Černý dům (Black House)

Blackhouse-usa-2001-random-house  Cerny-dum-cr-2003-martin-sustaCerny-dum-cr-2014-michal-kubaCernydumjpCernydumdeBlack house Španělsko

Volné pokračování románu Talisman, občas prezentované jako Talisman no.2.


Jack Sawyer kdysi jako 12ti letý chlapec přešel do paralelního světa zvaného Teritoria, aby zachránil matku a její dvojnici z Teritorií před krutou smrtí, a tím i ten druhý svět před katastrofou. Z Jacka se později stal detektiv v oddělení vražd policie v Los Angeles. Teď už je v důchodu a žije v zapadlé vesničce ve Wisconsinu. Na svá dobrodružství v Teritoriích zapomněl. Ale zvláštní shoda okolností v něm má probudit dávno zasuté vzpomínky... V západním Wisconsinu dojde k sérii děsivých vražd, které se podobají zločinům, jež před několika desítkami let spáchal šílený Albert Fisch, a proto se neznámému vrahovi začne říkat Rybář. Jackův přítel, velitel místní policie, s takovým druhem zločinu nemá zkušenosti, proto Jacka požádá o pomoc. Jenže - jsou ty vraždy opravdu dílem vyšinutého člověka, nebo v tichém městečku řádí tajemná, zlá síla? Čím to, že Jackovi se zdají při plném vědomí zvláštní denní sny - pokud to jsou sny - o ptačích vajíčkách a červeném peří? Skoro to vypadá, jako by se mu někdo snažil něco sdělit. Jack už nemůže dál ignorovat ty tajuplné vzkazy a nechá se znovu vtáhnout do Teritorií a také do vlastní skryté minulosti, kde snad najde sílu k tomu, aby nakonec vstoupil do děsivého domu uprostřed pustiny a tam se utkal s nespoutaným zlem... Vstupte potichu za ním...

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  2001  Rok vydání v ČR:  2003
 První vydání v USA:  Random House  První vydání v ČR:  Beta
 Autor obálky:  Martin Šusta  Překlad:  Linda Bartošková
 Žánr:  horor  Typ:  román
 Hl.postava:  Jack Sawyer  Počet stran:  591
 Hodnocení čtenářů:  82%  Zpracování:  pevná
 Další zpracování:  audiobook  Vydání:  vydání


Poznámka:

Další vydání v ČR v nakladatelství Beta vyšlo v r. 2014 ve stejném překladu a rozsahu, autorem obálky tentokrát Michal Kuba.

Zajímavosti

Blackhouse-nlpbBlackhouse-rompbBlackhouse-usa-limit-grant-signedBlackhouse-noBlackhouse-plBlackhouse-svedsko

Kniha byla r. 2001 nominována na cenu International Horror Guild Awards (kat. Novel), v r. 2002 Locus Awards a v r. 2003 vyhrála Deutscher Phantastik Preis Awards v kat. Best International Novel.

Černý dům vznikl stejně jako Talisman opět ve spolupráci s Kingovým dlouholetým přítelem Peterem Straubem. A samozřejmě je další knihou odkazující se na Temnou věž. Souboj s Karmínovým králem, setkání s bořiteli i s Paprskem nás doprovází spolu s Jackem i do Černého domu. Karmínový král je opravdu zlý.

Kniha vznikala zajímavým způsobem, protože oba dva spisovatelé jsou silné osobnosti a vlastně nikdo z nich by nedokázal ustoupit pod "vedení" toho druhého. I když by to ani jeden z nich nepřipustil :-) Knihu tedy tvořili tak, že jeden z nich vždy napsal 50 stránek, poslal je druhému k editování. Druhý pak udělal totéž se svým příspěvkem. A takhle pokračovali a pokračovali. Psali si emaily, telefonovali, fyzicky se setkali vlastně jen málokrát. Čas nebyl a vzdálenost mezi USA a Velkou Británií je pořád značná. Navíc, stejně jako u Talismanu, občas si dělali ze svých čtenářů legraci, když se jeden z nich snažil psát stylem druhého (a obráceně), aby tím zmátli své věrné fanoušky, kdo co vlastně napsal. I to je dnes tématem častých diskuzí.

Román má jistou nepřímou spojitost se sérií Temná věž,  zvláště řadou postav, které se prolínají jak v sérii, tak v obou dílech Kinga a Strauba. Řada událostí v sérii je tak těmito romány vysvětlena (a naopak pokládá řadu otázek).

Příběh dospělého Jacka je umístěn do rodného státu Strauba Wisconsinu, do městečka French Landing, což je fiktivní verze městečka Trempealeau. Také 'Centralia' je pojmenována po blízkém městečku Centerville, Wisconsin.

Jedna z kapitol knihy je pojmenována (a zcela právem) po básni E. A. Poea - The Raven  (Havran).

Albert Fish je skutečná postava. Tento muž žil na přelomu 19. a 20. století v USA a dle svých slov spáchal až 100 vražd dětí. Tyto děti mučil a jedl. Byl přezdíván jako 'Vlkodlak', 'Vampír', 'Měsíční maniak' ad. a nakonec byl usvědčen za poslední tři vraždy. Byl popraven na elektrickém křesle.

Názor redakce

   Blackhouse-brazpbBlackhouse-fiBlackhouse-gbBlackhouse-litvapbBlackhouse-hu-dcBlackhouse-fral

 Talisman se mi moc líbil a tak jsem byla dost zvědavá na jeho volné pokračování. A opět nezklamalo. Černý dům je opravdu temný. Důchodce Fish neztratil nic ze své zrůdnosti a Karmínový král ví, jak využít své pěšáky. Ztracené děti, zvláště pak to poslední, to nebudou mít snadné. A věřte mi, že až budete číst pasáže se spoutaným chlapcem a hladovým Fishem, bude se vám křivit nevědomky celý obličej hnusem. King tohle umí. Miluju fantasy :o)

Některé pasáže jsou sice poněkud rozvláčnější, a jak někdo poznamenal, může za to Peter Straub. Je pravda, že jsem četla i několik jeho knih a že bych i já tu utahanost přiřkla spíše jemu než Kingovi. Straub mě zaujal spíše povídkami, ale romány jsou dlouhé a táhlé. Ale v knize Černý dům toho naštěstí není tolik a King měl asi větší slovo.

Zavřete dveře

A panebože, teď tady jde ten nejhorší z nich, pomalu se šourá chodbou Sedmikrásky. Charles Burnside má uvolněná ústa, stejně jako svěrač konečníku. Petovi se naskýtá lepší výhled na Burnsideův hubený umazaný zadek, než jaký by si přál. Čokoládově hnědé skrvny se táhnou po celé zadní straně až ke kolenům, kristepane. Měl namířeno na záchod, ale trošinku se opozdil. Jistý hnědák - říkejme mu Ranní hrom - už vyrazil ze stáje a proklusal po Burnyho lůžku.

Tyler zrovna vsedl na kolo, když tři metry od oznámení o Jahodové slavnosti cosi zachrastí v živém plotu. Z křoví na chodník Queen Street se prodere velká černá vrána. Prohlédne si chlapce živým, inteligentním zrakem. Zůstane stát na rozkročených černých nohou, otevře zobák a promluví. "Gorg!"

Zatímco v jednom světě roj včel přenáší lahvičku s medem nad barovým pultem, v jiném světě Burny nařizuje Tyleru Marshallovi, aby se otočil k té zdi, krucinál, jenom aby se k té zdi otočil. Jsou v odporné malé chatrči. Rachot strojů je mnohem blíž. Tyler také slyší křik a pláč a drsný řev a zvuky, které mohou být jenom práskání bičů. Jsou teď velmi blízko u Velké Kombinace. Ty ji viděl, rozsáhlou změť kovových částí stoupající až do oblak z kouřící jámy asi půl míle na východ. Vypadá jako šílený mrakodrap, sbírka šachet a kabelů a pásů a plošin Rubeho Goldberga, všechno poháněno dětmi pochodujícími z posledních sil, a ty děti posunují pásy a tahají za veliké páky.

Jacka nejdřív napadne, že se dívá na Bořitele Karmínového krále, ale není to tak - tady je jich příliš mnoho. Ta stavba je nějaká továrna nebo elektrárna poháněná otroky. Dětmi, které nemají dost talentu, aby se kvalifikovaly na Bořitele. Srdce mu zaplaví hrozný vztek. Včely, jako by to vycítily, za ním zabzučí hlasitěji.... Potom se kdesi vpředu ozve jekot. Je to křik dítěte, které se ocitlo na hranici šílenství. Nebo i možná za ní.

Hlavní postavy

 Jack Sawyer  dospělý bývalý policista, který znovu začne vcházet do jiných světů, aby zachránil se svými přáteli děti před Karmínovým králem
 Tyler  chlapec, jehož si vybral Burnes jako svačinku ve světě Karmínového krále