Misery (Misery nechce zemřít)

Misery_czMisery_usa

Film z roku 1990 patří mezi ty zdařilejší adaptace Kingových děl. Obzvláště Kathy Bates v roli Annie Wilkesové je naprosto přesvědčivá. Té by se nikdo nechtěl dostat do spárů. Fanynka č. 1 představila novou verzi hororu. Za tuto roli pak získala zcela oprávněně sošku Oskara, navíc za jedinou nominaci tohoto filmu na oskarovém klání. Při přebírání ceny pak řekla, že se omlouvá Jamesi Caanovi (Paul Sheldon) za kotníky.

Premiéra v USA: 30.11.1990 (ČR na DVD 2008)

ČSFD: https://www.csfd.cz/film/7623-misery-nechce-zemrit/prehled/        83%

IMDb: https://www.imdb.com/title/tt0100157/?ref_=fn_al_tt_1          78%

Režie: Rob Reiner
Scénář: William Goldman
Předloha: Misery nechce zemřít
Hl. role: Katy Bates (Annie Wilkes), James Caan (Paul Sheldon),
Hudba: Marc Shaiman

Ve filmu je několik různých odkazů na Kingův život, ať už je to psací stroj s chybějícím "n" (no ale jsou tam scény, kde zase tato klávesa nechybí), odkaz na "chlápka, co se zbláznil v hotelu tady poblíž" - myšleno na Jacka  Nicholsona, který roli odmítl. Zajímavé také je, kolik slavných herců roli Paula Sheldona odmítli. Kolovala informace, že to bylo kvůli tomu, že jejich role byla výrazně zastíněna tou ženskou. Dlouhá léta se spekulovalo, co bylo námětem Kingova příběhu a často se myslelo na zdravotní sestru, která zabila několik desítek dětských pacientů. Až po dvaceti letech se King přiznal, že román byl jeho ztvárněním jeho závislosti na drogách, ze které se v době napsání díla ještě nedokázal vymanit.

Stejně jako na Browday ztvárnili v divadelní úpravě hlavní role Bruce Willis a Julia Roberts, v ČR se dočkala hra rovněž svého provedení, v hlavních rolí pak excelují manželé Petr Štěpánek a Zlata Adamovská.