Všechno je definitivní (Everything´s Eventual)

 EverythingventualusaVechnojedefinitivncz2003artinustaVechnojedefinitivncz2015ichalubapaperVsechnojedefinitivni1sk_02Vsetkojemozne-sk2003ikar2-dilEverythingsventualfra

Napětí, okamžitá podmanivost a schopnost probouzet v nás strach jsou jen některými z atributů úžasně plodné představivosti možná nejlepšího vypravěče naší doby. Ať už píše o setkání s mrtvými či téměř mrtvými nebo o hrůzách, které na nás číhají v běžném životě, od odvykání cigaretám až po zahradní výprodeje, představuje se nám Stephen King ve všech čtrnácti temných povídkách této sbírky ve vrcholné formě. Všechno je definitivní, první sbírka povídek po Nightmares & Dreamscapes, obsahuje i Jízdu na střele, Kingovu originální e-knihu, která přilákala přes půl milionu online čtenářů a stala se nejznámější povídkou desetiletí. Jízda na střele, v této sbírce poprvé uveřejněná tiskem, vypráví příběh Alana Parkera, který se snaží dostat stopem do nemocnice, kde leží jeho matka, jenže nastoupí do auta ke špatnému řidiči. V povídce Oběd v Gotham Café promění nepříčetný vrchní schůzku rozhádaného páru v krvavý masakr. Ústřední postavou audio-povídky 1408, zde poprvé v knižní podobě, je úspěšný spisovatel, jehož specialitou jsou díla jako "Deset nocí na deseti strašidelných hřbitovech". Noc v pokoji 1408 hotelu Delfín sice přežije, ale je jisté, že o strašidlech už nikdy psát nebude...
Povídky:
Pitevní sál čtyři  Zdánlivě mrtvý muž leží na pitevním stole při plném vědomí a marně se snaží upozornit patologa, že jeho fakt ještě řezat nemůžou... Poodhalte roušku tajemství a podívejte se, zda-li přežil... (Autopsy Room Four).
Pán v černém obleku  Starý muž vypravuje o svém, pro něj hrůzyplném, zážitku z dětství a jeho setkání s ďáblem v černém obleku. Ulovte si vzpomínku na pána se žlutýma očima... (The Man in the Black Suit).
Vše, co miluješ, ztratí se v dáli  Alfie zastaví k večeru před motelem s rozhodnutím, že spáchá sebevraždu. Je to cesťák a už toho dost sjezdil a teď přemýšlí, co se životem. Jediné, čeho je mu líto, je jeho unikátní sbírka nápisů z různých míst (zdí, záchodků, pomníků atd.). Jak tak stojí venku v mrazu, rozmýšlí, co udělá. Nalistujte si, co stálo za jeho rozhodnutím... (All That You Love Will Be Carried Away).
Smrt Jacka Hamiltona  Jack Hamilton, desperát ze staré školy, je při jedné honičce postřelen. Umírá, nemá už šanci a jeho kamarádi to ví. Přijdou za ním, jenže neví, jak se s tím vším vypořádat. Sledujte úchvatné Homerovo divadlo s nevšedními herci... (The Death of Jack Hamilton).
Místnost smrti  Reportér New York Times Fletcher je vyslýchán v krví potřísněném suterénu ministerstva informací. Jeho mučiteli jsou Escobar, jeho asistent Ramon a Frankensteinova nevěsta. Fletcher požádá o cigaretu, ale je mu jasné, že zemře, ještě než se dostane k filtru. Je zde jistá šance, že by mohl uniknout z tohoto zmatku. Probuďte svoje smysly a určitě přijdete na to, jak Fletcher využil svou poslední šanci... (In the Deathroom) .
Sestřičky z Elurie  Rolandova krátká pouť do městečka, kde jsou jen zelená monstra a divné sestřičky, které mají rády krev. A Roland je spoután ve zvláštním postroji v bílém chrámu... Podívejte se do nebeských výšin plných černého hnusu, jestli Roland obnoví své nadpozemsky rychlé ruce... (The Little Sisters of Eluria).
Všechno je definitivní  Dirk má zvláštní dar, může měnit věci v jiné věci, a pomocí nich dokáže vraždit jiné lidi. Je sám, nemá přátele, cítí se osamělý. Snad proto přijme lákavou definitivní nabídku jednoho mysteriózního muže, že bude zabíjet zlé lidi. Přečtěte si, co všechno se skrývá za krátkými dopisy adresovanými těm zlým lidem... (Everything's Eventual).
L. T. a jeho teorie domácích zvířat  Zvláštní teorie o domácích mazlíčcích, o rozpadu manželství a o zmizelé manželce. Zaposlouchejte se do vyprávění jednoho opuštěného chlapíka v tovární kantýně... (L.T.'s Theory of Pets).
Silniční virus míří na sever  Spisovatel hororů Richard Kinell objeví na jednom malém výprodeji u silnice zvláštní obraz. Koupí ho, ale cestou zjistí, že obraz se pomalu mění. Auto i s šíleným řidičem na obraze jede, a přibližuje se k němu. Obraz pojmenovaný Silniční virus míří na sever, do míst, odkud pochází, určitě není v pořádku. Když si Kinell pustí zprávy, nestačí se divit a dostává strach. Pusťte si taky ten správný kanál a nezapomeňte dobře zavřít dveře... (The Road Virus Heads North).
Oběd v Gotham Café  Manželé Davisovi se po několika měsíční odluce setkají v bistru, aby probrali rozvodové řízení. Ten, kdo opravdu potřebuje terapeuta a právníka, bude asi někdo jiný. Vběhněte do kuchyně a sledujte životní zápas Stevea Davise... (Lunch at the Gotham Café).
Ten pocit, co popsat se dá jen těmi francouzskými slovy  Carol a Bill prožívají začátek druhých líbánek po 25ti letém manželství. Letí letadlem a Carol usíná. A pak se probouzí, a zase usíná. Při probouzení zažívá neustále jakési Déjà vu. Brzy dojde k šokujícímu závěru. Nastupte do letadla a sledujte Carolino šílené zjištění... (That Feeling, You Can Only Say What It Is in French).
1408  Reportér Mike Enslin se proslavil tím, že vydával knížky s tituly "Deset nocí...", "Deset dní..." pojednávající o strašidlech na různých obecně známých místech. Když se dostane do hotelu Dolphin, nenechá se odradit ani opravdu hodně neodbytným ředitelem, aby nevstoupil do pokoje 1408. Vstupte do třináctého patra a sledujte z povzdálí, co se s Mikem stane. Připravte si hasičák, bude to pálit... (1408).
Jízda na střele  Alan nastoupí na stopu k podivnému mladíkovi a musí udělat své životní rozhodnutí... Rozjeďte se spolu s Alanem vstříc životnímu rozhodnutí, která vás možná bude stát život... (Ridding the Bullet).
Čtvrťák pro štěstí  Pokojská Darlene najde jako dýško na pokoji č. 322 čtvrťák, který údajně nosí štěstí. Smutně se tomu usměje, zavře očí a sní. Když je otevře, vrátí se zpět do reality. Šťastný čtvrťák pak věnuje svému malému neustále nemocnému chlapci. Vhoďte si minci a sledujte, co se stane dál... (Luckey Quarter).

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  2002  Rok vydání v ČR:  2003
 První vydání v USA:  Scribner  První vydání v ČR:  Beta-Dobrovský
 Překlad:  David Petrů, Linda Bartošková (Sestřičky)  Autor obálky:  Martin Šusta
 Žánr:  horor, thriller, fantasy  Typ:  povídky
 Hl. postavy:  lidi  Počet stran:  422
 Hodnocení čtenářů:  79%  Vazba:  pevná
 Další zpracování:  audiobook (skupina herců), film (viz povídky)  Vydání:  vydání 

Poznámka: audiobook namluvili v originále: Stephen King, Becky Ann Backer, John Cullum, Boyd Gaines, Peter Gerety, Josh Hamilton, Arlis Howard, Judith Ivey, Justin LongZajímavosti

 Everythingisventual-jpEverythingsventualbgEverythingseventual-plEverythingseventual-esppbEverythingsventualru

Kniha získala jako sbírka několik nominací, a to v r. 2002 na ceny Horror Writers Association v kat. Bram Stoker Award - Fiction Collection a International Horror Guild Awards v kat. Collection. O rok později pak získala 5. místo ceny Locus Awards v kat. Collection a nominaci na cenu British Fantasy Society v kat. Collection. Jako vítěz pak uspěla v ceně Horror Guild v kat. Collection (i když tuto cenu vůbec neznám).

Šestice povídek již byla zveřejněné dříve, v jiných sbírkách či antologiích, přesněji Oběd v Gotham Café (Six Stories, Dark Love), Pán v černém obleku (Six Stories, Year's Best Fantasy & Horror, The Weird), L.T. a jeho teorie zvířat (Six Stories), Čtvrťák pro štěstí (Six Stories), Pitevní sál č. 4 (Six Stories) a Sestřičky z Elurie (Legends). Některé z těchto sbírek vyšly i u nás.

Poslední ze jmenovaných je nedílnou součástí Temné věže, i když ve skutečnosti nebyla napsána přímo pro 7(8) dílnou sérii.

EverythingsventualjapEverythingseventual-japonskopb-2-dilEverythingseventual-deEverythingseventual-argentinapb1dilEverythingseventual-argentinapb2dilSixstories

Názor redakce

Everythingseventual-brazilEverythingseventual-itEverythingseventual-mexikopbEverythingseventual-srbskopbEverythingsventualhu

Povídky sice píše King rád, ale je těžké najít si ty opravdu dobré. Napsat fakt skvělou povídku, navíc se skvělým koncem, řekla bych, tohle není přímo Kingův šálek kávy. Některé se mu povedly, ale je jich pomálu. Z téhle jako vždy nevyvážené sbírky mě pobavila Pitevní sál č. 4. Napínavá byla určitě Silniční virus míří na sever nebo Místnost smrti (připomínající román 1984) či Všechno je definitivní, ani 1408 nebyla špatná (i když film ji udělal podstatně napínavější, zvláště ten alternativní (evropský) konec a dobrá byla i Jízda na Střele. Ostatní jsem si musela připomenout, Sestřičky z Elurie jsou spíše pro fanoušky Temné věže, daleko víc jim pohrají na temnou strunu srdce.

 Everythingseventual-supbEverythingseventual-jiznikoreapbEverythingseventual-grpbEverythingseventual-gbEverythingsventualge-paperback