Dreamcatcher (Pavučina snů)

Dreamcatcher-usa2003Pavucinasnu-cz2003

Film natočený podle románu, jenž není považován mezi Kingova silná díla. Snad proto, že ho psal krátce po své velmi vážné nehodě, při níž neměl daleko ke smrti. Zážitky, pocity, léčení, to vše se promítlo i do tohoto románu. Snad právě proto byl poněkud zmatený a občas bylo těžké rozeznat, jestli se příběh odehrává doopravdy, nebo jen v hlavě hlavního hrdiny. Film se tak příliš nezdařil, snad právě proto, že i když je zde prvek sci-fi, jde spíše o psychologické drama.

Premiéra v USA: 21.3.2003

ČSFD: https://www.csfd.cz/film/12704-pavucina-snu/prehled/    57%

IMDb: https://www.imdb.com/title/tt0285531/?ref_=nv_sr_1    55%

Režie: Lawrance Kasdan
Scénář: Lawrence Kasdan, William Goldman
Předloha: Pavučina snů
Hl. role: Morgan Freeman (plk. Curtis), Henry (Thomas Jane), Beaver (Jason Lee), Jonesy (Damian Lewis), Pete (Timothy Olyphant), Owen (Tom Sizemore), Duddits (Donnie Wahlberg), Rick McCarthy (Eric Keenleyside)
Hudba: James Newton Howard
Délka: 136min

Opravdu dlouhý film o veskrze kladné roli armády, která však v knize má roli zcela opačnou. Vzhledem k tomu, že se americká armáda na filmu podílela, její účast byla podmíněna právě tím, že ve filmu bude její role změněna. Stejně tak postava plukovníka Curtise je v knize uvedena jako plk. Kurtz, s jasným odkazem na kultovní film z r. 1979 Apokalypsa,  ve kterém je postava plk. Kurtze opravdu velmi záporná.
King prodal práva na zfilmování za pouhý jeden dolar (i když ne ve svém projektu One Dollar Baby), a tak nevím, jestli nelitoval. Změněn byl i závěr filmu oproti knize, kde pan Šedý je zabit ve vodárně těsně před otrávením vody, kdežto ve filmu ho Duddits a Henry udusí polštářem za pomocí svých "schopností".