Dračí oči (The Eyes of the Dragon)

 Theyesofthedragon-usa-1984-kennethrlinkhauserDraciociusa1986Draciocicr1996petrbauerDraciocicr2007tomaskropacekTheyesofthedragon-fraheinrich

Bylo nebylo byl jednou jeden zlý čaroděj... dračí srdce a princové... ďábelský mág a temná věž... starobylý hrad a strašné tajemství. Stephen King vás tímto dílem, plným magického zla, odvahy a šlechetnosti, uchvátí do ledového sevření a odvede do nejděsivějšího a nejnesnesitelnějšího království špatnosti... a ponechá na vás, co je pravda a co fantazie... Neříkejte, že nejste zvědaví! Tajemné chodby, dračí oči, ďábelské síly, nejtemnější hlubiny strachu - to na vás Stephen King znovu chystá! V království Delain je zavražděn osamělý král Roland, starý, slabý, malý mužíček, který si navíc nechal radit od temného kouzelníka, kterého se všichni báli. Od kouzelníka, který chodí v různých podobách do hradu stále tou stejnou cestou. Temnou. A dívá se. Očima draka Devítikomoráka, posledního draka v oblasti, kterého zabil Roland. Drakova hlava visí v králově obývacím pokoji, a její oči viděly už mnoho. Možná i oči někoho jiného. Do tajemné místnůstky za dračíma očima vkročí nejen zlý čaroděj, ale i druhý královský princ Tomáš. Neměl tu být. Je však pozdě. Miluje svého otce, ale ještě více jím začíná pohrdat. Flagg je prostě mistr kouzel. A nejen toho. V jeho přítomnosti je nějak mnoho mrtvých. Např. maminka obou princů Saša. I ona poznala Flaggův jed zblízka.

Na trůn má nárok prvorozený syn Petr, mladý, vysoký, zdravý a pohledný mládenec. Miloval svou maminku, po které mu zůstal domeček pro panenky. Domeček, který sehraje velmi důležitou úlohu v jeho útěku z Jehly. Ale má rád i svého otce a bratra. Jenže má smůlu. Je obviněn z královy smrti a uvrhnut do věže zvané Jehla. Uchvatitel trůnu, jeho mladší a o tolik rozdílnější bratr Tomáš, se spřáhnul se zlými silami a naslouchal ústům velmi zlého čaroděje. Má v srdci strašné tajemství a nedokáže s ním dlouho sám vydržet. Petr a jeho věrní přátelé, především Ben a jeho rodina, tak musí čelit jak jeho nástrahám při plánování Petrova úniku z věže, tak následného dobytí hradu i královského trůnu zpět do správných rukou. Nebude to však jako v pohádkách trvat sotva pár dní či týdnů, ale několik let, než se podaří zachránit království před zlým temným čarodějem, který si zde říká Flagg. Podívejte se na něj zblízka...

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  1984/1987  Rok vydání v ČR:  1996
 První vydání v USA:  Philtrum Press/Viking  První vydání v ČR:  Laser
 Autor obálky:  Petr Bauer  Překlad:  Linda Bartošková
 Žánr:  fantasy  Typ:  román
 Hl. postava:  Petr, Ben, Tomáš, Flagg  Počet stran:  344
 Hodnocení čtenářů:  79%  Zpracování:  pevná/vázaná s přebalem
 Další zpracování:  audiobook  Vydání:  vydání

Ponámka:

Kniha byla znovu vydána v r. 2007 v nakladatelství Beta ve stejném překladu s obálkou Tomáše Kropáčka na 248 stranách.

Vydání v nakladatelství Laser obsahuje původní ilustrace od D. Palladiniho, kreslíře známého díky vyobrazení na tarotových kartách. Naopak např. francouzská verze neobsahuje původní, americké, ilustrace, ale kresby francouzského malíře Christiana Heinricha.

Zajímavosti

 Theyesofthedragon-usa-1987-davidpalladiniDracioci_philtrum-pressDraciociukTheyesofthedragon-plTheyesofthedragon-supb

Čtenáři Temné věže neponechají bez povšimnutí fakt, že se jedná o další knihu dokreslující svět Rolanda z Gileadu. Jedna z hlavních postav, temný čaroděj, muž v černém, Randall Flagg se pohybuje v různých světech, najdeme ho např. i v románu Svědectví.

Knížka byla napsána pro Kingovu dceru Naomi. King zjistil, že v jejích 13 letech vydal 13 románů, ale jeho dcera žádnou jeho knihu nečetla. Vlastně ani neměla zájem. Nestála o všelijaké ty upíry, příšery z bažin a strašidla z temnot. Kingovi to bylo líto a tak zavolal své přátele z psacího stroje a napsal pohádku. Pro Naomi. Rukopi,s originálně nazvaný The Napkins   (Ubrousky), si vzala bez valného nadšení, ale přečetla ho. Na celé pohádce jí vadila jen jedna jediná věc, že skončila. Knížka yvšla v jeho vlastním maličkém nakladatelství Philtrum Press (1984), které bylo původně založené k vydání chystaného románu Rostlina (The Plant). Nejdříve vydal jeho prostřednictvím první část románu o nákladu 1 000 ks, které byly fanouškům prodávány formou loterie a druhé vydání o nákladu 250 výtisků, tentokrát s věnováním, rozeslal svým známým k Vánocům. K mání bylo rovněž 26 výtisků označených červenými písmeny A-Z a 26 výtisků s černými písmeny. Všechny byly ilustrované kresbami Kennetha R. Linkhausera. A teprvé poté nabídl knihu k veřejnému publikování formou vydání u Víking Press (1987).

Věnování pak bylo určeno nejen jí, ale i synovi svého velmi blízkého přítele, Benovi Straubovi, po němž je pojmenovaný Peterův (v knize Petrův) nejlepší přítel, s nímž se seznámil v soutěží skákání v pytli. (Původně se objevil Ben asi až v polovině knihy, ale na redaktorský počin ho King dostal do knihy o dost dříve. Byl to dobrý nápad).

Názor redakce

Theyesofthedragon-izraelpbTheyesofthedragon-nlTheyesofthedragon-rompbDraciocispaTheyesofthedragon-portpbTheyesofthedragon-rupb

Pohádka pro děti i pro dospělé. A přitom vlastně velmi napínavá fantasy, pro děti i pro dospělé. Věřte nebo ne, snadno se necháte lapit do osidel zlých intrik, vyšplháte do vysoké věže, abyste se dozvěděli, jak kladný hrdina princ Petr tvoří záchranné lano, aby se dostal dolů, rychle utečete za hradby, abyste se pak společně s věrnými vrátili dobýt své postavení, zahnali zlého čaroděje Flagga a zamáčknete slzu dojetí, když zvítězí dobro nad zlem, hříšník se napraví a všechno dobře dopadne. King napsal tuhle pohádku pro děti a tak ji taky berte. Je báječné, že byla vydána a nezůstala v šuplíku, protože stojí zato si ji přečíst, i když je to "jen" pohádka. Kdo z nás by se rád občas nevrátil do dětství a nezavzpomínal na pod peřinou tajně čtené napínavé příběhy, kdy jsme skoro ohryzaly nehty, baterku a plyšákovu nohu, abychom se dozvěděli, jak zlo bude po zásluze potrestáno ?

Co se dělo ve věži (úryvek)

 Theyesofthedragon-hupbTheyesofthedragon-jppb1-dilTheyesofthedragon-jppb2-dilTheyesofthedragon-deTheyesofthedragon-brazTheyesofthedragon-it

V Petrově chladném pohledu zřetelně viděl možnost, že by všechny jeho plány a pečlivá příprava mohly přijít vniveč. Flaggovo přesvědčení, že se bude muset Petra zbavit, stále sílilo. Flagg tentokrát zůstal v Delainu přesčas a věděl to. Začalo se leccos povídat. Dílo, které za Rolanda tak zdárně započalo - rovnoměrný růst daní, půlnoční prohlídky sýpek drobných sedláků a stodol s cílem najít neoznámené pytle obilí a zásob, vyzbrojování palacové stráže - musí být dokončeno za vlády Tomáše. Neměl čas čekat po celou dobu vlády Petra, jak to udělal za jeho babičky.

Beson se opřel o zeď a hleděl na Petra jedním otevřeným okem. Na tváři se mu rozhostil výraz hlubokého zamyšlení, směšný a trochu děsivý na opuchlém a dobitém obličeji. Nakonec dokázal vypravit další mumlavou větu. Petr měl dojem, že rozumí, ale chtěl si být úplně jist. "Opakuj to, prosím, pane hlavní dozorce Besone." Beson se lekl. Stejně jako Josefovi nikdo před Petrem neřekl pane vrchní podkoní, tak ani Besonovi ještě nikdo neřekl pane hlavní dozorce. "Můžeme si promluvit," zopakoval. "To jsem rád." Beson se pomalu vyhrabal na nohy. Nechtěl už s Petrem nic mít, aspoň ne dnes. Měl jiné starosti. Jeho nižší dozorci byli právě svědky, jak dostal nakládačku z rukou chlapce, který celý týden nic nejedl. Dívali se - a nic víc, ti zbabělí hňupi. Hlava ho bolela, ale měl by ty pitomce ještě trochu srovnat, než se zhroutí do postele.

Žili od té doby šťastně až do smrti? Nikoli. Nikdo přece nežije šťastně až do smrti, i když se to v pohádkách říká. Potkaly je dobré časy, stejně jako vás, a potkaly je špatné časy, ty také znáte moc dobře. Získali vítězství, stejně jako vy, a utrpěli jisté porážky, a ty jste poznali také. ... Tomáš a Petr šli společně za novým nejvyšším soudcem Delainu a Petra znovu zatkli. Jeho druhý pobyt ve vězení byl mnohem kratší než ten první - pouhé dvě hodiny. Tomášovi trvalo čtvrt hodiny, než pověděl svůj příběh, a další hodinu a tři čtvrtě trvalo nejvyššímu soudci, který byl jmenován s Flaggovým svolením a bylo to takové ustrašené stvořeníčko, než ověřil, že ten strašný kouzelník opravdu zmizel. Potom byla všechna obvinění zrušena. Toho večera se všichni - Petr, Tomáš, Ben, Naomi, Denis i Frisky - sešli v Petrových pokojích. Petr všem nalil vína, dokonce nalil na talířek i pro Frisky. Jenom Tomáš odmítl.

Hlavní postavy

 Petr  prvorozený syn krále Rolanda uvězněný ve věži Jehla, bratr Tomáše
 Tomáš  druhorozený syn krále Rolanda, který uchvátil trůn po smrti otce, bratr Petra
 Roland  zavražděný král, manžel Saši, zabil draga, otec Petra a Tomáše
 Saša  manželka krále Rolanda, zavražděna Flaggem, když rodila Tomáše
 Ben Staad  nejlepší kamarád Petra, z velmi nešťastné rodiny
 Naomi  kamarádka Petra, dívka z rolnické rodiny se psem Friskym hledá Dennise, později žena Bena
 Denis  komorník a kamarád Petra, který je rovněž uznán vinným
 Beson  hlavní strážný ve věži Jehla
 Flagg  zlý čaroděj, rádce Rolandových prarodičů, rodičů, Rolanda i Tomáše 
 Anders Peyna  královský soudce, kterého se bojí více než krále, později uvěří v nevinu Petra a pomáhá mu