Danse Macabre (Danse Macabre)

Danse-macabre-usa-limit-signedDansemacabre-usa1981-everesthouse-signedDanse-macabre-australie-1981Dansemacabre-usa2010-gallery-books-pbDanse-macabre-cz-2017-robin-brichta

Knihu o hororu jako kulturním fenoménu napsal Stephen King s vervou a velkou láskou k tématu. Do podmanivého průvodce specifickým žánrem vložil pronikavé postřehy i upřímná vyznání, odhalil své zdroje inspirace a nabídl zasvěcené komentáře ke slavným i obskurním dílům. Čeho se bojíme? Kdo jsou lidé, kteří horor vyhledávají? O Draculovi či Frankensteinovi hovořil Stephen King už v původním vydání z roku 1981 a nyní se v dodatku z roku 2010 vyjadřuje i k novějším příběhům, jako je Záhada Blair Witch. Kniha je pro všechny, kteří horor nejen rádi čtou, ale také přemýšlejí o jeho významu.

King se pokusil sepsat jakousi literaturu faktu o hororu v různých podobách podávaných různými médii...horor v knize, horor ve filmu během 50. až 70. let... a protože je to King, i tuhle směs všeho pojal jako zábavný horor...

Informace o knize:

 Rok vydání v USA:  1981  Rok vydání v ČR:  2017
 První vydání v USA:  Everest House  První vydání v ČR:  Beta
 Autor obálky:  Robin Brichta  Překlad:  Milan Žáček
 Žánr:  dokument  Typ:  antologie
 Hl.postava:  xx  Počet stran:  440
 Hodnocení čtenářů:  82%  Vazba:  pevná
 Další zpracování:  eBook  Alternativní název:  Svět hororu


Poznámka:

Zajímavosti

Danse-macabre-deDanse-macabre-plDanse-macabre-usa-2010Dansemacabre-nlpbDansemacabre-itDansemacabre-bgpb

Kniha získala hned několik cen, a to v r. 1982 cenu Locus Awards (kat. Related Nonfiction Book) a cenu Hugo Awards v kat. Nonfiction. V roce 1996 získala nominaci na francouzskou cenu  Grand Prix de l´Imaginaire (GPI), aby ji o rok později proměnila jako vítěz v kat. Kniha mimo beletrii.

King v téhle knize napsal, že zjistil, že teror je nejposlednější emocí, volně řečeno. A tak že on bude terorizovat čtenáře. No a když to nebude teror, zkusí aspoň čtenáře vyděsit. A kdyby se ani tohle nepovedlo, má v záloze ještě hnusné oplzlosti. Ale fakt není pyšný :o)

Na podzim roku 1978, kdy King pořádal kurz na mainské univerzitě na téma: Motivy v nadpřirozené literatuře, byl tehdy velice nervózní z předních řad sálu s tolika neustále mluvícími lidmi, co má vyprávět, co má učit o něčem, k čemu on našel cestu jaksi intuitivně, česky řečeno jako slepý k houslím. Podle ohlasu, kurz proběhl velmi dobře. Zjistil, že dokáže mluvit (dar po matce) i jinak, než jen vyprávět příběhy, že dokáže zaujmout diváka i na jiném poli, než je psaní strašidelných příběhů. Kurz, jež mu potvrdil jeho schopnost ho utvrdil v tom, že by měl světu věnovat i svůj pohled na horor, na jeho zpracování v pop-kultuře jako takové.

Kniha, která vyšla poprvé v r. 1981 v limitované edici s podepsanými výtisky s klipsem na deskách, byla znovu vydána v reevidovaném vydání r. 1983 s novým úvodem a v paperbackovém vydání pro masový trh. King však požádal literárního agenta nakladatelství, aby knihu vydali znovu a s korekcí chyb. Zatím poslední vydání z února 2010 bylo navíc doplněno novým esejem Co je strach?  (What's Scarry?).

S názvem knihy došlo k několika peripetiím. Např. ve Španělsku nazvali román Svědectví  (The Stand) jako La danza de la muerte  (Tanec smrti), což se s knihou Danse Macabre  poněkud pletlo. Později bylo Svědectví přejmováno na Apocalipsis  (Apokalypsa). K podobnému došlo i ve Francii. Sbírka povídek Noční směna  (Night Shit) byla vydána pod názvem Danse Macabre (1978). Což po té, co vyšla kniha se skutečným názvem Danse Macabre  vyvolalo zmatky. Proto byla tato kniha pojmenována Anatomie de l'horreur  (Anatomie hororu) a vyšla ve dvou dílech.

Názor redakce

 Danse-macabre-fra-puvodni-vydaniDansemacabre-frapb2dilDansemacabre-brazpbDansemacabre-espDansemacabre-jppbDansemacabre-hu

Názor redakce

Úryvek

Úryvek