Americký upír (American Vampire)

Americanvampire-usa2010comicAmerickyupir-cr2013bbart-komiksAmericanvampire-collection-brapbAmericanvampire-collection-deAmericanvampire-collection-fiAmericanvampire-collection-pl

Krvavá noční můra Skinner Sweet je nemilosrdný a lstivý psanec. A taky upír… ale ne jen tak ledajaký. Jako první upír, který se zrodil na americké půdě, je silnější, sveřepější a světlo mu neuškodí ani v nejmenším. Pětačtyřicet let poté, co vstal z hrobu, se Sweet ocitne v Los Angeles dvacátých let, kam světla Hollywoodu vábí jako můry mladé a krásné dívky. Jak ovšem záhy zjistí mladá a chudá herečka Pearl Jonesová, působí tu síly mnohem zlověstnějšího než pouhá lidská hrabivost. Když její sny o hvězdné filmové kariéře promění v krvavou noční můru, pomůže jí Skinner Sweet přežít - a pomstít se.

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  2010 - 2015  Rok vydání v ČR:  2013
 První vydání v USA:  DC Comics (Vertigo)  První vydání v ČR:  BB Art
 Autor obálky:  Rafael Albuquerque a další (variant)  Překlad:  Viktor Janiš
 Žánr:  fantasy horor  Typ:  komiks
 Hlavní postavy:  Skinner Sweet, Pearl Jonesová  Počet stran:  200
 Hodnocení čtenářů:  87%  Vazba:  pevná
 Další zpracování:  série v jedné knize  Alternativní název:  


Poznámka:
v USA vycházelo po jednotlivých částech, tedy v celkovém počtu 34ks (23 první část a 11 druhá). Následně pak vyšla i souborně v 9 knihách, z nichž u nás vyšly zatím první dvě. První z nich obsahuje 1. - 5. díl (tedy ty, co psal spolu s SK). Druhá pak obsahuje díly 6 - 11 (The Devil in the Sand (Ďábel v písku) a The Way Out (Úniková cesta)).  

Zajímavosti

Americanvampire1-1-usa2010vertigo-raAmericanvampire1-2-usa2010vertigo-raAmericanvampire1-3-usa2010vertigo-raAmericanvampire1-4-usa2010vertigo-raAmericanvampire1-5-usa2010vertigo-ra

Zatím dvoudílná série je rozdělená na několik částí. První díl série se skládá z 6 dílů, z nichž vždy jednu část dílu napsal Zack Snydder a druhou pak SK. Pouze šestý díl si již napsal Snydder zcela sám. Všechny pak ilustroval Rafael Albuquerque. Existují nicméně ale i další varianty obálek s jiným kreslířem, ale každý ten díl.  

Tato série pak obsahuje ještě dvě mini-série. První, "Survival the Fittest"(Test přežití), kterou ilustroval Sean Murphy, se zaměřuje na spisy V.M.S., organizace pro lov vampírů. Druhá, "Lord of Nightmares" (Pán nočních můr), ilustrovaná Dustinem Nguyenem, se zaměřuje na mytologii, kterou představila první část. V červnu 2013 byla vydána další  krátká část napsaná Snyderem a ilustrovaná Albuquerquem (kde nakreslil 64 stran) s názvem "Long Road To Hell" (Dlouhá cesta do pekla), která popisuje lovce upírů Travise Kidda.

První série složená ze šesti dílů má poddíly: 1. Big Break (Snyder) a Bad Blood (SK). 2. Morning Star (Snyder) a Deep Water (SK). 3. Rough Cut (Snyder) a Blood Vengeance (SK). 4. Double Exposure (Snyder) a One Drof of Blood (SK). 5. Curtain Call (Snyder) a If Thy Right Hand Offend Thee, Cut It Off (SK). 6.-9. The Devil in the Sand. Ostatní jsou již jen dílem Snyder, více na wiki a dalších zdrojích.  

Americanvampire1-1-usa2010vertigo-jimleevariantAmericanvampire1-2-usa2010vertigo-wrightson-mccaigvariantAmericanvampire1-3-usa2010vertigo-kubert-andersonvariantAmericanvampire1-4-usa2010vertigo-williamiiivariantAmericanvampire1-5-usa2010vertigo-paulpopevariant

Názor redakce

Americanvampire-collection-fra

názor redakce

Hlavní postavy

 Pearl Jonesová  začínající herečka, kterou napadli upíři a skoro zabili, Skinner ji přeměnil na upíra
 Sweet Skinner  upír, kerý se nakazil během přestřelky na divokém západě, teď v LA
 Hattie Hargrove  spolubydlící Pearl, než byla proměněna na upíra
 Henry Preston  manžel Pearl, barový kytarista, miluje svou ženu a trápí se, že ona nestárne
 Pan B. D. Bloch  evropský upír maskovaný za filmového magnáta
 James "Jim" Book  detektiv od Pinkertonů, přeměněný na upír
 Abilena Camillo/Booková  dcera Felixe, "boží" adoptovaná dcera Jamese, po jeho smrti loví se svou dcerou Skinnera
 Felix Camillo  zástupce Jamese Booka, dědeček Felicie (dcery Abileny)
 Will Bunting  autor knihy Špatná krev (Bad Blood) a svěděk přerodu Skinnera na upíra
 Percy  "otec" upíra Skinnera, šéf bandy upírů z divokého západu
Finch  zaměstnavatel Jamese, sluha Percyho
 Mimitech  mladá apačská žena, opravdu první americký upír
 Felicie  dcera Jamese, v organizaci lovící upíry, má zvláštní schopnosti
 Jack Straw  kolega Felicie
 Cashel "Cash" McCogan  šéf LA policie, vyšetřuje Jacka a Felicii z podezřelých úmrtí mnoha lidí
 Calvin Poole  setkal se s Henry Prestonem, omylem se nakazil upíří krví