Kouzelná skříňka pro Gwendy

  ...(číst dále)

Zajímavosti

Gwendysbuttonbox-deGwendysbuttonbox-usa2017-cemeterydance-ilustr-ed-keithminnionGwendysbuttonbox-itpbGwendysbuttonbox-gbKouzelne-pirko-pro-gwendy-richard-chizmar-2021

Kratičká novela obsahuje několik ilustrací Keitha Minniona.

Novela vznikla v hlavě Kinga, ale nevěděl, jak ji dokončit. Poslal ji Chizmarovi, který ji dopsal a trochu pozměnil. Ten ji pak poslal zpět Kingovi, který příběh zase trochu upravil a opět ho poslal zpět Chizmarovi. A takhle to šlo dokola asi měsíc. Když bylo vše hotové, kniha mohla jít redaktorovi.

King se zde znovu vrací (i když už prý něchtěl) do svého městečka Castle Rock, děj se v něm odehrává v r. 1974. A tohle městečko už známe z románů Nezbytné věci   (Needful Things) nebo Temná půle  (Dark Half) či z povídky Tělo  (The Body). Časově bude právě někdy mezi nimi. Dění v něm se však knížečka zase tak moc nedotkne, jde spíše o tu samotnou dívenku.

Richard Chizmar se rozhodl do volné pokračování, a proto napsal další příběh o dívence Gwen. V nové knize Kouzelné pírko pro Gwendy je už Gwendy dospělá žena, je vdaná a sebevědomá. Nikdy nikomu neřekla o muži v černém klobouku, který jí jako dítěti svěřil tu podivnou kouzelnou skříňku. Ta se teď objevila znovu, zcela bez ohlášení a bez muž v černém klobouku. Gwendy je velmi znepokojená, protožče se již dozvěděla o dvou pohřešovaných dívkách v Castle Rocku. Pomůže místním detektivům zastavit nebezpečného vraha díky zázračné skříňce? Tentokrát však knihu napsal sám a skoro dvakrát tak delší. King pak opatřil román svou předmluvou. 

Názor redakce

Gwendysbuttonbox-ruGwendysbuttonbox-plGwendysbuttonbox-ua

Velmi kratičká jednohubká, sladká jak med s maličkou příchutí chilli v závěru. Do sladkého příběhu se vklínil jen malý, lehce násilnický čin bez špetky nadpřirozena. Jen běžné chování magora. Ale jinak celou dobu prostě jíte sladké čokoládičky, hubnete, vybíháte schody, občas si přilepšíte stříbrným tolarem, a občas se zamyslíte, jestli nepácháte přece jen něco špatného. Souhrou okolností to tak možná místy i vypadá, ale nakonec zase zvítězí dobrý pocit z výhry století. Vzniká tak jen otázka, proč vlastně King tuhle knížku napsal. Nebo co chtěl říct. Jistá spodní temnota tam sice číhá a taaak moc mohla být využita, jenže když už to vypadalo, že vyletí na povrch, byla zase úspěšně zamáčknuta zpět do zdi. Škoda. Třeba chtěl King ukázat, že umí napsat i sladká dílka, ale mám ho radši v příbězích schovaných do pořádné krabice se spoustou děr, odkud tiše a nenápadně proniká na svět černá hrůza.

Úryvek

úryvek

Hlavní postavy

 Gwendy Petersonová  12 letá dívka  
 Cizinec s černým kloboučkem  cizinec, který dá Gwendy skříňku s tlačítky