Pátá čtvrtina (Nightmares and Dreamscapes 2)

Nightmaresanddreamscapes_dolancadillacen_93Nightmaresanddreamscapes_patactvrtinacz_04_kropacekNightmares-bgpbNightmares-ruNightmares-thajskopb

Pátá čtvrtina je druhou částí z původního jednodílného originálního souboru Nightmares & Dreamscapes. Dalších deset u nás nevydaných povídek (a jako bonus na konci knihy poznámky k jednotlivým povídkám) z konce osmdesátých a začátku devadesátých let jsou opětovným důkazem Kingova vypravěčského umění a netradičních nápadů. Najdete zde jak klasické hororové kousky, tak i neméně zajímavé příspěvky k tvorbě A. C. Doylea nebo R. Chandlera a dokonce jeden televizní scénář. První polovinu vydalo nakladatelství Beta pod názvem Dolanův cadillac.
A tady jsou povídky:

Porod  Maddie Pace žije na malém ostrově a poměrně brzy ztratí manžela. Čeká jeho dítě a ve světě se začnou dít divné věci. Divné natolik, že proniknou i na ostrov. Jak asi naloží Maddie s novou skutečností, která ji navštíví i doma? Nahlédněte  opatrně za dveře a stůjte na správé straně. (Home Delivery)
Období dešťů  Mladí manželé John a Elise si v městečku Willow pronajmou domek v době, kdy zde začíná období dešťů. Jsou varováni, aby se dobře zabezpečili, nebo zde vůbec nebyli, jenže oni to neberou vážně. Svého rozhodnutí začnou litovat, když zjistí, že místo kapek opravdu padají z nebe žáby. Jak asi dopadne jejich boj s tvory, které mají velmi ostré zuby... Sejděte  tiše po schodech do sklepa a bavte se... (Rainy Season)
Můj hezký poník  Rodinný dojemný příběh o dědečkovi, který vypráví svému vnukovi Cliveovi o různém pohledu na čas z hlediska životních etap... Poslechněte  si co Clive získal od svého dědy... (My Pretty Pony)
Lituji, voláte správně  Kate přijme hovor jakési hysterické ženy, jejíž hlas se jí zdá povědomý. Zblázní celou rodinu, aby zjistila, že jsou všichni v pořádku. Bohužel, ten poslední, kdo by jí napadl jako volající, zjistí své mylné rozhodnutí příliš pozdě... Kdo Kate volal a proč, se dozvíte  po přečtení scénáře... (Sorry, Right Number)
Desátníci  Brandon se snaží přestat kouřit, ale moc mu to nejde. Jako polokuřák začne vidět lidi, kteří vypadají jako Batmani. Jako hodně oškliví batmani. Zcela náhodou se tak ocitne ve skupině podobně vidících lidí a začně se připravovat na odboj. Nebude to mít vůbec jednoduché, jak brzy zjistí. Co se stane s Brandonem na setkání na tajném místě? Pospěšte  si do úkrytu a připravte se na útěk. (The Ten O'clock People)
Crouch End  Mladý americký pár Dorris a Lonnie jedou na návštěvu do jakési zapadlé čtvrti v Londýně. Už brzy bude jasné, že tam neměli chodit. Lonnie se ztratí a Dorris ho zoufale hledá. Koho nebo co najde za nejbližším rohem? A pomůže jí někdo na policejní stanici? Nahlédněte  přes křižovatku a raději se neohlížejte. (Crouch End)
Dům v Javorové ulici  Čtyři Bradburyovi sourozenci zjistí, že s jejich domem není něco v pořádku. Není to jen ty divné prorůstající materiály, ale i jejich otčím, tedy dvou z nich. Je načase s tím něco udělat. Co se povede dětem za husarský kousek? Přistaňte  nohama na zemi a nahlédněte za roh.  (The House on Maple Street)
Pátá čtvrtina  Barney vypráví na smrtelné posteli svému příteli, kde je ukrytý lup z obrněného auta a mapa se čtyřmi podíly. Barneyho přítel se rozhodne ho pomstít a vyhledat zrádce i mapu a poklad i přes mrtvoly... Podaří se mu objevit tajemné X na správném dílu mapy a tak i vytoužený poklad? Ukryjte  se do stínů a objevte, kdo stojí za dveřmi... (The Fifth Quarter)
Doktorův případ  Dr. Watson může konečně seznámit veřejnost s případem, jež vyřešil zcela sám... Jeho zkušenost s vyřešením má zajímavé důsledky. Odhalíte důkaz vraždy stejně rychle jako Holmesův věrný přítel? Poradíme  vám o pár řádků dál... (The Doctor's Case)
Poslední Umneyho případ  Clyde Umney je soukromé očko. V jeho nečekaně posledním případu se setká s hlavním záporákem Samem Landrym. To, co od něj uslyší, mu navždy změní život. Ale nebyl by to Clyde, aby nenašel cestu zpět. Najdete  taky způsob, jak Clyde naložil se svým novým životem? (Umney's Last Case)
Žebrák a diamant  King tak trochu hodně volně převedl příběh boha Šivy a jeho ženy Parváti na příběh Boha a anděla. Zároveň se všem omlouvá, kdo znají tento příběh jak vypadá ve skutečnosti... (The Beggar and the Diamond).

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  1994  Rok vydání v ČR:  2004
 První vydání v USA:  Penguin Putman  První vydání v ČR:  Beta - Dobrovský
 Autor obálky:  Tomáš Kropáček  Překlad:  David Petrů
 Žánr:  horor, fantasy  Typ:  povídka
 Hl. postavy  viz Povídky  Počet stran:  326
 Hodnocení čtenárů:  73%  Vazba:  pevná
 Další zpracování:  viz povídky  Vydání:  vydání

Poznámka: 

V r. 2020 vyšla nová verze poloviny povídek ze souboru Noční můry a snové výjevy doplněná o další povídku, která byla v ČR poprvé vydána v češtině. 

Zajímavosti

Nightmares-pl-2-dilNightmares-brazil-2-dilNightmares-fipb-2-dilNightmares-hu-2-dilNightmares-jppb-2-dilNightmares-nlpb-2-dil

viz Dolanův Cadillac.

Názor redakce

  ...(číst dále)