Skryté okno do skryté zahrady (Secret Window, Secret Garden)

Skryte-okno

ze sbírky Čtyří po půlnoci 1

!! OBSAHUJE SPOILER !!

Nedávno rozvedený spisovatel Mort Rainey žije osaměle na břehu jezera. Do života mu náhle vtrhne jistý John Shooter a obviní ho, že mu ukradl příběh. Rainey musí podivínovi dokazovat opak, ale jak se dá něco dokázat někomu, kdo prostě neexistuje... nebo snad ano? Boj o to, kdo je autorem příběhu, kdo je kdo, kdo je John Shooter, se stává smrtelně nebezpečným pro samotného Morta. A ne jen pro něj. Dokonce i pro jeho ženu, ač už žije někde jinde a s někým jiným. Existuje vůbec John Shooter, a nemá náhodou Mort nějaký problém sám se sebou? Šroubovák ve dveřích, mrtvá zvířata a mrtví lidé. Jeho žena Amy odešla od Morta s realitním agentem a Mort se s tím nikdy nesmířil. Jestli ten problém nebude v tomhle, přiznával si postupně spisovatel. Jenže kde se tu vzal ten zpropadený chlap, který dělá všude tolik zla? Jen Amy časem pochopí, kdo je John a kdo Mort. A že John je mrtvý. Možná. A Mort taky. Určitě. Mort a ten někdo, koho nosil stále v sobě. Johna Shootera?

Zajímavosti

Námět na povídku vznikl zcela náhodou. King jednou takhle šel dát špinavou košili do prádelny v jejich domě, která byla ve 2. patře, v takové malé místnosti s dvěma úzkými okny. Obyčejně tato okna byla zastavěna věšáky s prádlem, košíky apod.. Ten den však něco Kinga přinutilo vecpat se mezi to všechno a pohlédnout jedním z těch oken ven. Spatřil malý dlážděný dvorek, na který jeho žena Tabitha naskládala půl tuctu květináčů, aby si rostliny užily pozdní listopadové slunce. Založila tak maličkou zahradu, která takhle se shora vypadala naprosto jinak, než když ji vídal denně z běžného pohledu ze zdola. Napadlo ho, že vlastně každý spisovatel je tím, kdo má v hlavě takové skryté okno do skryté zahrady a čtenářům umožňuje nahlížet skrz něj. Dívá se na věci z jiného, často nečekaného úhlu. Jen musí dávat pozor, aby ta tenká hranice mezi fantazií a realitou, to tenké sklo, neprasklo. Pak létají ostré střepy všude kolem.

King sám byl několikrát obviněn z plagiátorství. Jedna žena ho obvinila dokonce 7x, ale vše po prošetření padlo k zemi. Do Kingovy rezidence se dokonce vloupal jakýsi muž, který tvrdil, že námět na román Misery  (Misery) King ukradl jeho tetě a že ho přišel zabít a že má na sobě bombu. Tou se nakonec ukázal svazek pastelek ovázaných gumičkou. Poslední důvod, jak postavit opravdu vysoký plot okolo domu v Bangoru.

Povídka byla vcelku dobře zfilmována r. 2004 jako Secret Window  (Tajemné okno) s Johny Deppem v hl. roli.

Názor redakce

Další ještě více "schíza" povídka ve sbírce. Do poslední chvíle nevíte, jestli John Shooter je skutečný nebo je Mort magor. A rozdvojená osobnost. Celou dobu věříte, že John Shooter je ten šílenec, který ničí spisovateli život. A to dost brutálně. Povídku sice King sice proložil poměrně velkým množstvím pasáží s citovými výlevy chlastajícího muže, který neunesl rozvod se svou ženou a nástup nového partnera, ale to k tomu patří. Někomu to může vadit, někomu to přijde potřebné pro vykreslení děje. King však mistrně rozebral psychiku spisovatele a nudit se u toho nebudete. Závěr sice znalci Kinga mohou trošku očekávat, ale i tak je příjemně temný.

Očima dolů (úryvek)

"Ukradl jste mi můj příběh," řekl muž za dveřmi. "Ukradl jste mi námět a s tím se musí něco dělat. Právo je právo a slušnost je slušnost a musí se s tím něco dělat."

Ted a Amy Milnerovi přijeli navštívit muže, který zabil Amyina prvního manžela, známého spisovatele Mortona Raineyho. Bylo to asi tři měsíce po událostech u Tashmoreského jezera. Během oněch tří měsíců viděli toho muže ještě při jedné příležitosti, při vyšetřování, ale to bylo zcela formální setkání a Amy tam s ním nechtěla mluvit soukromě. Byla mu vděčná, že jí zachránil život... ale Mort byl její manžel a milovala ho tolik let a někde v hloubi srdce cítila, že prst Freda Evanse nebyl jediný, který stiskl spoušť.

A myslím, že tohle je vzkaz od přízraku. Rozložil list. V jeho polovině byl napsaný vzkaz:

Madam - odpusťte mi všecky tyhle trable.
Nějak se to vymklo z ruky. Vracím se teď domů.
Svou povídku mám, a především pro ni jsem přijel.
Jmenuje se "Pryskyřníková míle" a je to bomba.    
                                                     

                                                        V úctě Váš    


                                                                John Shooter

Hlavní postavy

 Mort Rainey  rozvedený spisovatel, čelí útokům Johna Shootera
 John Shooter  imaginární spisovatel, kterému údajně Mort ukradl povídku
 Amy Rainey  bývalá manželka Morta
 Fred Evans  policista, který zastřelil Morta, aby ochránil Amy
 Ted Milner  druhý manžel Amy, realitní makléř