Později

Pozdeji-2021-betaLater-usa-2021-titanbooks-limited-hcLater-usa-2021

Syn svobodné matky, Jamie Conklin, nechce nic víc než prožít obyčejné dětství. Jenže Jamie není obyčejné dítě. Jamie se narodil s nadpřirozenou schopností, matka ho ale nabádá, aby to tajil. Může vidět to, co nikdo jiný nevidí, a naučit se to, co se nemůže naučit nikdo jiný. Ale cena za užití této schopnosti je vyšší, než si Jamie dokáže představit. Zjistí to ve chvíli, když ho detektiv vtáhne do pronásledování vraha. Stephen King tak pootevírá dveře na hranici dětství, kdy Jamie ztrácí svou nevinnost a musí projít zkouškou dospělosti, která ho postaví před rozhodnutím, zda být na straně dobra či zla. Jak budou znít ozvěny Kingovy klasiky, románu TO, se můžete dozvětět pootevřením dveří do napínavého děje krátkého románu. 

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  2021  Rok vydání v ČR:  2021
 První vydání v USA:  Hard Crime Case  První vydání v ČR:  Beta
 Překlad:  Miroslav Jindra  Autor obálky:  Paul Mann (orig.)
 Žánr:  detektivní thriller  Typ:  román
 Hl. postavy:  Jamie Conklin, Tia Conklin, Liz Dutton  Počet stran:  336
 Hodnocení čtenářů:  87%  Vazba:  pevná
 Další zpracování:  e-book,
 Vydání:  vydání

Poznámka:

Třeba i u nás jednou vyjde limitovaná edice. 

Zajímavosti

Later-swLater-bra-pbLater-deLater-nl-pbLater-pl

Krátký román Později je třetím počinem v edici Hard Case Crime. Předtím zde vyšly knihy Lunapark (Joyland) a Colorado Kid (The Colorado Kid). Autorem obálky paperbackového originálu je pak Paul Mann. 

Kniha získala rovněž limitovanou edici v pevné vazbě, jejíž obálku vytvořil oceňovaný umělec Gregory Manchess. Zajímavostí je, že pro limitku vznikly vlastně obálky dvě. Jedna pro samotnou knihu, a druhá jako obállka pro román, který se nachází v příběhu knihy a je její stěžejní součástí. 

Názor redakce

Snad jako vždy začíná příběh malého kluka, který zažije něco, co jen tak někdo jiný ne. Vypráví svůj příběh jako lehce dospělý a vzpomíná na to, co bylo. S pomalým rozjezdem nevinnosti a poznáním kruté skutečnosti chlapec Jamie po střípkách pootevírá svůj příběh setkání dobra se zlem. Jamie vidá lidi v jejich poslední cestě na druhý břeh a je schopný s nimi i mluvit. Nejdříve ho to děsí, pak si zvykne. Ale sled událostí konečně začne po ledabylém retrospektivním vyprávění nabírat na tempu a Jamie se v čase pokročilé puberty, kde je ještě dítě, ale přitom mu chybí už jen pár kroků k dospělosti, setká se skutečným zlem, a to hned v několika podobách. V tu chvíli pak děj ubíhá mílovými kroky a držíte Jamiemu palce, aby z toho vyvázl se zdravou kůží. A je jen otázkou, jestli se mu chystá ublížit víc zlo ze světa živých nebo zlo ze světa mrtvých. Jamie tak vkročí do dospělosti sám a rychleji, než by chtěl a až později si uvědomí, co všechno dalšího se ještě mohlo stát, kdyby tak rychle nedospěl. Když se vše vrátilo do běžných kolejí, Jamie měl konečně čas i prostor uvědomit si pár důležitých momentů svého života, poskládat si dvě a dvě a dotvořit zbytek svého životního příběhu. Který, jak si sám sobě přiznal, už nemusí trvat dlouho. Ale o tom až později. 

Na Kinga méně stránek než obvykle, na Kinga v raných dobách méně napínavé, než obvykle, ale za půlkou knihy tempo nabere spád a závěr to pak příjemně, snad trochu nostalgicky, i když s menší temnou linkou, zakončí. Dalo by se říct, že tomuto příběhu paperback sluší. Na starého Kinga už asi můžeme zapomenout, jeho období v rauši, kdy psal svá nejlepší díla, je dle mého prostě pryč. 

Hlavní postavy

 Jamie Conklin  vypravěč příběhu, kluk 
 Tia Conklinová  matka Jamieho, literární agentka
 detektiv Liz Duttonová  policistka, přítelkyně Tii
 prof. Martin Burkett  emeritní profesor, přítel Conklinových
 Charlie Conklin  bratr Tii, strýc Jamieho
 David Therrault, Ranař  zločinec, hostitel
 Ransdom  zločinec, delar drog