost. Povídka uveřejněná pod heslem Léto zkaženosti tak ukazuje, jak snadné je spadnout do jámy, z níž není pomoci.

  

Zajímavosti

Nadanyzak-svoboda-omnia-1991Nadanyzak-svoboda-omnia-1991-zadni-strana

Povídka byla r. 1983 nominována na cenu British Fantasy Society Awards (kat. Short Fiction) a na cenu International Horror Guild Awards (kat. Film).

Povídka Nadaný žák spolu s povídkou Tělo vyšla jako první dílo v ČR od Stephena Kinga. Bylo to v r. 1991 v tehdejším nakladatelství Práce (Svoboda),edice Omnia - paperback s obálkou Viktorie Ban-Jiránkové (opravdu velmi zajímavá ilustrátorka a malířka), a snad ta zářivě oranžová obálka a neobvyklé jméno přimělo čtenáře sáhnout i tady u nás právě po ní. Nevím, koho tehdy napadlo vydat zrovna tyhle dvě povídky, ale minimálně právě Nadaný žák pro svou zrůdnost určitě vytvořil mnoho kingovských fanoušků (a nebo naopak řadu zhnusených odpůrců :-) ). Naštěstí jsem tehdy patřila mezi ty první. Velmi "zajímavý" je i popisek na zadní straně :-)

Andy Dufresne, ústřední postava z první povídky této sbírky zde Kurtu Dussanderovi prodává akcie. Ten si vzpomíná, jak kupoval akcie od bankéře, který měl podobné jméno jako to jeho a taky že šel rok na to do vězení za vraždu manželky.

Když Dussander konfrontuje Todda s jeho vraždami, vzpomene na sériového vraha přezdívaného "Springheel Jack", jehož činy jsou použity jako ústřední motiv v povídce Jahodové jaro  (Strawberry Spring) ze sbírky Noční směna  (Night Shift).

Školní poradce Ed French se zmíní, že bydlel v hotelovém pokoji č. 217 - stejné číslo pokoje se objevuje v románu Osvícení  (The Shining). V něm navíc jedna z hlavních postav, Jack Torrance, píše hru, ve které hraje postava jménem Denker, což je pseudonym Dussandera. Spousta fanoušků pak tvrdila, že povídka Nadaný žák je dílem Jacka Torrance :-) King v proslovu k povídce sám uvedl, že ji vlastně napsal hned po dokončení románu Osvícení.

Tato povídka je jako jediná ze sbírky vyprávěna ve třetí osobě (er-forma) narozdíl od ostatních, které jsou napsány v první osobě (ich-forma).

Povídka byla r. 1998 zdařile zfilmována pod názvem Apt Pupil v režii Briana Singera. V hlavní roli se objevil Brad Renfro jako Todd a Ian McKellen jako Kurt Dussander.

Názor redakce

Moje první. Moje první povídka, dílo, cokoliv - od Kinga. A dostala mě. Vygradované napětí, kdy obě postavy jsou tak záporné, až vám z toho bude špatně. Ta zrůdná chtivost v mladé duši po popisu násilí je nakažlivá. Existuje mnoho studií, kolik lidí se stane zlými, když je jim to dovoleno. King to dotáhl k dokonalosti, vykreslil myšlení toho studenta, který opravdu byl skvělým žákem. Občas tichá nenápadná poznámka o ztracených zvířatech, bezdomovcích, vám udělá husí kůži. Závěr povídky je už jen kapkou v moři zla a i když často držíme palce těm záporákům, v tomhle případě ne. V nadaném žákovi je čisté zlo, které chcete prostě zabít.
Povídka je navíc chytře rozdělena do 30 kapitol zahrnujících události asi 4 let, ale děj se odehrává tak nějak po měsících, nejaktivněji v prvních letech, pak letem světem přeletíte dokonalou zkázu mladé duše, až znovu zapadnete mezi řádky podrobně rozebraného konce zkázy jednoho nadějného studenta.

Vyprávěj mi (úryvek)

Dussander byl sám sobě navzdory trochu dojatý. A později, když už hrůza trochu polevila, si pomyslel: Že mě to nenapadlo!  Byla to uniforma. Uniforma SS. Kompletní, i s holínkami. Otupěle zvedl zrak od obsahu balíku a pohlédl na kartonovou krabici: KVALITNÍ ODĚVY FIRMY PETER´S  - NA STEJNÉ ADRESE OD ROKU 1951! "Ne," hlesl tiše. "Tohle si neobléknu. Tady to končí, chlapče. Raději umřu, než bych si to vzal na sebe." "Vzpomeňte si, co udělali s Eichmannem," upozornil ho ponuře Todd. "Byl to starý člověk a o politiku se nezajímal. Neříkal jste to snad? Kromě toho jsem na to šetřil celý podzim. Stálo to, i s botama, přes osmdesát dolarů. V roce 1944 vám taky nevadilo, že to nosíte. Ani trochu." "Ty malej parchante!" Dussander zvedl pěst nad hlavu. Todd se ani nepohnul. Stál na místě jako přikovaný a oči mu svítily. "Jo," vydechl tiše. "Jen pojďte a uhoďte si. Dotknete se mě jen jednou." Dussanderovi klesla paže. Rty se mu chvěly. "Jsi pekelná stvůra," zamumlal.

Na podzim svého juniorského roku byl Todd úspěšným hráčem vnějšího pole.... Ve druhém čtvrtletí vyhrál v soutěži Americké ligy o nejlepší vlastenecký esej s prací "Odpovědnost Američana". V baseballové sezóně byl nejlepší nadhazovačem roku... V červnu byl jmenován sportovcem roku...

Monice Bowdenové vybryskly slzy, když jí Todd zavolal ze školy a oznámil jí, že dostane cenu. Dick Bowden chodil dva týdny po slavnosti po své kanceláři jako páv a měl co dělat, aby nepukl. Toho léta si pronajali chatu na Big Sur a zůstali tam dva týdny; Todd se zbláznil do potápění tak, že málem chodil se šnorchlem i spát. Během téhož roku zabil Todd čtyři zchátralce. Dva z nich ubodal a dva utloukl kladivem. Na své lovecké výpravy, jak tomu v duchu začal říkat, si teď brával dvoje kalhoty. Občas jezdil městskými autobusy a vyhlížel si vhodná místa. Dvě nejlepší, která našel, byla Santodonatská mise pro chudé na Douglas Street a pak nádvoří u Armády spásy na Euclidu.

Hlavní postavy

 Todd Bowden  student, který objeví skutečnou totožnost Kurta Dussandera, syn Moniky a Dicka
 Kurt Dussander  skutečné jméno fašistického velitele z koncentračního tábora
 Arthur Denker  falešné jméno Kurta Dussandera
 Monica Bowden  matka Todda, manželka Dicka
 Richard Dick Bowden  otec Todda, manžel Moniky
 Vic Bowden  Toddův děda
 Angela Farrowová  přítelkyně Todda Bowdena 
 Hap  bezdomovec, který identifikoval Todda z fotky
 Charles (Sonny) Brackett  bezdomovec, zavražděn
 Peter (Poley) Smith  bezdomovec, zavražděn
 Morris Heisel  spolubydlící v nemocnici s Dussanderem, prošel německými tábory za války, poznal D.
 Sam Weiskopf  hledač nacistických zločinců, přijede si pro Dussandera