Kouzelná skříňka pro Gwendy

Kouzelnaskrinka-cr2018beta Gwendysbuttonbox-frapbKouzelna-skrinka-pro-gwendy-cr-2018-beta

Kouzelná skříňka pro Gwendy je dalším Kingovým dílem situovaným do fiktivního maineského městečka Castle Rock. Tentokrát se však, na rozdíl od těch ostatních, jedná o poměrně krátkou novelu, napsanou navíc ve spolupráci s Richardem Chizmarem. Na začátku příběhu je Gwendy 12 let. Je to bystrá holčička, která má problémy s nadváhou, s nimiž se dokáže svou vůlí a kázní vypořádat. Jednoho dne ji v parku osloví záhadný černě oděný muž, který jí z neznámých důvodů dá jedinečný a nebezpečný dárek – kouzelnou skříňku s páčkami a různobarevnými tlačítky. Stisknutím páček skříňka vydává buď vzácné stříbrné dolary, nebo nesmírně chutné čokoládičky. Barevná tlačítka jsou destruktivní a symbolizují jednotlivé světadíly, jejichž případné zničení je teď plně v moci Gwendy. Ta postupně začíná chápat, jakou s dárkem převzala zodpovědnost. Po deseti letech je proto ráda, když ji záhadný cizinec téhle zodpovědnosti zbaví a vybere si někoho jiného. Zmáčkněte tlačítko pro něco navíc...

Informace:

 Rok vydání v USA:  2017  Rok vydání v ČR:  2018
 První vydání v USA:  Cemetery Dance  První vydání v ČR:  Beta
 Autor obálky/ilustrace:  Ben Baldwin/Edward Minion  Překlad:  Ivan Němeček
 Žánr:  fantasy  Typ:  novela
 Hlavní postavy:  Gwendy  Počet stran:  170
 Hodnocení čtenářů:  90%  Zpracování:  pevná/vázaná s přebalem
 Další zpracování:    Vydání:  vydání

Poznámka: Beta dle vyjádření nejdříve nepočítala s tím, že tuto krátkou novelu vydá v češtině. Snad na tlak fanoušků nebo z čiré radosti, že když King, tak vše, ji vydala v listopadu 2018 s původní obálkou Bena Baldwina.

Zajímavosti

Gwendysbuttonbox-deGwendysbuttonbox-usa2017-cemeterydance-ilustr-ed-keithminnionGwendysbuttonbox-itpbGwendysbuttonbox-gb

Kratičká novela obsahuje několik ilustrací Keitha Minniona.

Novela vznikla v hlavě Kinga, ale nevěděl, jak ji dokončit. Poslal ji Chizmarovi, který ji dopsal a trochu pozměnil. Ten ji pak poslal zpět Kingovi, který příběh zase trochu upravil a opět ho poslal zpět Chizmarovi. A takhle to šlo dokola asi měsíc. Když bylo vše hotové, kniha mohla jít redaktorovi.

King se zde znovu vrací (i když už prý něchtěl) do svého městečka Castle Rock, děj se v něm odehrává v r. 1974. A tohle městečko už známe z románů Nezbytné věci   (Needful Things) nebo Temná půle  (Dark Half) či z povídky Tělo  (The Body). Časově bude právě někdy mezi nimi. Dění v něm se však knížečka zase tak moc nedotkne, jde spíše o tu samotnou dívenku.

Názor redakce

Gwendysbuttonbox-ruGwendysbuttonbox-plGwendysbuttonbox-ua

Velmi kratičká jednohubká, sladká jak med s maličkou příchutí chilli v závěru. Do sladkého příběhu se vklínil jen malý, lehce násilnický čin bez špetky nadpřirozena. Jen běžné chování magora. Ale jinak celou dobu prostě jíte sladké čokoládičky, hubnete, vybíháte schody, občas si přilepšíte stříbrným tolarem, a občas se zamyslíte, jestli nepácháte přece jen něco špatného. Souhrou okolností to tak možná místy i vypadá, ale nakonec zase zvítězí dobrý pocit z výhry století. Vzniká tak jen otázka, proč vlastně King tuhle knížku napsal. Nebo co chtěl říct. Jistá spodní temnota tam sice číhá a taaak moc mohla být využita, jenže když už to vypadalo, že vyletí na povrch, byla zase úspěšně zamáčknuta zpět do zdi. Škoda. Třeba chtěl King ukázat, že umí napsat i sladká dílka, ale mám ho radši v příbězích schovaných do pořádné krabice se spoustou děr, odkud tiše a nenápadně proniká na svět černá hrůza.

Úryvek

úryvek

Hlavní postavy

 Gwendy Petersonová  12 letá dívka  
 Cizinec s černým kloboučkem  cizinec, který dá Gwendy skříňku s tlačítky