Povznesení (Elevation)

Elevation-usa2018Povzneseni-cz2019

 

Scott Carey vypadá stále stejně, a přesto neustále ztrácí na váze. A je tu pár dalších podivností, například že váží stejně v oblečení i bez něj. Kromě toho má Scott problémy i se sousedkami, lesbickým párem, jejichž pes pravidelně vykonává potřebu na jeho trávníku. Ale nejde jen o něj, celá místní komunita je vůči homosexuálnímu páru, který se ve městě snaží otevřít restauraci, zaujatá. Zrodí se nepravděpodobné spojenectví nebo v sobě lidé nedokážou objevit pochopení? Povzneste se nad problémy obyvatel městečka Castle Rock a začtěte se do krátkého sladkého příběhu, který Vám oblaží duši a spraví blbou náladu.

King sice oslavil už 72 narozeniny, ale stále je mistrem příběhu. Tentokrát však napsal příběh, který je zcela jiný, než všechny jeho dosavadní. Je pozitivní, dobře naladěný, sladký, úsměvný. Také Vás donutí se zamyslet nad jeho poselstvím, ale hlavně Vám vykouzlí na tvář přiblblý úsměv měsíčka na hnoji, teplo v duši a zastrčení váhy pod postel.

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  2018  Rok vydání v ČR:  2019
 První vydání v USA:  Scribner  První vydání v ČR:  Dobrovský
 Autor obálky:  xx  Překlad:  Linda Bartošková
 Žánr:  fantasy  Typ:  novela
 Hl.postava:  Scott Carey  Počet stran:  144
 Hodnocení čtenářů:  80%  Vazba:  vázaná
 Další zpracování:  xx  Vydání:  vydání

Poznámka:

Kniha

Zajímavosti

Elevation-deElevation-fra1Elevation-gbElevation-it

Útlá novela získala v r. 2018 2018 cenu Goodreads Choice Awards v kat. Best Horror (1. místo). Takže tady vznikla dokonalá škatulka. Příběh, který není hororový ani na jednom řádku (snad jen v pomyšlení na psí exkrementy na vlastním trávníku), vyhrál cenu v kategorii Best Horror. To nemá chybu :-)

Názor redakce

Elevation-nlebookElevation-plpbElevation-stephen-king-mark-geyer-illustration-03Elevation-ua

Scott Carey svádí boj se svou váhou, se svým zdravím, se svými sousedkami. Sám se sebou. A nad vším zvítězí, získá nadpozemský pocit ze všeho dobrého. Úsměvně odlehčený kratičký příběh jednoho postaršího chlapíka, který sleduje, jak se jeho váha snižuje každým dnem bez ohledu na to, co má na sobě. Scott se stává součástí vesmíru a tento fakt přijme překvapivě lehce. Je s ním smířený, bere ho jako vykoupení k blížící se smrti. Žádným jiným způsobem si to nedokáže vysvětlit. A jak to u nemocí bývá, poslední světlo před absolutní tmou, Scott se rozhodne zlepšit svůj svět. Pomůže, vykoná dobro, zachrání, vytvoří, a odlétne.

Jednohubka pro jeden večer, která vyvolá přiblblý úsměv na tváři, hřejivý pocit v duši. U téhle knížečky prostě zapomeňte na Kinga jako na mistra napětí a krále temnoty lidské duše. Přijměte ho jako mistra vypravěče, krále příběhů. Dejte mu šanci, abyste získali poklidné otáčení stránek, zvědaví, jak to se Scottem a jeho sousedkami dopadne. Příběh je lehký jak vánek jedné mrazivé noci, a neříkám, že vás má osvítit, ale rozhodně malé světýlko v dobré dušičce určitě zanechá. Ale jen pokud mu dáte tu šanci nechat temnotu u země a dostat pocit lehkosti pro jeden tichý večer.

V Povznesení je prostě všechno pozitivní. Dobré, bez skrytých úmyslů a vedlejších uliček. A tak tu knihu i čtěte. V klidu, přímo, jednou pro radost, po druhé pro pocit povznesení.

Letám si létám (úryvek)

xx

Hlavní postavy

 Scott Carry  chlápek s nevšedními vlastnostmi
 Dr. Bob Ellis                         přítel Scotta, doktor v důchodu
 Ellisová  manželka dr. Ellise
 majitelka restaurace  lesbická majitelka restaurace, maratonská běžkyně
 její manželka  manželka ...
 vzteklý soused  zástupce Castle Rocku, který nemá rád lesby

Komentáře

info Před přidáním příspěvku je nutné se přihlásit.