Za soumraku (Just After Sunset)

Justfterunsetusa2008Zasoumrakucr2009etrauerJustfterunsetplJustfterunsetdeJustaftersunset-hu

„...ztráta schopností psát povídky není férová cena za peněženku naditou kreditkami," prohlásil Stephen King, a aby si osvěžil tuto málem zapomenutou schopnost, stvořil sbírku třinácti hororových povídek Za soumraku. Přenese vás v nich do svých nejtemnějších nočních můr, do míst, která jsou vám sice důvěrně známá, ale nikdy byste se na nich nechtěli ocitnout ve stejné situaci jako hrdinové jeho povídek. Dočtete se třeba, k jakým koncům mohou vést laskavosti od cizích lidí: Taková je povídka Rotoped - o „dělnících", kteří zasáhnou do cvičebního režimu jednoho malíře středního věku, nebo vyprávění o slepé dívce Ayaně, která nečekaně navštíví umírajícího pána a políbí ho, či příběh o němém stopaři, který řidiči pomůže vypořádat se s manželčinou nevěrou. Jiné povídky vyprávějí o posedlostech a boji o nadvládu: Jedna Káča utíká a utíká, aby si ulevila od bolesti, dva sousedé soupeří o kus půdy, až se oba ocitnou v úzkých, a muž, jenž se v povídce Odpočívadlo stane svědkem domácího násilí, se musí vžít do role spisovatele detektivek, aby mohl zasáhnout. A jindy zase dojde k nečekaným událostem, které lidem od základů změní život: David a Willa čekají po vlakové nehodě na příští spoj, až je nakonec zlákají světla hostince v nedalekém městečku. Zajdou si poslechnout pár písniček - a budou poslouchat už navěky. Tím výčet zdaleka nekončí, ale ponaučení je zřejmé: buďte velmi opatrní při výběru svých přání, mohla by se splnit.

Povídky: 
Willa  Mladá žena Willa odejde ze společnosti čekajících lidí do blízkého městečka, aby konečně začala trochu žít. Jen ona však pochopí, že tenhle život je úplně jiný, než si všichni myslí. Rozjeďte se po starých kolejích a odhalte šílenou pravdu o staré nádražní budobě a lidech v ní... (Willa)
Utíkej, Káčo, utíkej  Ema přišla o svou malou dcerku. Její manželství s Henrym se stalo pro ní přítěží. Ema začala běhat, aby utekla všemu, co jí tíží. Když potká pana Pickeringa, už tuší, že tentokrát poběží jako o život. Vlastně ne jako, ale doopravdy. Rozběhněte se s ní po ostrově a zjistěte, před kým to vlastně Ema utíká... (The Gingerbread Girl)
Harveyho sen  Vysloužilý burzovní makléř Harvey , ostřílený lovec dobrý akcií, začal mít divné staré soboty. Jeho ženě se jedna taková sobota přestala líbit v momentě, kdy jí Harvey začal vyprávět svůj zpočátku nevinný sen. Sen, v němž jim někdo volá, někdo se ptá po policii, někdo asi už nikdy nezavolá... Nastražte uši, jestli někde neuslyšíte vyzvánění, mohlo by vám změnit život... (Harvey's Dream)
Odpočívadlo  Učitel a příležitostný spisovatel John Dykstra zrovna jede autem, zastaví na odpočívadle aby si odskočil a uprostřed toalet zaslechne hádku dominantního muže a submisivní ženy. Dojde i na násilí a John je na rozpacích, co má udělat. Vžije se do své literární postavy, aby změnil situaci. Zastavte někdo poblíž a sledujte, co se bude dít dál... (Rest Stop)
Rotoped  Richard Sefkitz je malíř filmových plakátů, vcelku dobře živený, což je na něm dost vidět. Malá drobná metafora od jeho lékaře, který jeho útroby přirovná k partě dělníků, kteří mu pomáhají s jeho trávením. Jenže už začínají být ti chlápci značně unavení. Richard to sice bere s rezervou, ale ta myšlenka mu nedá spát. Ve sklepě si postaví rotoped a vydává se na svou životní pouť po silnici, kde občas jezdí velké náklaďáky s partou dělníků... Vyšlápněte si pár kiláků a sledujte, co se s Richardem stane... (Stationary Bike)
Věci, které po nich zůstaly  Scott Staley by se mohl nazvat dítětem štěstěny. Přežil pád WTC, newyorských dvojčat, jen proto, že mu nějaký hlas řekl, že ten den nemá jít do práce, ale do parku. Osud se však nedá doběhnout a Scott to začíná pociťovat na vlastní kůži. V bytě se mu začaly objevovat věci po jeho spolupracovnících z kanceláře ve 110. patře. A ty věci mluví. Pološílený Scott musí vymyslet, jak se jich zbavit. Zaposlouchejte se do strašlivého šepotu svědků strašlivé události... (The Things They Left Behind)
Maturitní odpoledne  Janice je mladá krásná dívka, v současném statutu jako dívka Buddy, alias Bruce, chlapce z dobře postavené rodiny. Účastní se oslavy složení maturity Buddyho sestry, a zamýšlí se nad tím, co tam vlastně dělá. Ve zmatku v její hlavě se však náhle objevuje zcela jasný obrázek. Při pohledu na New York, město ne zase tak vzdálené, jí začnou pálit oči... Zakryjte si výhled do budoucna, ať nedopadnete jako Janice... (Graduation Afternoon)
N.  Sheila, už jako dospělá vdaná žena, požádá svou dávnou lásku z dětství, aby se podíval na jeden podivný rukopis jejího bratra, psychiatra, a rovněž i jeho nejlepšího přítele z dávných let. Neznámý pacient N. vstoupí na Ackermanovo pole a změní se mu život od základu. Jenže nebude sám, kdo neodolá nutkání se tam podívat. A návštěva bude pro všechny osudná. Spočítáte, kolik obětí má několik divných menhirů? (N.)
Pekelný kocour  Nájemný vrah Halston obdrží velmi zvláštní zakázku. Jeho obětí se má stát poněkud nestandardní tvor, ale Halston zjistí, že tenhle job asi bude nad jeho síly. Přesto se nevzdává bez boje. Sledujte pečlivě, kdo bude mít navrh... (The Cat from Hell)
Předplatné New York Times za velmi výhodnou cenu  Ann se vzpamatovává ze smrti manžela při nárazu letadla. V domě plném chápajících příbuzných zrovna vychází ze sprchy, když zaslechne telefon. Na druhém konci se ozve slábnoucí hlas jejího milovaného Jimmyho, který ví, že nežije, ale dostal tu neopakovatelnou šanci jí zavolat. Poslechněte si smutnou reportáž z paluby stroje řítícího se do záhuby... (The New York Time Special Bargain Rates)
Němý  Němý cestuje většinu dní v roce a prodává nejlepší katalog jako zástupce své firmy. Na jedné ze svých cest domů nabere stopaře, špinavého mokrého tuláka, který je hluchoněmý a vůbec nějak moc nekomunikuje. Snad to "???" evokuje ke spuštění stavidel své výřečnosti a vypráví mu příběh své nevěrné manželky, která navíc způsobila ještě další problém. Neví, jak z toho ven a je z toho nešťastný. Za několik dní na to získá řešení, o kterém se mu ani nesnilo, jenže si není jistý, co se vlastně stalo. Navštíví místního faráže a žádá ho o rozhřešení, zda-li spáchal hřích či ne. Posaďte se tiše do zpovědnice a vyslechněte si nevšední příběh anděla spásy... (Mute)
Ayana  Vypravěč se svou rodinou tráví odpoledne u jejich na smrt nemocného otce, u kterého počítají spíše hodiny, než dny, když do pokoje vstoupí malá, hubená, slepá dívenka doprovázená svou matkou. I přes šokované pohledy všech přistoupí k nemocnému a vtiskne mu polibek. Při odchodu vypravěči stiskne paži a tiše odejde. Od tohoto okamžiku nastane v životě všech změna, o které ani jeden neměl tušení. Čekejte jako náš vypravěč na divotvůrce a nechte se vést k zázrakům... (Ayana)
V úzkých  Curtis Johson a jeho soused Tim Grumwald vedou v posledních letech vleklý spor o jeden pozemek na ostrově u floridského pobřeží. Jejich nenávist zajde až tak daleko, že Curtisovi umírá jeho milovaná Betsy a Timovi utíká manželka i finance. Konečné řešení je však přeci jen na blízku, když zoufalý, nemocný Grumwald nastraží na Curtise past v podobě oplechované stavební kadibudky. Napněte všechny síly a odhalte v závěru poslední povídky, kdo se dostal doopravdy do úzkých... (A Very Tight Place).

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  2008  Rok vydání v ČR:  2009
 První vydání v USA:  Scribner  První vydání v ČR:  Beta-Dobrovský
 Překlad:  Linda Bartošková  Autor obálky:  Petr Bauer
 Žánr:  thriller, mysteriozní  Typ:  povídka
 Hl. postavy:  lidi  Počet stran:  344
 Hodnocení čtenářů:  75%  Vazba:  pevná/vázaná s přebalem
 Další zpracování:  audiobook (skupina herců), film (viz povídky)  Vydání:  vydání 


Poznámka: audiobook namluvili v originále: Stephen King, Jill Eikenberry, Holter Graham, George Guidall, Ron McLarty, Denis O'Hare, Ben Shenkman, Mare WinnighamZajímavosti

Justaftersunset-bgpbJustaftersunset-gb-limit-ed-500-boxJustaftersunset-jp1dilJustaftersunset-jp2dilJustfterunsetspaJustaftersunset-chipb

Původní název pro tuto sbírku zněl Unnatural Acts of Intercourse (Zvrácené akty soulože).

Kniha získala r. 2009 cenu Alex Awards v kat. Fiction, dále byla nominována na cenu British Fantasy Society v kat. Best Collection a následně i hlavní cenu Horror Writers Association - Bram Stoker Award - kat. Mimořádný přínos žánru (Fiction Collection). 

Ve dvou z povídek se vyskytuje jak městečko Castle Rock, známé mimo jiné z románů Nezbytné věci  (Needful Things), Temná půle  (The Dark Half) nebo Mrtvá zóna  (The Dead Zone) a v několika povídek, tak městěčko Derry, které proslavil především román To  (It).

Justaftersunset-vietnampbJustaftersunset-brazilpbJustaftersunset-dkpbJustaftersunset-fraJustaftersunset-argenpbJustaftersunset-gb

Názor redakce

JustfterunsettrJustfterunsetfiJustaftersunset-ruJustfterunsetarabskyJustaftersunset-nlpbJustaftersunset-su

Sbírka 13ti povídek, z nichž některé mě chytly hned od počátku, jiné jsem tak trochu překousala. Je zde vidět novější i starší tvorba, poznávám zde Kinga z dob jeho publikování do časopisů, stejně jako nového Kinga, s propracovanou technikou. Jeho povídky se mi vždycky líbily, i když v této sbírce jsem byla chvílemi zklamaná. Asi nejvíc mě dostaly dvě z nich, které jsou si vcelku podobné. V obou z nich oběť bojuje o svůj život a díky své vůli zvítězí. A ta pověstná sladká pomsta na konec ? I ta tam je, i když se někomu může zdát, že není tak vymyšlená, jak by mohla být. Mluvila jsem o povídkách V úzkýchUtíkej, Káčo, utíkej. A tak trochu jako bonus jsem brala i Rotoped. Povídku jsem již četla dřív, v jiné sbírce, ale pamatovala jsem si ji stále. Snad proto, že v mé fantazii jezdí podobní chlapíci v náklaďáku :-) Za zmínku rovněž stojí Pekelný kocour, kde ten, kdo se mstí za kruté zacházení, je opravdu neobvyklý, ale přesto velmi vychytralý soupeř.

Justaftersunset-indonesiapbJustaftersunset-romJustaftersunset-grpbJustaftersunset-chinpbJustfterunsetkorea