Ústav (The Institute)

Institute-usa-2019Ustav-cr-2020Institute-deInstitute-gb

Znepokojivý příběh o dobru a zlu, o chlapcích, z nichž ti dobří nemusí vždy vyhrát. Příběh o klukovi jménem Luke, který během dvou minut přijde brutálním způsobem o své rodiče, domov, iluze, svobodu. Rázem se tak ocitne v jakémsi Ústavu, odkud není návratu. Ocitne se v navlas stejném pokoji, jako je ten jeho, chybí však okno. A za dalšími dveřmi jsou další děti se stejným osudem. Kalisha, Nick, George, Iris a Avery. A Luke se začíná učit krutým pravidlům nadaných dětí. Patří mezi partu, jež je nadaná telekinezí či telepatií, ale tento dar mu má být násilně odebrát. Luke tuší, že zbytek jeho života už nikdy nebude jako dřív. Touha dostat se do Přední linie či do Přední poloviny Ústavu možná není až takovou výhrou a zůstat v Zadní části Ústavu je život ohrožující. Nikdo, vč. přísné ředitelky Sigsby si nebere servítky a život v Ústavu si nevybírá oběti. Přímo je tvoří. Každý dostane svůj žeton, svůj los a každý má možnost se posunout. Je otázka kam. A Luke chápe, že se musí z Ústavu dostat stůj co stůj. Dosud se to však nikomu nepodařilo. Vítejte ve světě, kde dobro oplácí zlem a kde není cesty zpět.

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:   2019  Rok vydání v ČR:   2020
 První vydání v USA:   Scribner  První vydání v ČR:  Beta
 Autor obálky:  xx  Překlad:   Ivan Němeček
 Žánr:   horor  Typ:   román
 Hl. postavy:   Luke, Kalisha, Nick, Avery  Počet stran:  448
 Hodnocení čtenářů:   88%  Zpracování:   pevná/vázaná s přebalem
 Další zpracování:   audiobook (Santino Fontana), audiokniha  Vydání:   vydání


Poznámka:
 

Obálka převzata z amerického originálu

Zajímavosti

Institute-fiInstitute-itaInstitute-plInstitute-nl

Kniha získala třetí místo v soutěži o cenu Locus Awards and Poll a získala cenu Goodreads Choice Awards v kategorii Horor. 

Názor redakce

Institute-suInstitute-brazil-pbInstitute-gb-smiths-collectionInstitute-dk-pbInstitute-esp

Napínavý příběh, ve kterém jsou hlavní hrdinové děti. Už proto jim čtenář snadno uvěří a drží palce, automaticky se tak staví proti dospělým. Takové trochu černobílé vidění světa, v němž děti ještě nevidí tu šedou. Vlastně je to taková pohádka z moderní doby o boji dobra se zlem. A právě, že je to příběh ze současnosti, už je dovoleno obětovat i jednu kladnou postavu, aby ostatní došly svého cíle a dobře to s nimi dopadlo.

King už několikrát téma paranormálních jevů otevřel, nejvíce asi v jednom z ranních románů, Žhářka, a i když teď ten příběh nebyl tak neotřelý a možná kontroverzní, čtení si prostě vcelku užijete. Příběh je postavený hlavně na životě unesených dětí v Ústavu a v druhé části pak boji Luka s osudem. Závěr je tak trochu očekávatelně dojemný, jenže to je prostě King, jehož příběh se čte sám a pokaždé vás zaujme. Obyklá celkem nesmlouvavá linka násilí a tvrdých osudů mě tentokrát ani jako rodiče dítěte tolik naštěstí nezasáhla.

Úryvek

text

Hlavní postavy

 Luke Ellis  chlapec s neuvěřitelnou pamětí a koncentrací
 Kalisha Bensonová   obyvatelka Ústavu, telepat
 Nick Wilholm  obyvatel Ústavu, telepat
 Avery Dixon  obyvatel Ústavu, silný telepat
 Julia Sigsbyová  ředitelka Ústavu
 Dr. Evans  hlavní lékař Ústavu
 Maureen Alvorsonová   uklizečka, donašečka v Ústavu
 Tim Jamieson   bývalý policista, hlídač v Dupray
 Bill Wicklow  šerif v Dupray
 Wendy Gulicksonová   zástupce šerifa, přítelkyně Tima
 Trevor Stackhouse  šéf ochranky Ústavu
 Ziege, Ave, Gladys  zaměstnanci Ústavu
 "sykavý" muž  neznámý šéf paní Sigsbyové