Outsider (Outsider)

Theoutsider_usa2018gOutsider_cz2019_beta 

Když je v městkém parku zavražděn jedenáctiletý chlapec, spolehliví očití svědce bez váhání označí za viníka oblíbeného trenéra Terryho Maitlanda. Důkaz DNA a otisky prstů potvrzují, že zločin byl spáchán tímto rodinou milovaným mužem. Detektiv Ralph Anderson, jehož syna Maitland také kdysi trénoval, otřesen brutálním způsobem zabití, dává příkaz zaktnout podezřelého ve veřejném představení. Ale Maitland má alibi. A další pátrání potvrzuje, že ten den byl skutečně jinde. Anderson a okresní prokurátor sledují stopy, vyšetřování se přesouvá z Ohia do Texasu a začínají se objevovat děsivé odpovědi.

Stephen King opět předvádí své mistrovství a graduje příběh do téměř nesnesitelného napětí. Terry Maitland vypadá jako fajn chlapík a člověk přece nemůže být na dvou místech najednou. Nebo může?

Spolehlivá detektivka s prvky hororu, která zavede čtenáře spolu se známým, tak trochu praštěným, soukromým očkem Holly Gibneyovou, která kdysi sekundovala již zemřelému detektivovi Billu Hodgesovi. Teď však spolu s vyšetřovatelem Andersonem a dalšími rozkrývá otřesné tajemství staré zapadlé jeskyně Marysville a možná ještě něčeho horšího, co žije uvnitř... Prozkoumejte hlubiny lidského nitra ve tmě plné pochybných stínů...

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  2018  Rok vydání v ČR:  2019
 První vydání v USA:  Scribner  První vydání v ČR:  Beta
 Autor obálky USA/ČR:  x  Překlad:  Ivan Němeček
 Žánr:  thriller  Typ:  román
 Hl. postavy:  Anderson, Maitland, Gibney  Počet stran:  432
 Hodnocení čtenářů:  93%  Vazba:  pevná
 Další zpracování:  TV mini-série,  Alternativní název:  

Poznámka: Nedá se tak zcela říct, že se jedná o čtvrtý díl trilogie s Billem Hodgesem, i když zde vystupuje jedna postava z jeho tria - Holly Gibneyová.

 

 

 

Zajímavosti

Theoutsider_brapbTheoutsider_deTheoutsider_espTheoutsider_fipbTheoutsider_fra

Temná věž ještě není mrtvá. I v novějším románu King odkazuje na svou nejznámnější ságu a především kruh souputníků ka se tu opět ukáže v plné síle. Jedním z nich je navíc postava z jiné Kingovy trilogie (Bill Hodges), praštěná a přece inteligentní dívka Holly Gibneyová, která našla ztracené sebevědomí a pomáhá pátrat v místech, kde je více než třeba spolehnout se na své parťáky.

Román byl převzat rovněž k filmovému zpracování, přesněji bude uveden v režii HBO jako 10 dílná TV minisérie pod názvem Outsider.

Český překlad názvu (a ne jen český) však nevystihuje pravý význam originálu. V našem pojetí je outsider jako vyděděnec, lůzr apod. V románu je to však jakési monstrum, netvor, který možná ani nebude ze Země... ve španělském překladu vydali knihu jako "návštěvník". Těžko říct, co by bylo vhodným přizviskem v češtině.

Názor redakce

Názor

Úryvek

úryvek

Hlavní postavy

 Ralph Anderson  vyšetřující detektiv Oklahoma
 Terry Maitland  trenér, obviněný, manžel Mary, otec Grace a Sarah 
 Howard Howie Gold  Terryho přítel, právník  
 Marry Maitlandová   žena Terryho, matka Grace a Sarah 
 Grace a Sarah Maitlandovy  dcery Terryho a Mary 
 Bill Samuels  okresní návladní 
 Holly Gibneyová  soukromý detektiv
 Jack Hoskins  vyšetřující detektiv Texas
 Yune Sablo  státní policejní detektiv
 Claude Bolton  policista?
 Lovie Ann Boltonová  matka Claudea
 Outsider  skutečný vrah, monstrum