Misery - fanynka č. 1

!! OBSAHUJE SPOILER !!

V románu Misery je hlavní hrdina Paul Sheldon autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou Paula po těžké havárii najde jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného "léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky Anniiným šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jehož hrůzu by si nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii a o jehož konec se dramaticky zaslouží i tým policistů, kteří po něm pátrají.
Stephen King v tomto děsivém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu.

Paul Sheldon jako slavný spisovatel není zrovna příjemný a skromný člověk. Užívá si své slávy plnými doušky. Netuší, že v řadách jeho fanoušků je i fanynka č. 1, se kterou se setká za velmi nepříjemných okolností. Aspoň pro něj. Jako spisovatele ho proslavily především historické romány s hrdinkou Misery Chastainovou, kterou však chce Sheldon opustit a začít psát fantasy romány. Svět by to časem jistě přijal, ne tak Annie Wilkesová, ona fanynka č. 1. Jako bývalá zdravotní sestra má velmi dobré znalosti v péči o pacienty. Zcela náhodou objeví nabourané auto v závěji, ze kterého vytáhne svého milovaného spisovatele. Láskyplně jej převeze k sobě domů, do odlehlého domu, kde se o něj vzorně stará. Do doby, než zjistí z dosud nevydaného rukopisu, že to není další román o Misery, hrdince, jejíž život by si přála žít, ale nějaký román Rychelé vozy o zlodějích aut, kterému vůbec nerozumí. Stejně tak zjistí z posledního románu o Misery, že ta má zemřít a celá sága o ní má skončit. To Annie natolik rozzuří, že se ze spisovatele stává vězeň, o kterého sice jeho fanynka nadále pečuje, ale tentokrát v trochu jiném duchu. Zranění z dopravní nehody tak není to nejhorší, co Sheldona potká. Např. taková useknutá noha asi není nic příjemného. Annie uzavřeho svého spisovatele v pokoji, dá má psací stroj a balík papíru, nadopuje ho drogami, aby vydržel bolesti a nutí ho, aby přivedl Misery zpět k životu. Navíc mu pak vrátí jeho nový román. A zamkne.

Vyděšený spisovatel, který byl v době svého nalezení s přeráženýma nohama v bezvědomí, rázem zapomene na své obvyklé manýry a horečnatě přemýšlí, jak se dostane z této pasti ven. Několik šancí dostal, ale byl vždy prozrazen. A následoval trest. Velmi bolestivý trest. Annie má totiž velmi osobitý smysl pro spravedlnost a pro rozlišení toho, co je dobré a co špatné. Sheldon tak chtě nechtě musí s Annie spolupracovat a začít pracovat na románu, kde Misery vskřísí a vrátí ji zpět v novém příběhu. Vystřešený spisovatel začne psát a zároveň v hlavě osnovat své vysvobození. Zjištění, že Annie umí zabít a zůstat v utajení, mu nepřidá, ale i spisovatelé mají své zbraně...

Tušíte, jak to dopadne? Dopadne to... no jak pro koho. Annie bude hnít ve svém hrobě, ale klid na duši mít nebude. Stále se bude svého spisovatele ptát: Pavlíku, jak je to dál? Sheldon alias Pavlík už bude nadosmrti mrzák a s láskou bude vzpomínat na Anniiny zázračné utišující léky. Stále na ni bude myslet a utápět ji v alkoholu. Stále bude žít ze skvělého prodeje návratu Misery. A s hrůzou větší, než je zjevující se duch jeho trýznitelky začně zjišťovat, že už asi nikdy nic nenapíše. Až jednou, když uvidí toho chlapce se skunkem v kleci...