Pod kupolí (Under the Dome)

 Pod-kupoli-usa-2009Podkupoli2010richalubaPodkupoli-cr2018pbbetaPodkupolisk2010Underthedome-1Underthedomepl

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu, do něhož městečko náleží, je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet.
Místní radní s diktátorskými sklony si uvědomí příležitost konečně vyniknout a prokázat svému městečku dobro, samozřejmě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Začne je řídit pevnou rukou - v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení!
Další reálie příběhu - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, která vtlouká lidem do hlavy jen boží lásku - to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace, a my můžeme sledovat postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. King nutí své postavy vydat ze sebe to nejlepší i nejhorší a výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí. Co se opravdu skrývá pod kupolí?

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  2009  Rok vydání v ČR:  2010
 První vydání v USA:  Scribner, div. Simon & Schuster  První vydání v ČR:  Beta
 Překlad:  Linda Bartošková  Autor obálky:  Michal Kuba
 Žánr:  mysteriozní psychothriller  Typ:  román
 Hl. postavy:  James Rennie, Dale Barbara, Julia Shumwayová  Počet stran:  944
 Hodnocení čtenářů:  89%  Vazba:  pevná
 Další zpracování:  audiobook, TV série,  Vydání:  vydání 
   

Zajímavosti

Underthedome-bgpb-1-dilUnderthedome-bgpb-2-dilUnderthedome-deUnderthedome-dkUnderthedome-grpb-1-dilUnderthedome-grpb-2-dil

Nápad na tenhle tlustý román vznikl už o mnoho let dříve. King někdy koncem 70. let začal psát román Kanibalové (The Cannibals) o skupině obyvatel uvězněných v jednom domě, ze kterého nebylo úniku. King napsal pod současným názvem knihy asi 70 stran, ale rukopis pak ztratil. Později se mu však nápad znovu objevil v hlavě zhruba o deset let později, když trávil čas při natáčení Creepshow v Pittsburgu a byl ubytován v jakémsi bytovém betonovém komplexu, který na něj doslova padal. Mezi lidmi se mu říkalo The Cannibals, což bylo více než výstižné. King tak druhý rukopis o lidech uvězněných v jednom domě pojmenoval právě tímto názvem. Deprese z tohoto místa se vešla do poněkud rozsáhlejšího rukopisu, tentokrát už měl 500 stran. Jenže pak King narazil do zdi a román o lidech, kteří nakonec začnou požírat sami sebe, nedokončil. Nakonec se k němu vrátil, zase skoro o jednu dekádu později a tentokrát umístil obyvatele městečka pod kopuli. Že dva roky předtím vznikl film Simpsonovi ve filmu, v němž je Springfield díky Homerovi uvězněn pod kopulí, Kingovi dle jeho slov zcela uniklo, o filmu prý neměl ani tušení. Doložil to nalezeným rukopisem ze starých dob, který napsal jako poslední na svém starém IBM Selectric. Ukázka z rukopisu byla zveřejněna v podobě asi 4 kapitol z 500 stránkového rukopisu. Nicméně z plagiátorství nikdo obviněn nebyl.

Kniha byla nominována na cenu August Derleth Fantasy Award (British Fantasy Society) v r. 2010 v kat. nejlepší román.

Ani zde nebudu vypisovat, kolik odkazů má román na různé skutečné autory, literární či filmová díla, protože se toto děje v mnoha Kingových knihách. Dodává jim to autentičnosti a pocitu, že příběh v nich se může kdykoliv dít hned vedle nás (nebo se už možná děje... ). Městečko Chester's Mill či jeho okolí je pak zmiňována i v dalších dílech Kinga, nečekejte však žádné další Derry (ve smyslu přesahu do jiných románů či povídek). Prohnilost obyvatel je tu však více než srovnatelná :-). Podobnost městečka je naopak přirovnávána ke skutečnému Brigtonu, v jehož blízkosti King necelých 5 let žil. Stejné město použil i pro novelu Mlha z u nás stejně pojmenované sbírky Mlha  (The Mist, Sceleton Crew).

Na marketingovou podporu knihy se vytvořila skutečná místa či obchody ad. s názvy míst a postav z románu (autobazar Jimma Rennieho ad.).

Intrikářská válka se paradoxně dotkla i samotné knihy. Díky konkurenci jednotlivých prodejců klesla nakonec cena z původních cca $25 na pouhých $8,99.

Naopak limitovaná edice od Scribneru čítala 25tis. výtisků, z tooh 1 500 podepsaných, v pevné vazbě s přebalem bez jakéhokoliv písmene. Výtisky obsahovaly barevnou mapu, 27 ilustrací newyorského karikaturisty Matthew Diffieea, záložku a také balíček karet s obrázky zmíného kreslíře.  Ani britská verze limitky na sebe nenechala dlouho čekat, pouhých 500 výtisků je navíc umístěno do klipsem uzavíratelného obalu.

Román byl zfilmován v TV sérii Under the Dome  (2013-2015) v režii Briana K. Vaughana, která se více méně držela předlohy. Seriál jako takový měl slušnou atmosféru, správné parchanty, i když King byl samozřejmě temnější.

Underthedome-argentinapb-1-dilUnderthedome-argentinapb-2-dilUnderthedome-jp-1-dilUnderthedome-jp-2-dilUnderthedome-jp-3-dilUnderthedome-jp-4-dil

Názor redakce

Underthedome-hupb-1-dilUnderthedome-hupb-2-dilUnderthedome-chipbUnderthedome-suUnderthedome-uaUnderthedome-it

Skvělá a velmi obsáhlá sonda do chování lidí v extrémní situaci. Takové to, co by, kdyby. Často si říkám po shlédnutí nějakého postapokalyptického seroše, co bych dělala, kdyby se to tady stalo. Nevím. Malovat si to můžu na krásně, ocitnout se v té realitě se však předpovědět nedá. King to zkusil a musím říct, tedy vlastně zopakovat, že jako rozebírač lidského psycha je nepřekonatelný. Ač jsou některé postavy trochu moc zlé a jiné zase až moc dobré, nejsou zase tak černobílé, jak by se mohlo na první pohled zdát. Těch postav je tu víc než dost a může to čtenáře trochu zmást, těch záporáků je tu asi víc než klaďasů, což bych v dnešní době i očekávala. Nevěřím na lidské dobro. Takže z hlediska psycho je to perfektní román a neskutečně mě bavilo mě číst každý další zlomový kousek v dalším dni pod kopulí. Co mě hodně zklamalo, byl závěr, totiž vysvětlení, kde se tam ta kopule vlastně vzala a jak ji odstranit. Ano, čekala jsem na to od začátku knihy, co King vymyslel, a mohla jsem tušit, že do toho zasáhnout nějaké nadpřirozené síly, ale stejně mě to zklamalo. Vložila jsem asi do autora více víry ve vymyšlení něčeho naprosto neočekávatelného. A čeho jako, že? No, přemýšlela jsem nad tím a nevymyslela zhola nic. To ta kniha dělá, začnete vcelku přemýšlet, taky se vztekat a řekla bych i docela negativně myslet. Necháte se tak trochu vcucnout nedobrovolně pod tu kupoli a možná taky tak trochu se u vás objeví zlé myšlenky. Až na ty zvířátka. King je saďour. Chce to mít tedy čas, chuť a odhodlání a věřit, že to skončí. Úspěch románu To a Svědectví, dalších dvou megatlustých knih, byl asi v tom, že měl končit dobře a i přes mnohá negativní dobrodružství vedl čtenáře k naději. U "Kopule" mi to přijde naopak, což může být kapku zavádějící. Nenechte se odradit. Kniha za to stojí.

Underthedome-fiUnderthedome-gruzie-5-dilze-7Underthedome-frapb-1-dilUnderthedome-frapb-2-dilUnderthedome-jiznikorea-13-dilUnderthedomespa

Dva na témže místě, a přesto každý jinde (úryvek)

Underthedome-rompb-1-dilUnderthedome-rompb-2-dilUnderthedome-nlUnderthedome-por-2-dilUnderthedome-por-1-dil

Junior Rennie se do domu, v němž vyrůstal, plížil jako zloděj. Nebo jako duch. Dům byl samozřejmě prázdný, otec bude venku na svém obrovském parkovišti ojetých aut u silnice č. 119 - kterému Juniorův kamarád Frank někdy říkal U svatého Bezzálohy - a Francine Rennieová se poslední čtyři roky zdržovala výhradně na hřbitově Útěšný vrch. Městská siréna zmlkla a ty policejní utichly kdesi na jihu. V domě zavládlo požehnané ticho. Vzal si dva imitrexy, pak shodil oblečení a vlezl do sprchy. Když se vynořil, všiml si, že košile a kalhoty jsou od krve. Teď s tím nemohl nic dělat. Kopl oblečení pod postel, zatáhl závěsy, vlezl si do postele a přetáhl  si deku přes hlavu, jak to dělával jako malý kluk, když se bál bubáků ve skříni. Ležel, třásl se a v hlavě mu duněly všechny zvony pekel. Podřimoval, když spustila požární siréna a vytrhla ho z poklidu. Znovu se rozklepal, ale hlava už tolik nebolela. Trochu se prospí a pak bude přemýšlet o tom, co dál. Jako nejlepší mu stále připadala varianta, že se zabije. Protože ho dopadnou. Ani se tam nemohl vrátit a uklidit, na to neměl čas, než se Henry nebo LaDonna McCainová vrátí ze sobotních pochůzek. Mohl by utéct - snad - ale teprve až ho přestane bolet ta hlava. A samozřejmě by si musel něco obléct. Člověk nemůže  začít život psance nahý jako nemluvně. Celkem vzato by bylo opravdu nejlepší se zabít. Jenomže to by pak ten mizerný kuchař vyhrál. A když se nad tím člověk důkladněji zamyslí, tak za tohle všechno mohl právě ten mizerný kuchař. Po nějaké době požární sirény ztichla. Junior usnul s dekou přetaženu přes hlavu. Když se probudil, bylo devět hodin večer. Hlava přestala bolet. A v domě bylo stále prázdno.

"Barbie by nikdy nic takového neudělal. Ale stejně se o něj bojím." Jeden z mobilů poházených na stole zazvonil. Tony ho popadl. "Demokrat, Guay." Poslouchal, potom telefon podal Julii. "Plukovník Cox. Pro tebe. Nevypadá jako spokojený táborník. " Cox. Julia na něj docela zapomněla. Vzala si telefon. "Slečno Shumwayová, potřebuji mluvit s Barbiem a zjistit, jak je daleko s převzetím kontroly nad vaší městskou správou. " "Myslím, že k tomu hned tak nedojde," řekla Julia. "Je ve vězení." "Ve vězení? Z čeho je obviněn?" "Z vraždy. Přesně řečeno ze čtyř vražd." "Žertujete." "Připadá vám snad, že žertuji, plukovníku?" Na okamžik nastalo ticho. Julia slyšela v pozadí spoustu hlasů. Když se Cox znovu ozval, mluvil potichu. "Vysvětlete to." "Ne, plukovníku Coxi, raději ne. Psala jsem o tom poslední dvě hodiny a jak moje matka říkávala, když jsem byla malá, panáček dvakrát nekáže. Pořád jste v Maine?" "V Castle Rocku. Máme tady předsunutou základnu." "Pak vám navrhuji, abychom se setkali tam, kde předtím. Na Mottonské cestě. Nemůžu vám dát výtisk zítřejšího Demokratu, i když je zadarmo, ale můžu vám ho podržet na Kupoli a vy si ho přečtete sám." "Pošlete mi to e-mailem." "Nepošlu. Myslím, že e-mail je pro novinový byznys neetický. V tomto směru jsem velmi staromódní." "Jste skutečně velmi otravný kousek, drahá paní." "Možná jsem otravná, ale nejsem žádná vaše drahá paní."

Underthedome-ruUnderthedome-usa-limit-slipcase

 

Hlavní postavy

 James "Jim" Rennie  místní radní, prodavač ojetých aut, otec Juniora
 James Rennie Junior  syn Jimiho
 Dale "Barbie" Barbara  bývalý voják, nyní pomocník v kuchyni
 Julia Shumwayová  majitelka novinové redakce v Chester´s Millu, novinářka
 Benny Drake  náctiletý skateboardista, kamarád Norrie a Joea
 Norrie Calvertová  náctiletá dcera dvou lesbických matek, která přijela do Chester´s Millu kvůli nápravě chování
 Joseph "Strašák Joe" McClatchey  náctiletý brilantně chytrý kluk, kamarád Norrie a Bennyho
 Howard "Vévoda" Perkins  policejní náčelník
 Angie McCainová  číšnice z Šípkové růže, oběť Juniora
 Judy a Janelle Everettovy  dvojčata, dcery Zrzka, která viděla vize ve svých záchvatech
 Zrzek Everett  otec dvojčat, zdravotní asistent