Z Buicku 8 (From a Buick 8)

Buick8usa2002 Zuicku8cz_2003omasropacekZuicku8cr2012ichaluba

Pennsylvánští státní policisté z fiktivního města Statler si přivezou na stanici starý Buick Roadmaster, jehož majitel zmizel u čerpací stanice. Vůz vzbuzuje zvědavost policistů, kteří záhy zjistí, že jeho dveře a kufr se občas otvírají do jiné dimenze zabydlené podivnými tvory. Navíc není jisté, jestli vůz nemůže za zmizení několika lidí. Příběhy policistů z návštěv v jiných dimenzích a občasné podivné chování automobilového veterána upoutá Neda Wilcoxe, syna zemřelého policisty. Jeho okouzlení vozem však brzy přerůstá v nebezpečnou posedlost... Nahlédněte okýnkem do zvláštního auta, ale držte se kousek dál...
Brzy po dokončení první verze románu měl Stephen King těžkou automobilovou nehodu, která se podivně podobala nehodě policisty Curta Wilcoxe. Ten ji však - na rozdíl od autora - nepřežil.

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  2002  Rok vydání v ČR:  2003
 První vydání v USA:  Scribner  První vydání v ČR:  Beta-Dobrovský
 Překlad:  Ivan Němeček  Autor obálky:  Tomáš Kropáček
 Žánr:  fantasy horor  Typ:  román
 Hl. postavy:  Ned Wilcox, Curtis Wilcox  Počet stran:  300
 Hodnocení čtenářů:  68%  Vazba:  pevná/vázaná s přebalem
 Další zpracování:  audiobook (skupina herců)  Vydání:  vydání


Poznámka: audiobook v originále namluvili: James Rebhorn, Bruce Davison, Backy Ann Baker

 

Zajímavosti

Fromabuick8-usa2002cemeterydance-letter-ed-traycaseFromabuick8-usa2002cemeterydance-lettered-edFromauick8usaspecialeditionFromabuick8-usa2002cemeterydance-numbered-edFromabuick-usa2002donaldmgrant-limit-ed-Fromuick8chile

Podle popisu by to auto mělo být modré, tak nevím, proč máme v našem vydání na obálce auto zelené. V originále se drželi popisu.

Kniha získala v r. 2002 nominaci na cenu International Horror Guild Award (kat. Best Novel), a nominaci na cenu Horror Writers Association - Bram Stoker Award (kat. Novel).

King na tuhle povídku přišel, když trávil jednu zimu mimo Maine se svou ženou. Dokončoval rukopis knihy Holčička, která měla ráda Toma Gordona a krátce z jara s ním jel do New Yorku. V autě vezl spoustu dalších krámů a druhý nebo třetí den se ocitl v západní Pensylvánii. Bylo hnusně, venku obleva, sníh, klouzalo to. Cestou musel zastavit na benzínce. Pumpař byl zrovna vytížený, a tak King odstavil auto u kraje a šel k bistru. Cestička vedla z kopce směrem k potoku, který byl dost rozvodněný, taková malá řeka. King na téhle cestičce uklouzl a měl co dělat, aby do toho potoka nespadl. Po pauze strávené v bistru, navíc ve společnosti místních policistů a jejich historek, se vrátil pro auto a odjel do New Yorku. V autě si tak přemýšlel, co by se stalo, kdyby do toho potoka spadl a odplul kamsi do neznáma. Jak dlouho by asi trvalo, než by chlapík od pumpy někoho zavolal? Jak dlouho by byl nervozní z toho auta u kraje, co tam tak stojí? No a nápad na tuhle krátkou novelu byl na světě...

Román byl r. 2002 vydán v nakladatelství Cemetery Dance ve speciální edici čítající 1 750 ks s ilustracemi Bernie Wrightsona na záložkách a obálce, jež ilustroval rovněž Svědectví (The Stand) a u nás nepublikovaný The Cycle of the Werewolf (Období vlkodlaka). Vydání mělo větší rozměr, speciální vázání i záložky, jiný druh papíru a jiné grafické prvky. 1 000 ks bylo vložených do klasické krabice, 750 ks dále podepsáno a očíslováno a pouze 52 z nich bylo podepsaných vlastnoručně a zabaleno ve vlastní polstrované krabici. Tato Deluxe verze stála 1 500$. Já fakt budu muset vyhrát v té sportce.

Název údajně pochází z názvu písně Boba Dylana From a Buick 6. (ano, šest).

A jako u spousty dalších, práva na zfilmování opět koupil George Rommero, který opět knihu nepřevedl na plátno, takže práva prodal dál a ten někdo zase dál a teď se čeká, jestli s tím někdo něco udělá.

Fromuick8fiFromabuick8-jppb2dilFromabuick8-jppb1dilFromuick8spaFromuickplFromuick8ru

Názor redakce

Fromabuick8-bgpbFromabuick8-espFromabuick8-gbFromabuick8-huFromabuick8-mexikopbFromabuick8-izraelpb

Nejdříve jsem si nemohla vzpomenout, o čem že to vlastně je. Pak jsem tedy vyhrabala vzpomínky na zadním sedadle... staré auto, dveře, které asi není dobré moc otvírat, pokud tady ještě chcete zůstat a hlavně mi to přišlo, že King vypráví o partě policajtů, lidí, kteří mají na stanici něco, čemu nerozumí. A že se snaží ochránit svého nového kolegu, mladého klučinu, aby neudělal stejnou chybu jako ti před ním.  A i když tahle novela nepatří k nejsilnějším od Kinga, má něco do sebe. A ten konec mě fakt rozesmál. :o))

Fromabuick8-suFromabuick8-brazilFromabuick8-frapbFromuick8roFromabuick8-thajskopbFromabuick8-de

Úryvek

Úryvek

Hlavní postavy

 Ned Wilcox  syn Curtise
 Curtis Wilcox  otec Neda, Joan a Janet, manžel Michelle, 20 let v polic.sboru, než byl zabit na silnici r. 2001
 Roslyn  kolega Jimmyho, vlezl do buicku vr. 1979
 Arky Arkanian  správce budov na policejní stanici
 Herb Avery  člen policejního sboru
 Sid Brownell  náčelník okrskové policie
 Carl Brundage  člen policejního sboru
 Phil Candleton  člen policejního sboru
 Brian Cole  člen policejního sboru r. 1979
 Andy Colucci  člen policejního sboru r. 1979
 Stefanie (Steff) Colucci  policejní mluvčí sboru r. 1979, neteř Andyho
 Sander (Sandy) Freemont Dearnborn  velitel policejního sboru
 Steve Devoe  člen policejného sboru r. 1979
 Buck Flanders  člen policejného sboru r. 1979
 Orville Garrett  člen policejného sboru r. 1979
 Brian Lippy  drogový dealer, který mlátil Sandru ve svém autě
 Sandra McCracken  dívka napadená v autě Brianem Lippy
 George Morgan a Eddie Jacubois  policisté, kteří zadrželi drog. dealera Briana Lippyho
 Ennis Rafferty  partnerka Curtise Wilcoxe v době znovuobjevení Buicka r. 1979
 Bibi Roth  šéf forenzního, zkoumal buick