Cyklus vlkodlaka (Cycle of the Werevolf)

Obdobi-vlkodlaka-usaCyklus-vlkodlaka-cr-2023-bernie-wrightsonCycleofwerewolf-depbCycleofwerewolf-brazilieCycleofwerewolf-esppbCycleofwerewolf-fipb

Marty Coslaw věří, že pachatelem bestiálních vražd, ke kterým v poslední době došlo v jeho městečku, je vlkodlak. Přestože je upoután na invalidní vozík, podaří se mu vraha odhalit. Rozuzlení je, samozřejmě, více než překvapující... Ve dvanácti měsících se v Tarker's Mills děje něco divného, něco temného a vezmou si to sebou spoustu lidí. Nebude jich dvanáct, ale i tak dost. Marty se rozhodne zlikvidovat stvůru svými vlastními prostředky... Útlá knížečka rozvržena do dvanácti kapitol jako do dvanácti kalendářních měsíců vás provede uzavřeným cyklem jedné nečekané proměny... Obraťte list

Knihu doprovázejí ilustrace komiksového umělce Bernieho Wrightsona, který je rovněž autorem ilustrací v původním 12 listém kalendáři.

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  1983  Rok vydání v ČR:  xx
 První vydání v USA:  Land of Enchantment  První vydání v ČR:  xx
 Ilustrace:  Bernie Wrightson  Překlad:  xx
 Žánr:  horor  Typ:  novela
 Hl. postava:  Marty Coslaw, Lester Lowe  Počet stran:  xx
 Hodnocení čtenářů:  xx  Vazba:  xx

Poznámka:


Kniha v ČR nikdy nevyšla, ani jako povídka v nějaké sbírce. V USA vyšla r. 1983 v limitované edici. V USA pak vyšla ještě jednou v paperbackovém vydání pro masový trh v nakladatelství Signet.

Zajímavosti

Cycleofwerewolf-frapbCycleofwerewolf-hupbCycleofwerewolf-jugoslaviepbCycleofwerewolf-gbpbCycleofwerewolf-jppbCycleofwerewolf-itpb

Krátká novela vznikla na základě původního nápadu vytvořit kalendář s dvanácti listy, každý s jedním obrázkem a krátkým popiskem. Nakonec se z toho vyvinula knížečka, jež vyšla v limitované edici v režii nakladatelství Land of Enchantment. O dva roky později vyšla v brožovaném vydání s novým názvem Silver Bullet, který měl korespondovat s filmovou adaptací původní knihy. King napsal i scénář a film natočil jako svůj debut Daniel Attias, který režíroval o dvacet let později slavný seriál Ztraceni.

Některé z postav vznikly v předobrazu z Kingových středoškolských let. Např. únorová oběť vznikla na základě upjaté tlusté staré panny, učitelky ekonomiky. Figurovala v plátku The Village Vomit (volně přeloženo Zvratky z městečka), který byl parodií na seriózní studentský časopis The Drum. Unesl ji vlkodlak, resp. Vlčí muž. Nejen za povídku, ale i za celé školní noviny, byl King vyloučen na 3 dny ze školy.

Novela byla r. 1985 zfilmována v režii Daniela Attiase pod názvem Silver Bullet  (Stříbrná kulka). V hlavních rolích Corey Haim (Marty) a Everett McGill (rev. Lowe).

Názor redakce

Cycleofwerewolf-mexikopbCycleofwerewolf-plpbCycleofwerewolf-usa1985-limit-landofenchCycleofwerewolf-noCycleofwerewolf-rupbCycleofwerewolf-nlpb

Krátká novelka je určitě poznamenaná svým původem. Jako kalendář s 12 listy a krátkým kouskem textu u každého by se mi asi líbila víc. Jasně, chápu, že vtěsnat tenhle příběh do několika vět asi bylo těžké, ale novela tak zase není moc propracovaná. Tak pro starší puberťáky, asi proto vyšla i v nakladatelství The Land of Enchantment (Země kouzel). Ale jinak nic proti, má to dobrý nápad, a kdyby na tom King mohl víc pracovat, mohl to být slušný příběh. A jak sám uvedl na konci knihy, neberte vážně rozmezí mezi jednotlivými úplňky, protože byste se pak na ty americké svátky prostě nenapasovali.

Když zasvítí úplněk... (úryvek)

Cycleofwerewolf-bgpb

První výkřik

Hlavní postavy

 Marty Coslaw  10 letý paraplegik, který odhalí totožnost upíra, oběť července, přežil
 Strýček Al  Martyho strýc, volně žijící dobrodruh
 Lester Lowe  reverend místního kostela, vlkodlak
 Arnie Westrum  první oběď vlkodlaka, železniční zřízenec
 Stella Randolph  druhá oběť, stará panna, která se dočká svého mládence
 tulák  třetí oběť, nalezen pod elektrickým vedením
 Brady Kincaid  čtvrá oběť, Martyho kamarád, nalezen v parku
 Clyde Corliss  pátá oběť, dlouholetý pomocník v kostele rev. Loweho, zde i nalezen
 Alphie Knopfler  šestá oběť, majitel restaurace, jež viděl vlkodlakovu proměnu
 Lander Neary  sedmá oběť, konstábl, jež nevěřil Martymu o útoku vlkodlaka
 prasata  osmá oběť, prasátka z Elmerovi farmy, Elmer jeden z nadháněčů vlkodlaka
 Milt Strumfuller  devátá oběť, násilnický manžel